Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 4428
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czujna babcia

Poniedziałek, 8 lipca 2019, 9:26
Aktualizacja: 12:28
Autor: red
Wałbrzych: Czujna babcia
Fot. KMP Wałbrzych
Wczoraj 82–letnia mieszkanka Wałbrzycha odebrała telefon od zrozpaczonego "wnuczka", który pilnie potrzebował pożyczyć 15 tys. zł. Tym razem seniorka wykazała się czujnością i nie uległa błaganiom oszusta.

Ofiarami oszustw podają przede wszystkim starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. O ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań apeluje wałbrzyska Policja. Jednocześnie radzimy jak zmniejszyć ryzyko i nie narażać się na niepotrzebne zagrożenie.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, pracownika NFZ, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego, policjanta a nawet księdza. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Inna metoda działania polega na tym, że sprawcy pukają do mieszkań, przykładowo prosząc o coś do jedzenia lub picia i informując, że zmarł im ojciec, a matka przebywa w szpitalu. Starsze osoby, okazując swoje dobre serce, bez zastanowienia przygotowują posiłek, a w tym czasie złodzieje okradają mieszkanie.
Szczególną ostrożność należy również zachować w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Często oszuści „podszywając się” za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego, NFZ-u czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego, a w celu uzyskania tych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawcy ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze.

Następnie złodziej prosi o podanie np. szklanki wody, a w międzyczasie kradnie oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Podobne metody działania mogą być wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary, osoby przynoszące „dobrą nowinę” o wygranej w konkursach lub loteriach, czy też osoby innej narodowości proszące o jałmużnę.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group