MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czy powstanie „Invest–Wałbrzych”?

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 3 listopada 2011, 16:15
Aktualizacja: Piątek, 4 listopada 2011, 7:25
Autor: Sven
Fot. Sven
Kilkadziesiąt hektarów, inwestycje warte miliardy złotych i w zasadzie jedna droga dojazdowa. O problemach infrastrukturalnych wałbrzyskiej strefy ekonomicznej dyskutowano dzisiaj w ratuszu.

Konferencja dotycząca "Funkcjonowania Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej "Invest -Park"- podstrefa Wałbrzych" odbyła się we czwartek w wałbrzyskim magistracie. Wzi1)li w niej udział przedstawiciele fiorm działających w WSSE „Invest Park”, posłowie i radni.

Rozpoczął prezydent Roman Szełemej od przypomnienia historii strefy i znaczącym udziale Wałbrzycha w jej organizacji. Liczne pozytywy szybko jednak przykryły niepokoje o przyszłość wynikające z wieloletnich zaniedbań w dziedzinie infrastruktury. Najlepszym przykładem jest droga krajowa numer 35 będąca jedyną drogą służącą firmom działającym w strefie do transportu towarów i ludzi. Jej stan techniczny jest katastrofalny. Nie była remontowana od dwudziestu lat.

- Mamy wobec strefy realne oczekiwania finansowe. Oczekujemy corocznego realnego wkładu finansowego w budowę infrastruktury wokół strefy. Mam na myśli budowę drogi, oświetlenia, inwestycje wodno-kanalizacyjne. Chciałbym, aby WSSE „Invest-Park” powołała fundację wspierania aglomeracji wałbrzyskiej „Invest-Wałbrzych”. Chciałbym, aby połowa opłat wnoszonych przez firmy działające w strefie do ”Invest-Parku” trafiała do fundacji i wspierała życie kulturalne i sportowe w naszej aglomeracji. Byłaby to kwota rzędu kilku milionów złotych. Bylibyśmy, jak kiedyś, zagłębiem kulturalnym i sportowym, a przecież WSSE powstała po to, by było lepiej niż kiedyś. Jednocześnie chciałbym być dobrze zrozumianym – bardzo się cieszymy, że strefa powstała. Chcemy, by również nowym inwestorom żyło się dobrze i byśmy się wzajemnie wspierali. Chcemy jednak, by była to bardziej równorzędna współpraca. Strefy nie będzie można rozwijać, jeżeli nie będzie można do niej dojechać. Nie będzie mogła dobrze funkcjonować, jeżeli będzie przez lokalna społeczność postrzegana jako wyizolowany obiekt, który nie żyje z tą społecznością w symbiozie – przekonywał prezydent Szełemej.

Świeżo wybrany wicemarszałek województwa Jerzy Tutaj stwierdził, że samorząd wojewódzki będzie wspierać aglomerację wałbrzyską, a szczególnie wszystkie przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez aglomerację i WSSE:
- W tej chwili trwają prace dokumentacyjne dotyczące drogi wojewódzkiej nr 379. Zakończą się one w połowie 2012 roku. Wtedy też zostanie rozpoczęta inwestycja, której celem będzie stworzenie drugiego dojazdu do strefy – zapewniał Jerzy Tutaj.
Prezes Zarządu WSSE „Invest-Park” Urszula Solińska-Marek zapewniła, że firma, którą kieruje będzie uczestniczyć w finansowaniu infrastruktury sprzyjającej rozwojowi strefy. Nie podzieliła poglądu o tym, że strefa izoluje się od społeczności lokalnej. Zauważyła, że realizuje wiele przedsięwzięć w sferze edukacji, kultury i sportu. Problem założenia fundacji oceniła jako interesujący, ale wymagający szczegółowych ustaleń.

Carl Klemm, Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland przypomniał, że od początku inwestycji w Wałbrzychu, koncern starał się odwzajemnić przychylne, nawet ciepłe przyjęcie udziałem w programach na rzecz lokalnej wspólnoty, głównie w dziedzinie edukacji, bezpieczeństwa i kultury. Zapewnił także o przychylności w działaniach na rzecz Wałbrzycha w przyszłości.
Na spotkaniu jedynie zasygnalizowano problemy. Nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Jedynie obecni w ratuszu przedstawiciele inwestorów podpisali petycję do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca dotyczącą rozpoczęcia prac poprawiających stan układu komunikacyjnego w Wałbrzychu.

Czytaj również

Miłośnicy pająków mają okazję obejrzeć ciekawą wystawę

Najemcy mieszkań przy ulicy Husarskiej mogą liczyć na dopłaty do czynszu

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 3-11-2011 23:11
chyba powstanie jednoosobowa spółka INVEST_ROMAN
~piotr pierwszy 4-11-2011 7:43
Inicjatywa ok, wydaje sie utopijna ale proba to nie strzelba i nie zabija, natomiast takie spostrzezenie "prezydent miasta pan DR Roman Szelemej" mam pytanie do sluzb sledzacych wpisy, czy dr to tytul naukowy czy chodzi o doktora lekarza? A tak na marginesie to jakiebylo stanowisko samorzadu walbrzycha jak eliminowano tworce potegi walbrzyskiej strefy Pana Grebera bo jakos nie pamietam ani Pana DR Prezydenta i czlonka RN strefy Pana Kruczkowskiego.
~> 4-11-2011 8:59
Bo nie byli tym zainteresowani Pan DR wydal krotkie oswiadczenie jest napewno na ..... do dzis takie ogolne i na zasadzie, ze taka kolej rzeczy. Pod petycja do wladz wyzszych podpisali sie wszyscy tylko nie nasze wladze i taka prawda. Stary zarzad to byli ludzie zwiazani z naszym miastem, a wiec bylo im duzo blizsze niz teraz tym co sa. Cala akcja spowodowana byla tym, ze Walbrzych mial najwieksze zyski w porownaniu np z Legnica udzial skarbu wiemy jaki jest i rozbilo sie wszystko o kase i przed zblizajacymi jesiennym wyborami. Powstane strefy bylo na konkretnych warunkach i tego nikt juz nie zmieni. Firmy co najwyzej moga kogos tam sponsorowac i to wszystko
~Jarosz 4-11-2011 9:54
Stary zarząd otworem odbytniczym stał w kierunku Wałbrzycha mizdrząc się do Świdnicy (żona Grebera w samorządzie) oraz Dutkiewicza we Wrocławiu. Bo w biednym i przesyconym bezrobociem Wrocku strefa inwestuje a w Wałbrzychu to nawet do drogi nie chce się dorzucić. dr to tytuł naukowy.
~ 4-11-2011 16:11
JArosz jak to powiedział kiedyś Frasyniuk nie ........ nie było cię tam:)
~marcin 4-11-2011 16:35
O czym Wy gadacie ? Drogi na strefie ? Przecież są ! Mało tego, prowadzą do nikąd ! Wiem, pracuje tam 10 lat !!! Polecam szanownemu zarządowi dotrzeć na strefę (Faurecia, NSK) autobusem MPK np. w sobotę, albo po 16.00, albo dojechać do pracy na 06.00 codziennie, wysiąść na klepisku (chodnika nikt nie zrobił) do tego wiecznie zabłoconym i nie oświetlonym (choć lampy są, ale oświetlają pobliski las i to miejscami). Miło by ...... było gdyby ktoś zajął się wreszcie robotnikami, a nie dupy wożącymi prezesami.
~szumny 4-11-2011 19:02
w Wałbrzychu można całymi latami nie płacić za urzytkowanie gruntów i czerpać z tego tytułu korzyści bez pozwolenia powiekszać domy i dobudowywać sobie warsztaty,garaże,komórki,szklarnie,ganki,szopki.A miasto traci na podatkach miliony PLN nikt tego nie kontroluje dzikie budowle powstają bez pozwoleń BRAK NADZOZU !!!!!!
wolfen 4-11-2011 23:22
WSSE „Invest-Park” nie jest od powolywania fundacji typu Invest Podzamcze tylko od sciagania pracodawcow i zapewnieniu im drogi asfaltowej.Chyba lepiej by bylo poszerzac te strefe dla ludzi z Walbrzycha zamiast snuc jakis nierealne plany.Firmy ze strefy nie beda placic na miasto bo nie po to tu zainwestowaly..A Świeżo wybrany wicemarszałek województwa Jerzy Tutaj juz wypisal sie z Ksiaza.Albo go wypisano:P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miasto chce poczynić kolejny krok ku budowie basenu odkrytego

Kolejny film będzie kręcony w okolicach Wałbrzycha

PCPR będzie realizować kolejny projekt

Szef PO z wizytą w Wałbrzychu

Włamał się do mieszkania i ukradł sprzęt elektroniczny