Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5384
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Czy gmina Czarny Bór opuści powiat wałbrzyski?

Niedziela, 14 czerwca 2015, 6:20
Aktualizacja: 7:39
Autor: PAW
REGION, Czarny Bór: Czy gmina Czarny Bór opuści powiat wałbrzyski?
Fot. użyczone
Wiele wskazuje na to, że od 2017 roku zmienią się granice powiatu wałbrzyskiego. Zamiar opuszczenia powiatu wałbrzyskiego i przyłączenia się do powiatu kamiennogórskiego zgłasza gmina Czarny Bór.

Obecnie powiat wałbrzyskiego składa się z gmin miejskich: Boguszowa-Gorc, Jedliny-Zdroju, Szczawna-Zdroju, gmin miejsko-wiejskich: Głuszycy i Mieroszowa oraz gmin wiejskich: Czarnego Boru, Starych Bogaczowic i Walimia i liczy nieco ponad 58 tys. osób. Dla porównania powiat kamiennogórski składa się z gminy miejskiej Kamienna Góra, gminy miejsko-wiejskiej Lubawki, gmin wiejskich Kamiennej Góry oraz Marciszów i liczy nieco ponad 45 tys. osób. Gmina Czarny Bór znajdowała się w granicach powiatu kamiennogórskiego do 1975 roku. Wójt Adam Górecki potwierdza, że pojawił się pomysł przeniesienia się do powiatu kamiennogórskiego.

- Mieszkańcy dopytują o taką możliwość – mówi wójt. – Przedstawiłem ten problem obu starostom, a teraz wszystko zależy od mieszkańców. Ja podporządkuję się ich woli.

Wójt podkreśla, że gmina Czarny Bór jest łakomym kąskiem, bowiem nie jest zadłużona, ma spore tradycje, cieszy się dobrą renomą i każdy powiat z otwartymi rękoma ją przyjmie w swoje struktury. Zresztą potwierdza to starosta kamiennogórski Jarosław Gęborys.

Zatem, jakie argumenty przemawiają za taką zmianą? Odległość z gminy Czarny Bór do Kamiennej Góry jest o połowę mniejsza niż do Wałbrzycha. To powoduje, że mieszkańcy mieliby bliżej choćby do szpitala, siedziby Starostwa Powiatowego, PUP-u. Szybciej do nas docierałyby również jednostki PSP czy pogotowia ratunkowego w razie zagrożenia życia. Jest jednak druga strona medalu. Powiat wałbrzyski dość mocno wspierał w ostatnich 2-3 latach inwestycje drogowe na terenie gminy Czarny Bór. Wystarczy tylko przypomnieć remont kilku kilometrów drogi w Grzędach i Grzędach Górnych. Powiat dołożył też 100 tys. zł do I etapu budowy obwodnicy Czarnego Boru, a do II etapu ma dołożyć kolejne 300 tys. zł. Zamiar zmiany granic obu powiatów z inicjatywy Czarnego Boru może skutkować tym, że w kolejnych kilkunastu miesiącach powiat wałbrzyski zaniecha jakichkolwiek inwestycji na terenie gminy, czego zresztą nie wyklucza Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego.

O tym, jaka będzie przyszłość Czarnego Boru i czy dojdzie do zmiany granic, dowiemy się zapewne za kilka miesięcy, bowiem najpierw w gminie muszą zostać przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Jeśli oni wskażą, że chcą zmiany, wtedy do końca marca 2016 roku z inicjatywy gminy lub powiatu kamiennogórskiego musi zostać złożony do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odpowiedni wniosek. Do końca czerwca 2016 roku Ministerstwo i rząd podejmą ostateczną decyzję, czy do tej zmiany się przychylą. Jeśli tak się stanie, to od 1 stycznia 2017 roku gmina Czarny Bór będzie wchodzić w skład powiatu kamiennogórskiego.

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group