MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czy będzie mniej kursów autobusowych na linii Wałbrzych – Boguszów–Gorce?

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 6 marca 2018, 16:57
Aktualizacja: Czwartek, 8 marca 2018, 14:37
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa, dotycząca zmian zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w transporcie drogowym, świadczonych przez prywatnych przewoźników na linii Wałbrzych – Boguszów–Gorce.

Z przedstawionych dokumentów wynika, że zmiana ma polegać na likwidacji 130 kursów w obu kierunkach, wykonywanych w dni robocze, 104 kursów wykonywanych w soboty i 122 kursów wykonywanych w niedziele i święta w obie strony na trasie Wałbrzych - Boguszów-Gorce, co zdaniem przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu może mieć katastrofalne skutki dla prywatnych przewoźników, prowadzących regularny przewóz osób na tej trasie a także generować spore utrudnienia dla pasażerów.

Całą sprawę komentuje Jacek Cichura - Starosta Powiatu Wałbrzyskiego:

- Do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu wpłynął dokument z Urzędu Miasta Wałbrzycha, który informuje, abyśmy uzgodnili zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linii Wałbrzych - Boguszów-Gorce, między innymi dla Stowarzyszenia Przedsiębiorców Gospodarczych "Mikrus", uzgadniając planowany przebieg w zakresie Powiatu Wałbrzyskiego. Mnie jako Starostę zmusza się do zwieszenia linii przewozowych, co jest sprawą bardzo przykrą dla mieszkańców Boguszowa, ponieważ ogranicza się im bezpośredni dostęp do Wałbrzycha. Z przykrością muszę stwierdzić, że przy porozumieniu pomiędzy Miastem Wałbrzych a Miastem Boguszów-Gorce nie miałem możliwości brania udziału w negocjacjach, nie miałem wpływu na kształt komunikacji autobusowej. Z chwilą, kiedy wchodzi Śląskie Konsorcjum Autobusowe i jest dotowane przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha i Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc, jednocześnie eliminuje się z rynku prywatnych przewoźników. Jak to się ma do uczciwej konkurencji? Linie, które przynoszą najwięcej korzyści - chodzi o godziny przewozów, są odbierane na rzecz jednego przewoźnika. Prywatni przedsiębiorcy nie mają szans jeżeli chodzi o rynek komunikacji autobusowej. Eliminuje się przejazdy. Zmusza się mnie do tego, abym pozwolił zamykać i ograniczać kursy autobusów. Pomijano mnie przy negocjacjach, teraz chcą obarczyć mnie tą winą. Nie daje na to zgody. Uważam, że włodarze miast Boguszowa-Gorc i Wałbrzycha ponoszą pełną odpowiedzialność za zbiorową komunikację, za sposób oraz częstotliwość przejazdów. Rentowne linie są obsługiwane przez Śląskie Konsorcjum Autobusowe, nierentowne rzuca się prywatnym przewoźnikom, którzy z powodów ekonomicznych są zmuszani do zamykania swoich przedsiębiorstw. Eliminuje się prywatnych przewoźników. A prywatni przewoźnicy przynoszą podatki. Nie można eliminować ich z rynku, dotując jedną firmę. Nie będę brał odpowiedzialności za porozumienia zawarte między dwoma włodarzami miast.

Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura wskazywał również, że Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej i Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc Waldemar Kujawa zawierając porozumienie na prowadzenie komunikacji publicznej i wprowadzenie dodatkowego przewoźnika w postaci Śląskiego Konsorcjum Autobusowego podczas tworzenia rozkładów jazdy nie wzięli pod uwagę ilości i aktualnych godzin kursów wykonywanych przez przewoźników prywatnych a dotowanie w ramach podpisanego porozumienia jednego przewoźnika jest "rażącym przykładem nieprzestrzegania zasad zdrowej konkurencji".

Czytaj również

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

XXXI Festiwal Kwiatów i Sztuki przeszedł do historii

150 rekonstruktorów przyjedzie do Strugi

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~abc 6-03-2018 17:14
Masakra jeszcze trochę to gmina Boguszów-Gorce zostanie zamknięta i przejęta po trochę przez Wałbrzych a po trochę przez Czarny Bór... To jest szok co dzieje (albo co nie dzieje!) się w tym (największym w powiecie wałbrzyskim) mieście!!!
~Tomek 6-03-2018 17:25
Cichura ogarnij się... Polski Bus jeździ za złotówkę, Samolotem za 50 zł możesz polecieć przez pół Europy i nikt nie protestuje. Wracając na nasze podwórko, słynne "NYSKI" to najdroższy i zarazem najgorszy pod kątem wygody i bezpieczeństwa sposób przewozu pasażerów. Kto będzie dotował i inwestował w coś takiego...?
~minoni 6-03-2018 17:27
Cichura startuje na Burmistrza Boguszowa-Gorc i chce przypodobać się cwaniakom z nysek.Nyskarze jeżdżą przysłowiowe 2-3 minuty przed .autobusami.Są aroganccy i pazerni.
~Bogacz 6-03-2018 17:30
Wole jezdzic czysciutkim,cieplutkim i punktualnym autobusem linii 2 jak jakimis busami brrr.... XXI wiek mamy...
~Sida 6-03-2018 18:35
Nyski jeżdżą kiedy chcą - nie zwracają nawet uwagi na rozkład który posiadają. ... mają ludzi w nosie, sa często chamscy i nieuprzejmi. Same Nyski to tak naprawdę pojazdy które w wiekszosci nadają się na zlom- kierowcy jezdza tylko na 2gim biegu albo słychać jakby ciagneli wydech za autem. I o to mają pretensje ze ludzie wola nowe autobusy które nie stwarzają zagrożenia jakimś wypadkiem? Brawo dla pazernych Państwa R......którzy prowadzą "to cos" :)
~Pasażer 6-03-2018 19:18
Ludzie czemu u was tyle złości jeżdżę busami od 15 lat do pracy nie są to nowiutkie autobusy ale za 2 zł od rana do późnej nocy to co tu wymagać macie wybór albo 2 albo 32 ja wybrałem 32 bo jest taniej szybciej i cały boży dzień od poniedziałku do niedzieli nauczyliście się tylko narzekać a z tego co widzę nie ma takiej drugiej komunikacji co by tak jeździła . Nikt z was się nie zastanawia co się stanie z tymi kierowcami , którzy pracują tu tyle lat? Przez te wszystkie lata gdy nie było komunkacji miejskiej to wam wszystkim pasowały busy ciężko zrozumieć Polaka.
~Artur 6-03-2018 19:22
Ale każdy z nas ma wybór - jak mam czas albo mi godziny pasują to jadę sobie czerwoną dwójką, a jak się spieszę to wsiadam do busa bo kursuje częściej. A w niedziele mamy tylko kilka „dwójek” i bez busiarzy to będziemy w XXI wieku „uwięzieni” w domach jak ktoś nie ma auta
~Ola 6-03-2018 19:26
Zgadzam się w 100 % ze starostą. Szelemej robi na tym kasę i przez swoich wasali w gminach uzależnia nasz dojazd doborach i wydostanie się z „prowincji” od swojego widzimisię. Pewnie tez ma jakiś układ z ŚKA ze tak im pomaga. A nasz burmistrz od dawna ma miasto gdzieś. BOGUSZÓW ZASŁUGUJE NA DOBREGO GOSPODARZA
~torzawa 6-03-2018 19:27
wystarczy tyle lat dorabiania soe wozac ludzi jak bydlo,nareszcie firma mikrus i szef przestaja zbijac kokosy ,niestety rodzinne uklady w strarostwie juz sa przebite przez miasto ktore ma ostateczne zdanie w tym temacie
~do Pasażera 6-03-2018 20:16
Owszem jest "komunikacja co by tak jeździła" a nawet dużo lepiej jeździła. Pasażer przejedź się "nyską" do Świdnicy. Dużo kursów, kultura jazdy i porządne auta. Olu, czy tym porządnym gospodarzem ma być starosta? taka zmiana fotela? a co ten pan dla nas zrobił pomijając reklamę swojej osoby w każdej możliwej lokalnej prasie?
~Ola 6-03-2018 21:34
Zrobił dużo np drogi powiatowe a nawet chciał nam Gorce odciążyć dać działkę powiatowa żeby obwodnica poszła Masalskiego do Czarnoborskiej a nie przez Traugutta. A nasz burmistrz ani nie chce wziąć pieniędzy od niego na trasy biegowo rowerowe ani dać miejsca na imprezy kulturalne bo tak się boi konkurencji
~ 6-03-2018 22:36
Jeżeli Ola ma rację, to Kujawe należy natychmiast rozliczyć. Skąd Ola to wiesz. Napisz.
~Paweł 7-03-2018 7:44
Ola ma rację bo ten radny Potapowicz zbierał podpisy i coś przedstawiał Zarządowi powiatu i było takie stanowisko wyrażone że powiat może dać jakąś działkę żeby ominąć Traugutta - mozna to pewnie dokładnie sprawdzić w Starostwie w Wałbrzychu
~Damian 7-03-2018 8:04
Wszystkie dokumenty urzędowe są na BIP ie Starostwa. Ja byłem na spotkaniu ze starosta w sprawie obwodnicy i tak mówił. Zrobił porządek w powiecie to i w Boguszowie zrobi. Powinien iść na burmistrza nasz starosta
~Kto ma rację i nie tylko 7-03-2018 13:41
Marszrutki do likwidacji! !!
~randalfff 7-03-2018 17:39
to nie wina śka , tylko w nysce trzeba zapłacić w PLN , a w śka jak się uda to na gape i na browara się ma .. a po za tym racja u nyskarzy rozkład jazdy nie istnieje , na Nowym Świecie czeka na linie 2 w kierunku Boguszowa , i z Boguszowa też z petli 1 min przed autobusem rusza , a w ciągu 7 minut przed odjazdem z 3 nyski jada ..
~Waldemar 7-03-2018 17:47
Widać tradycyjną polską zawiść u niektórych. Przeszkadza Ci ~torzawa że ktoś prowadzi firmę i zarabia? To rusz się sam i też zarabiaj na życie i pokaż jaki jesteś mądry. Chodzi o patologię jaką jest fakt wybrania jednej prywatnej firmy (ciekawe czy tak bezinteresownie) przez Szełemeja z Kujawą i dokładanie do jej działalności z publicznych pieniędzy z podatków, w tym z podatków pozostałych firm transportowych którzy płaca przecież podatki do gminy - czyli z ich własnych pieniędzy burmistrz płaci ich konkurencji żeby ich wyniszczała - i to nie jest normalne, nie za publiczne pieniądze.
~- 7-03-2018 19:11
Jako mieszkaniec CHCĘ MIEĆ WYBÓR czy pojadę prywatnym busem, czy miejskim autobusem. Przez pewien czas mieszkańców woziły tylko "nyski" 32 i wszyscy byli zadowoleni! Wypiera się coś, co mieszkańcy chcą mieć! Samobójstwo polityczne?
~Olek 7-03-2018 20:12
Dali by autobusy bynajmniej ludzie w niedzielę i święta do pracy na 6 dojechali a busy raz są raz nie jak to prywaciarz.a ten kierowca ufo to bydlę cham wulgarny nie miły dla ludzi proszę brać przykład z Pana łasickiego miły uprzejmy i pachnący kierowca aż miło a i do smród fajami całą nyska
~mafiozo z PSL 7-03-2018 20:23
uwazajcie na PSL, to może się źle skończyć dla mieszkańców Boguszowa. Cichura sprowadzi Was na manowce.
~profesor 7-03-2018 20:24
o kurcze, na zdjęciach same intelektualne tuzy
~Marek 7-03-2018 21:02
Konferencja na miarę XXI wieku😀. Przecież starosta nie ma nic do transportu w gminie i po co te krzyki. ..... już się na 32 nachapal a inwestować w nowy tabor nie chce to mu się trupy sypią i chce zlikwidować kursy. Transport jest i będzie a Cichura lata po mieście i ogłasza wszem i wobec że na burmistrza chce! Broń nas Boże od takiego tuza intelektu.
~ 7-03-2018 21:54
busy owszem ale nie szroty a te nyski to tylko na zlom a moze by tak pomyslec o polaczeniu Walbrzych -Swidnica gdyz tez same zlomy jezdza
~natkanski 8-03-2018 6:08
uklad z ska nadal trwa trzeba im zapewnic pieniadze z kasy miasta,przedluzanie linii powstawanie nowych i jaki to ma cel skoro wystarcxylo postawic warunki przewoznikom w kwesti udoskonalenia taboru i prywaciarze by dalej jezdzili dajac prace i placac podatki ale z sielanka walczyli juz Nystur.Borobus Tatusko i nic nie wskurali,nadmienic nalezy ze kadra kierownicza w ska to w wiekszosci ludzie ktorzy siedzieli w bylym MPK a nawet tacy ktorzy pamietaja WPK wiec wiedza jakie linie sa dobre,podobnie zrobiono z zajezdnia na ludowej oddano w dzierzawe SKA a przypomniec nalezy ze to tylko proforma bo zajezdnia byla doskonale wyposazona w warsztat myjnie czy lakiernie,romanie wielki gdzie sa pieniadze za sprzedany majatek mpk tj autobusy wyposazenie warsztatow itd czy tez wszystko jest w dzierzawie SKA tak jak kilka autobusow ktore moznabylo dac dla szkol a oddano SKA za symboliczna zlotowke?czy ma cos miasto jeszcze za zlotowke bo chetnie kupie
~natkanski 8-03-2018 6:14
miasto za wszystko kaze sobie placic ,chcesz handlowac to cie obloza oplatami takimi ze noe zarobisz,chcesz prowadzic regularna linie to jak vi sie uda zalatwic zezwolenie i wezmiesz kredyt na lepsze auto to cie zostawia z cofnieta koncesja i kredytem w kieszeni,cokolwiek bys chcial zrobic to jest to w tym miescie kosztowne i ryzykowne alr SKA szereg marketow oraz zaklady na strefie sa zwolnione z podatkow oplat kosztow a malo tego sa dotowane z kasy gminy,romanie prosze o informacje kiedy usiedlisxie xhociazby z firma Mikrus do stolu w celu ustalenia warunkow poprawoenia lini 32 oraz omowienia doplat z kasy miasta jak nie z firma Mikrus to moze Borobus,Nystur itd ktora firma dostawala kase od miasta bo z tego co pamietam byli tylko szykanowani
~KLEO55 8-03-2018 12:16
JA JAKO MIESZKANKA BOGUSZOWA -GORC CHCĘ MIEĆ WYBÓR czy pojadę prywatnym busem, czy miejskim autobusem. JEŻELI MIAŁY BY TO BYĆ NYSKI TO POWINNY PODNIEŚĆ STANDART TZN CZYSTOŚĆ, MIŁA OBSŁUGA KIEROWCÓW A PRZEDE WSZYSTKIM REGULARNOŚĆ KURSÓW ZGODNIE Z ROZKŁADEM ZAŁĄCZONYM W INTERNECIE. ROZKŁAD JAZDY POWINIEN BYC WYWIESZONY NA KAŻDYM PRZYSTANKU .STAN TECHNICZNY NYSEK ??? W KOŃCU WOŻENI SĄ TYM BUSAMI LUDZIE I NIE POWINNI BYĆ NARAŻANI NA UTRATĘ ZDROWIA CZY ŻYCIA. MYŚLĘ , ŻE SKORO TERAŹNIEJSZY PRZEWOŹNIK FIRMA MIKRUS NIE JEST W STANIE ZASPOKOIĆ NASZYCH POTRZEB JAKO KLIENTÓW CZY MIASTA NALEŻAŁOBY OGŁOSIĆ NOWY PRZETARG DOT. zmian zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w transporcie drogowym, świadczonych przez prywatnych przewoźników na LINII 32 W KOŃCU MAMY DEMOKRACJĘ I XXI W
~Pasażer 8-03-2018 18:08
Jak słusznie ktoś wcześniej zauważył mamy XXI wiek i wybór należy do Nas samych. Chcę to jadę ŚKA bo nie ma konduktora i 3.20 w kieszeni albo jadę BUSEM aby dojechać do celu szybciej i bezpieczniej.Z tego co wiem każdy BUS 32 ma ważny przegląd techniczny do którego zarówno Policja Jak i Inspekcja Transportu Drogowego nie ma nic do zarzucenia pomimo tego że mają przez Szełemeja bo trudno go nazwać Panem wytyczne aby nagminnie nękać właśnie prywatnego przewożnika. ..............................................Prezydencie Szełemej Twój czas rządzenia się kończy i Ty dobrze o tym wiesz. Więc nie kalaj własnego Gniazda w którym niedługo będziesz musiał żyć już nie jak
~Pasażer 8-03-2018 18:34
Jako Prezydent ale jako zwykły Obywatel Szełemej. To nie szpital im. dr.Sokołowskiego gdzie wszyscy się boją Szełemeja. Więc odejdż z Honorem abyś póżniej nie musiał uciekać z Wałbrzycha.!!!!!!!!!!!!!
~Janek 2-09-2018 11:46
To prawda .......... mają same złomy na 32 a Cichura nie ma nic do przewozów Robi sobie kampanię Tylko debil łyknie to co było w Starostwie
~Henio 23-10-2018 13:42
Nyski tzw bursy śmierdzą punktualność nieurzyczysz więcej autobusów oni już się odrobili

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Włamał się do mieszkania i ukradł sprzęt elektroniczny

Zbadaj się i bądź spokojna

Po co nam Unia?

Koncert patriotyczny w Teatrze Zdrojowym

Dni Otwarte Funduszy Europejskich z Krzysztofem Żarkowskim