MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 3 czerwca
im. Leszka, Tamary

Czy można wyjść na działkę?

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 8:31
Aktualizacja: Środa, 8 kwietnia 2020, 9:07
Autor: red
Fot. red
Nadeszły ciepłe wiosenne dni, a my otrzymaliśmy kilka telefonów i maili na temat możliwości wychodzenia na działki i korzystania z własnych ogrodów działkowych.

- Komunikat Polskiego Związku działkowców jednoznacznie wskazuje, że z działek można korzystać, ale oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i nie rozumiem, skąd pojawiają się informacje o możliwych mandatach - pisze pan Jan, który ma ogród na Podzamczu. - Policja kontroluje coraz częściej ogrody, ale nie słyszałem, żeby zakończyło się to ukaraniem. Bardziej chyba chodzi o działania prewencyjne i o to, by ludzie nie gromadzili się zanadto - dodaje pani Janina.

Policjanci tymczasem podkreślają, że faktycznie kontrolują ogrody działkowe, bo chodzi im o to, by osoby korzystające z ogrodów, nie gromadziły się w częściach wspólnych - na alejkach, czy na parkingach. To rutynowe działania w przypadku walki z koronawirusem.

Prezentujemy komunikat PZD:

Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 3 kwietnia 2020 r. w sprawie obowiązujących przepisów w zakresie dostępu do działki w ROD - 03.04.2020

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD.

W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. Warto podkreślić, że specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, „prywatnych” dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne.

Krajowy Zarząd PZD pragnie podkreślić, że mając świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią, w ramach posiadanych uprawnień, PZD podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp. Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny.

Jednocześnie, mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, KZ PZD wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia. Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Wskazując na powyższe, KZ PZD apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach. Jakkolwiek teoretycznie, przy należytej ostrożności, pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka, to jednak nie zawsze wszystko możemy kontrolować. Pamiętajmy, w obecnych warunkach, każda zbędna aktywność poza miejscem zamieszkania, to zwiększenie ryzyka. Ograniczmy wizyty w ROD i dopilnujmy, aby zarówno w ogrodzie, jak i w drodze do niego, zachować maksimum ostrożności. Co więcej, widząc przypadki naruszenia prawa, nie wahajmy się zawiadomić o nich organów porządkowych. Ścisłe respektowanie ograniczeń, nawet jeżeli są uciążliwe, jest konieczne, zarówno dla dobra nas samych, jaki i ogółu społeczeństwa.

Krajowy Zarząd PZD

Twoja reakcja na artykuł?

30
67%
Cieszy
2
4%
Hahaha
2
4%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
7%
Złości
7
16%
Przeraża

Czytaj również

Krok od śmierci

Zdalne obrady

Buty narciarskie – wyprzedaż

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~orwell 6-04-2020 9:47
Las – kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują. Zatem ogródki działkowe nie są lasem, ponieważ nie ma świata zwierzęcego, za wyjątkiem mrówek i żuka gnojarza. Nie są też parkiem, ani skwerem. Wniosek : przy zachowaniu odległości 2m, można chyba iść na działkę.
~ksiegowy 6-04-2020 23:05
do: ~orwell (9:47)
Ludzie , to jest jakiś dom wariatów .Nikt wam nie może zabraniać poruszania się bo nie ma stanu wyjątkowego . W razie zatrzymywania poczcie policję ze łamie prawo.A ta cała epidemia to jedno wielkie oszustwo .
~orwell 7-04-2020 18:56
do: ~ksiegowy (23:05)
Zacznij myśleć, a nie oddawaj władztwa nad swoim mózgiem dzieciom resortowym z tvn. Ograniczenia w poruszaniu są na podstawie tuskowej ustawy z 2010 roku o stanie epidemicznym.
~Szełemej musi odejść 6-04-2020 9:48
W trosce o zdrowie psychiczne należy tylko unikać kontaktu z Szełemejem. Na działkach nie tylko można ale i trzeba być. Mój jest kawałek podłogi śpiewano kiedyś.
~Gohciu 6-04-2020 11:40
do: ~Szełemej musi odejść (9:48)
No i koniecznie pić wodzię z kranu!... Czy na tych działkach są ujęcia zdrowej wodziwodociągowej ??? Plajstikowi mówimy NIE...
~Szełemej musi odejść 6-04-2020 12:38
do: ~Gohciu (11:40)
"Plastikowemu prezydentowi" mówimy zdecydowane nie ! . Gdybyśmy go posłuchali nie byłoby plastikowych jednorazowych rękawic, plastikowych przyłbic dla medyków w szpitalu. Plastikowych pojemników na płyn odkażający. I co "prezy-dęcie" wyszło na nasze
~Polska 6-04-2020 14:14
Ile panstw przed wojną pozbylo się ludzi zydowskiego pochodzena !!! Polska dala tym ludziom dom ! Polacy dostali podziekowania za udzielony dom???
~franc magiera @intriapl 6-04-2020 15:52
nie tylko przebywac na ogrodzie ale nalezy sie wziasc do pracy bo na jeseni bedzie placz i zgrzytanie a wirus sie nie zlituje a unia nam lepiej niech nie daje laski z swoich korporacji....
~o 6-04-2020 21:23
do: ~franc magiera @intriapl (15:52)
a co to znaczy "wziąść"? chyba wziąć Ty intelygencie
~ 6-04-2020 16:45
moja dzialka to moj azyl zwlaszcza teraz
~Szełemej musi odejść 6-04-2020 17:01
Szanowni Państwo . Przekopujcie trawniki. Wykorzystujcie każdy kawałek ziemi. Sadźcie ziemniaki, cebulę. Siejcie marchew, pietruszkę, buraki, seler, sałatę. Mniej będzie Was w kolejkach. Zbiory będą zdrowsze. A Niemcom z Lidlów, Aldi i Kauflandów zagramy na nosie. I tym co zakazują chodzić na własne działki.
użytkownik facebook 6-04-2020 17:02
Wczoraj idąc na działkę na podzamczu zostałam zawrocona z niej przez patrol policji i wojska. Ja byłam w masce zaś służby nie. Pytam więc czy mogę pójść bezpiecznie na swoją działkę. Dla mnie większym stresem jest pójście do sklepu. Na działce jestem sama
użytkownik facebook 6-04-2020 20:14
Wiesława Lewandowska
użytkownik facebook 6-04-2020 17:18
Nie Wprowadzono Żadnego Stanu Wyjątkowego!!!! Może Pani Chodzić Gdzie Chce!!!! Art. 52 Konstytucji!!!! Wolność Poruszania Sie Po Terenie Rzeczypospolitej!!!!!!
użytkownik facebook 6-04-2020 18:11
:.. bo w markecie budowlanym, czy w biedrze się nie zarazisz, co innego w lesie, czy na działce - tam wirus niczym kleszcz czyha pod każdym drzewem :) Pozwoliłem sobie oczywiście na ironię.
~żul 6-04-2020 18:59
A poza tym,nic na działkach się nie dzieje...
użytkownik facebook 6-04-2020 19:30
Oczywiście , że można 😂👍 Jeżeli sekta pisowska nie wprowadzi stanu nadzwyczajnego ( art. 233 Konstytucji ) to swoboda obywatelska bez żadnych zakazów . Wszyscy , którzy daliście sie nabrać na pisowski teatr wyborczy 🤣🤣🤣🤣współczuje 😃😃😃
~ćpun 6-04-2020 21:30
do: użytkownik facebook (19:30)
Widze że już wziąłeś działkę
użytkownik facebook 6-04-2020 19:32
Taki zakaz jaki zakazujący 😬
użytkownik facebook 6-04-2020 20:07
Chodzę i będę chodzić Chyba że dyktator wprowadzi stan wyjątkowy Na to nic nie poradzę
~Szełemej musi odejść 6-04-2020 20:46
Jak okradali działki i altany to gdzie była policja?. Jak podlotki robili imprezy pijackie i narkotykowe i z dopalaczami to gdzie była policja? Teraz czepiają się działkowicza , który chce odreagować na swoim bez kontaktu z innymi ludźmi. To nie jest łapanka jak za okupacji. I nie jest stan wojenny, że nie wolno się poruszać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oświadczenie burmistrza

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Bez nowych zachorowań

Wydział komunikacji czynny dłużej

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?