MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czy radni zmienią wysokość dodatku mieszkaniowego?

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 25 października 2011, 7:27
Aktualizacja: 14:00
Autor: Sven
Fot. Sven
Na czwartkowej sesji, radni będą dyskutować nad zmianą wysokości dodatku mieszkaniowego. Czy dzięki proponowanej uchwale, zmniejszającej dodatek do ustawowego minimum uda się zracjonalizować jego wypłacanie?

Wysokość procentowa dodatku mieszkaniowego w Wałbrzychu nie była zmieniana od roku 2005. Wśród prawie dwustu dolnośląskich gmin, Wałbrzych jest wśród ośmiu, które utrzymują najwyższa przewidzianą ustawą wysokość tego dodatku. Z danych statystycznych wynika, że już dwa lata temu sto dwie gminy obniżyły dodatek mieszkaniowy do minimalnej wysokości.

- W Wałbrzychu z dodatku mieszkaniowego korzysta trzysta trzydzieści rodzin, z czego tylko sto pięćdziesiąt kwalifikuje się jednocześnie do pomocy społecznej. W 2010 roku uchwałą rady miejskiej dołożyliśmy do dodatków mieszkaniowych milion czterysta tysięcy złotych, ponieważ we wrześniu zabrakło pieniędzy. Na rok 2011 przewidziana jest kwota siedem milionów sto tysięcy – wyjaśniała sytuację dyrektor MOPS-u Grażyna Urbańska.

W powiązaniu ze zmniejszeniem dodatku mieszkaniowego jest projekt uchwały dotyczący przywracania tytułu najmu lokalu osobom, które go utraciły. W ten sposób jeszcze wzrośnie liczba dodatków mieszkaniowych. Dodatki mieszkaniowe są doliczane do ogólnego dochodu rodziny. Mniejszy dodatek oznacza niższe dochody, więc najubożsi otrzymają pomoc społeczną. Zmiany maja spowodować zmniejszenie wydatków z budżetu gminy o milion złotych i ich zracjonalizowanie tak, aby pomoc trafiała do rzeczywiście potrzebujących.

W ostatnich dniach projekt uchwały zmniejszającej wysokość dodatku mieszkaniowego był przedstawiany komisjom rady miejskiej. W zasadzie większość radnych opowiedziała się za jej przyjęciem.

Czytaj również

Prezydent podsumował

Darmowa pomoc

Czyste miasto

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~mieszkaniec 25-10-2011 8:57
Szełemej niech uruchomi w Gross Rosen piece i wszystkich co nie pracują na mydło przerobi. Tylko niech pamięta, że gdy roboli zabraknie, to na niego nie będzie miał kto pracować.
~~~~~~~ 25-10-2011 9:04
Na to napewno nie będzie pieniędzy.Przecież niema kasy i trzeba oszczędzać.
~biedak 25-10-2011 9:19
Szełemej, ty zmniejszaj dodatki wszędzie gdzie to możliwe, zwalniaj kogo się tylko da, nie zatrudniaj nigdzie nikogo bo po co. Takiego cię wyborcy chcieli i takiego cię mają. Pamiętaj nic ni zmieniaj na lepsze.
~canis 25-10-2011 9:20
Najlepiej zacząć oszczędzać od siebie, np. od telefonów komórkowych, horrendalnie wysokich pensji pracowników MOPS. 70% dotacji MOPS przejada na siebie.
~olo 25-10-2011 10:01
Brawo Szełemej i PO oszczędzać na wszystkich tylko nie na rachunkach za telefon oraz nie na swoich kumplach typu Kruczkowski
~J-23 25-10-2011 10:15
Jak tak dalej pojdzie to chyba zmienie zdanie o p.prezydencie,a szkoda wiara w niego była wielka.
~ 25-10-2011 11:00
Kto wierzył ten wierzył; szkoda tylko, że tak dużo was było 60% żenada...
~WAŁBRZYSZANKA 25-10-2011 11:20
Jeżeli są oszczędności, to powinny one dotyczyć wszystkich! Również radnych. Proszę o obnizkę diet. Jak widać na zdjęciu, tłumów na posiedzeniu komisji nie ma. Ich diety to 1600 zł m-c. Za co pytam? Startując w wyborach, wszyscy deklarowali, że będą pracować na rzecz wałbrzyszan! Dodatki obniżać? Już lepszego pomysłu nie ma? A może tak zmniejszyć wynagrodzenia w ratuszu na kierowniczych stanowiskach? Co z tego, że prezydent "zlikwidował" kancelarię, zmienił sekreatrza - skoro wszyscy dalej pracują w ratuszu. Następna sprawa MPK!? Nadzór właścicielski miał Prezydent Kruczkowski!! Pytam się jakie konekwencje poniósł? Dostał radę nadzorczą w PEC i strefie ekonomicznej! W PEC jest pracownikiem spółki, właścicielem akcji, przedstawicielem gminy! O czyje interesy będzie dbał? Wodociągi itd...
~pkp 25-10-2011 12:38
ciekawe jak się czują ci których to dotyczy ? Ale znając elektorat PO i tak nadal będą głosowali za nim oraz za PO. Bo ich miłość jest wręcz nieograniczona. Znam takie przypadki zakład mu zlikwidowali a on tylko PO
~Wałbrzyszanin 25-10-2011 12:45
Matoły !!! Czy te forum to wasze żale za nieudane życie osobiste ? Trzeba było iść głosować a nie teraz takie farmazony p......lić. A może jak mieliście kruczka u władzy to wam zajebiście było ? p. Szełemej się do roboty wziął a wam nygusy gul skacze bo od lat nauczeni byliście jednego, że nikt nic nie robił.
~do wałbrzyszana 25-10-2011 13:13
POsłuchaj no tępaku , to że ludzie pracy nie mają albo mają i zarabiają grosze to wina rządu a nie ludzi , wiele osób zapie.. za 1000 zł po wiele godzin, wiele starszych ludzi żyje na niskich emeryturach tak samo zapier.. na to k....... panstwo POlityczne , jak wszyscy .Zyjąw nędzy i to nie ich wina tylko rządu i takich tępaków jak ty .
~Ala 25-10-2011 15:45
Super prezydent , niech wypie....... poł wałbrzycha na bruk , bo to potrafi świetnie robic.Aby nie brali zasilków i chodzili do opieki społ. ,niech uruchomi piece do spalania ,jak ktos tam wczesniej napisałMożecie być dumni z tego Prezydenta ,nic nie robi tylko zwalnia ludzi, to potrafi robic najlepiej.Powiedział na spotkaniu z księgowymi,ze będą miejsca pracy na Strefie.No i dobrze tylko zapomniał,że tam przyjmują do 40-stki.A to są już starsi ludzie ,proszę ich zagazować ,nie trzxeba płacić odpraw ani zasiłków.Jak Pan tego nie zrobi to przyjdziemy do pana do ratusza prosić o pieniądze na chleb
~ 25-10-2011 16:11
Chcieliscie doktorka to macie
~stas 25-10-2011 16:40
z tego co wiemj to wws i rosiakowa beda przeciw, brawo pani radna
~AAA 25-10-2011 18:48
Zmniejszyc radnym diety zobaczymy czy będą się tak garnąc do roboty w urzędzie.Ludzie po 40 latach pracy maja niższe emerytury to skandal żeby płacic tyle pieniedzy za prace którą mieli wykonywqac na rzecz swojego miasta i jego mieszkańców.Są radni którzy jeszcze czasem zasługuja na te pieniadze coś tam robia ale sa i tacy (wiem na 100%) ze przez całą kadencje dziobka nie otworzą.Jeżeli ktoryś pracuje w zakładzie to powinien dostac tylko na taryfe ewenualnie i natym koniec.Jak w tym kraju oże byc dobrze.?
~ 25-10-2011 22:25
Masz rację AAA CIEKAWE CZY GARNĘLI BY SIĘ TAK JEŚLI DIETA WYNOSIŁABY NO POWIEDZMY 500 ZŁ. INNA RZECZ , ZE TE DOTATKI MIESZKANIOWE TO CZĘSTO OTRZYMUJĄ NIE CI CO POWINNI. ALE MAMY TAKIE IDIOTYCZNE PRAWO.NP. TERAZ EMERYT MOŻE PRACOWAĆ I POBIERAĆ EMERYTURĘ .NAJCZĘŚCIEJ PRACUJĄ DODATKOWO CI CO MAJĄ WYSOKIE EMERYTURY NP.GÓRNICY CZY POLICJANCI.OGRANICZENIA DODATKOWYCH WPŁYWÓW OBLICZA SIĘ W STOSUNKU ROCZNYM.PRACUJĄ WIĘC PRZEZ PÓŁ ROKU I SĄ W ZGODZIE Z PRAWEM A DLA BEZROBOTNEGO NIE MA PRACY PRZEZ TAKICH DOROBKIEWICZÓW. JEŚLI MASZ DOBRE UKŁADY W ZAKŁADZIE PRACY TO IDZIESZ NA EMERYTURĘ ,ODPOCZYWASZ MIESIĄC I MOŻESZ ZNOWU PRACOWAĆ NP. NA PÓŁ ETATU A BEZROBOTNY JEST DALEJ BEZROBOTNYM. TAK RÓWNIEŻ JEST NIESTETY W NASZM uRZĘDZIE MIEJSKIM.
~ 29-10-2011 0:15
Pan Prezydent zwolnił już 30 osób, zaraz zwolni 100 nauczycieli, ze 150 na bruk pójdzie z MPK, a i WZWIK mie najlepiej wygląda. A tu trzeba oszczędzać, więc nie dosyć, że dodatkowo wzrośnie bezrobocie, cóż by to była za oszczędność gdyby jeszcze tym nowym trzeba było płacić dodatki mieszkaniowe. To Gross Rossen to niezły pomysł. Gratulacje Panie pREZYDENCIE
~przekręt 25-12-2011 17:17
wypowiedź w artykule to przekręt, kto umie liczyc ten wie że obniżenie dodatku mieszkaniowego z 90 do 50% uderzy wyłącznie w najbiedniejszych których dochód na członka rodziny był najniższy. Ci których dochód był relatymie średni nic nie stracą. Nie dość że najubożsi będą mieć obniżony dodatek to i tak nie dostaną zasiłków jeśli ich dochód przekroczy te 351zł.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nietuzinkowa postać

Dworczyk przed Siemoniakiem

Miłośnik poezji

Nobel dla Tokarczuk!

Parkingów wciąż brakuje