MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czy Wałbrzych upamiętni twórczość Czesława Niemena?

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 29 września 2013, 12:14
Aktualizacja: 12:15
Autor: red
Fot. red
Napisał do nas mieszkaniec Wałbrzycha Leszek Botwina, który od 10 lat walczy o to, by w naszym mieście powstało miejsce upamiętniające twórczość Czesława Niemena.

Oto, co napisał Leszek Botwina:

„Prawie 10 lat temu przez wałbrzyskie media przetoczyła się dyskusja, czy w naszym mieście należy upamiętnić twórczość Czesława Niemena. Działo się to w czerwcu 2004 roku, zaraz po śmierci artysty. Reakcje wałbrzyszan były pozytywne, nawet podawano miejsca, które można nazwać imieniem artysty. Sprawę storpedował Urząd Miejski - Wydział Infrastruktury, który oświadczył, że ze względu na brak lokalizacji, sprawę, choć nie odrzuca, ale odkłada na później. Wydaje się, że teraz jest to później i ten czas, gdyż zbliża się 10. rocznica śmierci Czesława Niemena. W tym miesiącu ponownie wystąpiłem do Prezydenta Miasta z wnioskiem o uhonorowanie Czesława Niemena poprzez nazwaniem jego imieniem obiektu infrastruktury czy kultury. Liczę, że inni ludzie teraz będący u władzy inaczej i przychylniej spojrzą na wniosek”.

Leszek Botwina

Na załączonych zdjęciach prezentujemy wniosek skierowany przez Leszka Botwinę do UM w Wałbrzychu w dniu 25 września 2013 oraz pismo, jakie nasz Czytelnik otrzymał w czerwcu 2004 roku, kiedy po raz pierwszy poruszył temat upamiętnienia twórczości Niemena.

Czytaj również

Pielęgniarki Sanatoriów Dolnośląskich otrzymały "Złote Czepki"

Mieroszów z czeskimi partnerami będzie relizował kulturalny projekt

Jak rozmawiać o UE?

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ao 29-09-2013 14:51
a po jaką cholere? mało mamy miejsc upamiętniających? a co Niemen ma wspolnego z wałbrzychem? jesli ten pan ma za duzo wolnego czasu, niech popracuje jako wolontariusz w jakims szpitalu, hospicjum...pozbiera śmieci w wałbrzychu...
~ab 29-09-2013 16:17
Racja i tez tak uwazam,moze upamietnimy tez tworczosc kukiza,fidela castro albo inne lennona,co za brednie!
~ 29-09-2013 16:34
tez uwazm to za komplena bzdure niech Pan sie zajmie powaznymi problemami ktore potrzebuje nasze miasto.
~lucha1 29-09-2013 16:46
Słuszna racja.Przestańmy już wydziwiać.Teraz Niemen, potem Osiecka, a potem.........
~Baba 29-09-2013 18:15
A ja jestem za. Wniosek Pana Botwiny jest w pełni zasadny
~lucyna mok 29-09-2013 19:57
Dla ao i ab plugawienie i opluwanie inicjatyw to widać codzienność /przypominacie niektórych naszych wiadomych radnych którzy ryczą na każdą inicjatywę Prezydenta/. Wasza znajomość polskiej kultury i znaczenia niektórych twórców, jest żadna Pewnie, po co budować nowe drogi, żłobki i domy jak wy to wszystko podepczecie bluzgiem słów. Najlepiej wyjedźcie z tego miasta. Sprawa upamiętnienia Czesława Niemena jest owszem dyskusyjna ale jestem za tym aby upamiętnić twórcę bo sercach wielu wałbrzyszan rozbrzmiewa nostalgia i pocieszenie jakie jakie wyrył wyrył na zawsze artysta.
~meloman 29-09-2013 21:31
Np. Filharmonia imienia Wydrzyckiego? Dobre :)
~lba 29-09-2013 22:16
Oczywiście popieram wniosek.Pan Niemen koncertował w Wałbrzychu wiele razy oraz współpracował z naszym teatrem pisząc muzykę do kilku wystawianych u nas sztuk.Zresztą jest to na tyle ważna postać w polskiej muzyce zwłaszcza dla średniego i starszego pokolenia że należy Mu się upamiętnienie w jakiejkolwiek postaci.
~Moninika 29-09-2013 22:41
Zawodowo zajmuje się kulturą i muszę powiedzieć, że inspiratorem moich zainteresowań i zawodu był Czesław Niemen. To on spowodował, że zainteresowałam się poezją i teatrem. Jako młoda osoba w latach siedemdziesiątych byłam na premierach sztuk w Wałbrzychu, w ZAMKU KSIĄŻ. Spektakle odbywały się w jesieni 1975 roku i 1976 roku, a były to "Parady" Potockiego i "Cyd" Corneliusa. Tylko ci którzy tam byli powiedzieć jakie były to przeżycia. Przejmująca muzyka Czesława Niemena. Pamiętam, że prasa ogólnopolska jak "Sztandar Młodych", "Kultura" czy magazyn telewizyjny "Pegaz" szeroko komentowały te wydarzenia. Cała Polska mówiła o naszym teatrze, mieście i Niemenie. Do dzisiaj w każdej biografii czy książce o artyście znajdziemy nasze miasto Wałbrzych. Artystę uważam należy uhonorować w W-chu
~KSG 30-09-2013 9:24
Niemen ... gość znany chyba tylko z trzech piosenek: Sen o Wawie, Dziwny itp., Mimozami itp. ... reszta to niezrozumiała muzyka nawet dla Pendereckiego. Koszmar.
~lucyna mok 30-09-2013 23:52
Wydaje się , że ASG ma rację, ten Niemen, ten koszmar, to diament polskiej kultury. Wielokrotnie nie rozumiany i wyszydzany. To nie piosenkarz lecz zjawisko kulturowe którego, jak napisałeś, nawet Penderecki nie potrafi zrozumieć. To jest głos, że w Wałbrzychu Czesław NIEMEN powinien być zapamiętany. Dzięki KSG.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bili go butelką i metalową rurką

Na Nowym Mieście powstanie modelowe podwórko?

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Skrzywdzony przez ludzi Jogi zasługuje na ciepły kąt

Wałbrzych pełen alimenciarzy