MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czy będą zwolnienia w Starostwie Powiatowym?

Wiadomości: powiat wałbrzyski
Piątek, 18 stycznia 2013, 11:30
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 stycznia 2013, 14:30
Autor: PAW
Fot. PAW
Powiat Ziemski nie ma budżetu i wciąż cierpi na przerost zatrudnienia. Z tymi problemami w najbliższych tygodniach będzie musiał poradzić sobie Komisarz Wyborczy Józef Piksa.

Poprzednia Rada Powiatu Wałbrzyskiego nie podjęła uchwały budżetowej i teraz obowiązek przygotowania budżetu dla Powiatu Ziemskiego na 2013 rok spoczął na barkach Komisarza Wyborczego Józefa Piksy.
- Budżet został niedoszacowany – mówi Piksa. – Nie zaplanowano w nim wielu podstawowych zadań, jak choćby zadań związanych z utrzymaniem dróg, czy utrzymaniem PCPR-u. Dlatego konieczne będzie ograniczenie wydatków.

Z czym zatem może się wiązać ograniczenie wydatków? Komisarz Piksa mówi o tym, że pracuje obecnie nad dopasowaniem struktury organizacyjnej, a może to oznaczać ograniczenie zatrudnienia.

Przypomnijmy, że 73 pracowników Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu przejęła Gmina Wałbrzych. W Powiecie obecnie zatrudnionych jest 81 pracowników, a więc o co najmniej kilkanaście osób za dużo.
- Prowadzę rozmowy z prezydentem Szełemejem i mam nadzieję, że Gmina Wałbrzych przejmie jeszcze kilku naszych dotychczasowych pracowników, bowiem nie chciałbym, aby ktoś stracił pracę – mówi Piksa. – Na pewno mniej będzie teraz w Powiecie Ziemskim stanowisk kierowniczych, ale to też wynika z oszczędności.

Józef Piksa mówi wprost, że szuka oszczędności, bowiem musi znaleźć środki na utrzymanie dróg powiatowych, bo to jedno z kluczowych zadań należących do Powiatu.
- Już podjąłem decyzje, że nowy Zarząd będzie składał się z dwóch osób – starosty i jego zastępcy, a nie tak jak było poprzednio - z 5 członków – mówi Piksa. – W 2012 roku wydatki na utrzymanie Zarządu Powiatu wyniosły 718 tysięcy złotych. W tym roku będą znacznie mniejsze.

Komisarz podjął już nawet pierwsze decyzje personalne. Pożegnał się z byłą skarbnik Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu Edytą Wojtas-Wolską.
- Musieliśmy się rozstać, bowiem pani skarbnik była osobą odpowiedzialną za przygotowanie budżetu na 2013 rok, a tego nie zrobiła – mówi Piksa.

Nową skarbniczką została Joanna Błażuk. Stanowisko sekretarza Powiatu Ziemskiego objęła Lila Zawadzka, która będzie teraz odpowiedzialna za przygotowanie wyborów do Rady Powiatu Wałbrzyskiego oraz za bieżące funkcjonowanie Starostwa Powiatowego.

Czytaj również

DTMZ robił porządki w Rząsinach

Po co nam Unia?

Jarmark Średniowieczny na zamku Grodno

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Likwidator 18-01-2013 11:51
Jak nie ma pieniędzy to najlepiej zamkąć PCPR . A zwolnionych przeniesc do zieleni miejskiej jak to kiedyś nasz szanowny prezydent zapraponował zwalnianym księgowym. Mam nadzieję tylko że ludzie nie zagłosują na PO w wyborach za dwa miesiace
~XYZ 18-01-2013 12:29
No pięknie!!!! To doświadczony samorządowiec czy raczej naczelnik gminy? Pytam, bo jako komisarz rządowy nie powinien w ogóle wypowiadać się w sprawach dotyczących wewnętrznego ustroju powiatu. To nie jest zadanie dla komisarza. Ta - jak no nazwano - decyzja jest nic warta i nikogo nie dotyczy i nie obowiązuje bo nowo wybrana rada i tak samodzielnie zdecyduje o składzie i liczebności nowego zarządu. Sprawa zakreślenia granic kompetencji komisarza (lub osoby pełniącej funkcje organów) pozostanie nieuregulowana właściwie od początku samorządności, czyli od roku 1990 i nie ma się co dziwić, bo sądząc po poziomie obecnej legislacji mogłoby być tylko gorzej.
~Piskorz 18-01-2013 14:40
To prawda, wyjatkowe nieudacznictwo, czego się nie dotkną, to zepsują. Swiadczą o tym "niedopracowane" Ustawy, Rozporządzenia i idące za tym wprowadzone nieudane reformy.
~Ciunio 18-01-2013 15:29
Ja się chyba pochlastam! "...zastepca starosty?..." To pisz, wymaluj fucha dla pana Augustyna S. On w całej swojej "karierze" pracowniczej nie spadł poniżej VICE! Na ostatnich wyborach wyborcy go olali, a i tak został pana Ławskiego - VICE. No cóż, trzeba być "KIMŚ" Powodzenia panie Augustynie, powodzenia.
~UWAGA 18-01-2013 15:31
A DROGA S 3 PRZECHODZI NAM KOŁO NOSA OMIJA WAŁBRZYCH O OKOLICE
~Gieniu 18-01-2013 18:58
Pozwalniali w UM bo za dużo biurokracji.Teraz przyjmą ze starostwa bo niby im brakuje czy co ???? Chodzi żeby upchać ich w ratuszu bo tak i już.Dostawić biurka i bedzie Ok.Ech pomieszanie z poplataniem .Nic z tego nie rozumiem.Choc oczywiście szkoda ludzi zwalnianych tych czy tamtych jacy by nie byli.pozdrawiam
~kultura 18-01-2013 19:22
Pracowników ze Starostwa trzeba przyjąć ,to dlatego zwalnia się ludzi z instytucji kultury (zmniejszenie etatów w Bibliotece), to jest polityka naszego Prezydenta? Strategia dla Wałbrzych na lata 2013-2020 BEZ INSTYTUCJI KULTURY Ludzie mieszkający w tym mieście to nie barany.
~Icek 18-01-2013 21:30
...i pomyśleć, ze kiedyś były czasy, do urzędów ludzi z łapanki brać trzeba było. O tempore o mores... Gdyby Wałbrzych (choć w całym kraju jest podobnie) nie zostałby doprowadzony do ruiny, nikt nie zwracałby uwagi na ludzi pracujących w Ratuszu. Dziś praca tam stanowi - jak każda praca - obiekt zazdrości i pożądania. Szkoda tylko, że w tym zwariowanym kraju, każdy może dorwać się do tak zwanej władzy i później bez żadnego skrępowania głosić te swoje prawdy objawione o grodzkości, o aglomeracji, budowie parku wielokulturowego i tym podobne bzdury. Nie zazdrośćcie tym urzędnikom ich pracy. Oni też swój krzyż dźwigają.
~mirek 18-01-2013 21:56
Panie Piksa wstydu nie masz , ustąp zanim powiat Ciebie znienawidzi !
~Marek 19-01-2013 13:12
A może zacząc Panie Komisarzu od tego by ci co mają uprawnienia emerytalne pierwsi opuścili Starostwo?Ale nie bo z tego oi widze i słysze Pani nowa Sekretarz takie uprawnienia chyba ma lub niedługo będzie mieć? dlaczego blokuje miejsce pracy innemu mlodemu? Moze by od tego zacząc swoje porządki Panie Komisarzu. a nie takiei osoby mianować swoimi prawie zastępcami? Bogusław Dyszkiewicz w roku 2003 takich rewiolucji nie robił jak Pan dzis robi
~Ada 19-01-2013 14:24
szuka Pan oszczędności zatrudniajac nową skarnik, a stara zapewne ma odprawę? gratuluje super to są oszczędnosci ale cóż to zwolni sie z 10 szarych pracowników i Pan ponoc nie jest z PO ciekawe
~remedium 21-01-2013 6:22
Ale zarząd chłopców z SLD o sobie pomyslał i zabezpieczyli dla siebie odprawy trzy miesięczne. Nie chciało im się chocby prowizorium budżetowe uchwalić. Teraz niektórzy wymeldowali się z Wałbrzycha aby móc wziąść udział w wyborach.
~Rafał1 21-01-2013 10:03
Poprzyjmowali do pracy po znajomości z srednim wykształceniem i jeszcze z Nich kierowników porobili.Po sie uczyć trzeba wiedzieć gdzie ...................

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Darmowe WiFi w Szczawnie–Zdroju

Ochojska przed Zalewską

Żywa lekcja przyrody

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Nowe boisko w Starym Lesieńcu