MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czarny Bór mówi „nie” grodzkości Wałbrzycha

Wiadomości: REGION, Czarny Bór
Wtorek, 17 stycznia 2012, 17:42
Aktualizacja: 17:43
Autor: PAW
Fot. PAW
Kolejna gmina wydała negatywną opinię na temat wyłączenia Wałbrzycha z granic powiatu wałbrzyskiego i przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu. Tym razem radni z Czarnego Boru uznali decyzję o przywróceniu Wałbrzychowi grodzkości za niekorzystną.

Sprawa grodzkości Wałbrzycha była jednym z punktów sesji Rady Gminy w Czarnym Borze. Najpierw radny Jarosław Buzarewicz wystąpił z wnioskiem o wyłączenie tego punktu z programu sesji.
- Nie możemy zająć stanowiska w tej sprawie, bo zbyt mało wiemy – mówi Jarosław Buzarewicz. – Opinia rady gminy powinna być poparta konkretnymi informacjami, a takich nie posiadamy.

Za wnioskiem Buzarewicza zagłosowało jednak tylko 5 radnych, a 9 było przeciw i ostatecznie rada gminy musiała taką opinię wyrazić. Zresztą brak opinii oznacza automatycznie wydanie pozytywnej opinii na temat odłączenia Wałbrzycha od powiatu wałbrzyskiego i przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że radni z Czarnego Boru spotkali się w tygodniu z prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemeja i starostą Robertem Ławskim. Ci zaprezentowali swoje zdania, a następnie odpowiadali na pytania radnych. Widać bardziej do czarnoborskich radnych przemówiły argumenty starosty Ławskiego, bowiem 9 radnych zagłosowało za negatywną opinią na temat przywrócenia Wałbrzychowi grodzkości, a 4 wstrzymało się od głosu.

Za utrzymaniem obecnej struktury Powiatu Wałbrzyskiego opowiedziała się do tej pory Rada Miasta Mieroszowa. Przeciwna wyłączeniu miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego była również Rada Szczawna Zdroju i Boguszowa - Gorc. Swoje oburzenie działaniami z pominięciem ustawowych zapisów prawnych wydała w swoim oświadczeniu Rada Starych Bogaczowic. Teraz swoją opinię wydała Rada Gminy w Czarnym Borze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kierowcy narzekają i nie przebierają w słowach

Miejskie Zakończenie Roku Szkolnego

Jednoosobowa cela dla 22–latka, który zamordował 10–latkę z Mrowin

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Jasiek 17-01-2012 17:58
No to jak w końcu? Stare Bogaczowice wypowiedziały się za grodzkością Wałbrzycha czy nie? A swoją drogą to ciekawe, że pytamy ludzi spoza Wałbrzycha co zrobić z Wałbrzychem...
~jedrus1956 17-01-2012 18:00
no i co Doktorku ?
~dd 17-01-2012 19:33
i co na to Romek.
~walbrzyszanin 17-01-2012 20:22
Wiecie dlaczego Wałbrzych i okolice są pozbawione nowoczesności i XXI wieku ? bo w Wałbrzychu i okolicach mieszkają zacofani ludzie . WIELE MIAST MA GRODZKOŚĆ I SIĘ ROZWIJAJĄ A WAŁBRZYCH I OKOLICE STOJĄ W MIEJSCU. SKORO GRODZKOŚĆ JEST TAKA ZŁA TO DLACZEGO MNIEJSZA JELENIA GÓRA I LEGNICA NIE POZBĘDĄ SIĘ GRODZKOŚCI TYLKO MAJĄ GRODZKOŚĆ ? BO GRODZKOŚĆ SIĘ NIE SPRAWDZIŁA W NASZYM REGIONIE I WAŁBRZYCH I OKOLICE SĄ 200 LAT ZA MURZYNAMI.
~pś 17-01-2012 20:30
a dlaczego Romek ma brać pod uwagę opinię wielkiej gminy Czarny Bór?
~wałbrzyszanin 17-01-2012 20:53
Według mnie to tych gmin w ogóle nie powinni o takie rzeczy pytać. A jeśli już, to dobrze, że ich zdanie niewiele wnosi do sprawy. W sumie to się nie ma co dziwić. Ze względu na to, że jesteśmy z nimi w powiecie, to dostają dużo większe dotacje, niż dostawaliby, jakby Wałbrzych był grodzki.
~wałbrzyszanin 17-01-2012 20:56
A jeśli już tak bardzo nie chcą, żebyśmy odzyskali grodzkość, to po prostu pójdźmy na kompromis. Nie odzyskamy grodzkości, ale oni niech nie pracują w Wałbrzychu, niech nie rozjeżdżają naszych dróg, niech wnoszą opłaty za korzystanie z naszych publicznych przestrzeni, to wtedy zniknie i u nas bezrobocie, problem dziurawych dróg i wiele innych wad, które dziś gnębią to miasto. Tak drodzy obywatele okolicznych miejscowości. Korzystać z nas to chcecie, ale pozwolić na rozwój to już nie... Smutne, że myślą tylko o sobie i swojej najbliższej okolicy...
~ji 17-01-2012 20:57
buzarewicz kolegów namówił na wstrzymanie sie, boi sie o stołek w WOK, oj jaki on slabiutki jak niemowle.
~trol 17-01-2012 21:13
A NIECH SOBIE GLOSUJA....MOGA NAM .........NAJWYZEJ. I tak bedzie grodzkosc i tak.
~Mądry 17-01-2012 22:08
Powiat taki mądry bo jak straci największą gminę to zmaleje o 50% co za tym idzie nie dostaną tyle samo środków. Zmniejszy się ilość radnych, stołków w staroswie itp... Dlatego się doczepili jak rzep. Zresztą po to straciliśmy grodzkość, by nowe gęby za biurkiem układac.
~fifi 17-01-2012 23:11
dziwna argumentacja gmin aby utrzymać obecny status.....większość pieniędzy i tak idzie na Wałbrzych ..radni z gmin po dwóch na każdego nie ma szans w promowaniu prowincji...dziwna argumentacja.Tak pieniądze z Centrali szły by osobno na grodzki Wałbrzych który by sie rozwijał oraz na pozostałe miejscowości osobno które by zyskały więcej....dziwne podejście radnych z Czarnego Boru.
~fifi 17-01-2012 23:12
dziwna argumentacja gmin aby utrzymać obecny status.....większość pieniędzy i tak idzie na Wałbrzych ..radni z gmin po dwóch na każdego nie ma szans w promowaniu prowincji...dziwna argumentacja.Tak pieniądze z Centrali szły by osobno na grodzki Wałbrzych który by sie rozwijał oraz na pozostałe miejscowości osobno które by zyskały więcej....dziwne podejście radnych z Czarnego Boru.
~ 18-01-2012 7:40
nie korzystna! oczywiscie dla nich tych kilku radnych bo jeżeli chodzi o 125tys wałbrzyszan to jest odwrotnie a czy widzieliście kiedyś pchłe która dobrowolnie opusciła psa
~ale 18-01-2012 9:06
Kiedy pozbawiano Wałbrzych grodzkości jakoś takiej "konsultacji" nie było.Zrobiono to cichutko i szybko. SLD myślała tylko o "stołkach" w starostwie i dla tego teraz mamy to co mamy!
~waldenburg 18-01-2012 11:21
POZWALNIAĆ LUDZI Z CZARNEGO BORU , Z BOGUSZOWA ZE SZCZAWNA , MIASTO WAŁBRZYCH POWINNO NAŁOŻYĆ KARY NA TAKIE MIASTA KTÓRE SZKODZĄ WAŁBRZYCHOWI , DO SZCZAWNA ZLIKWIDOWAĆ LINIE NR 5 I 18 , ALBO WPUSZCZAĆ TYLKO WAŁBRZYSZAN Z WAŻNYM DOKUMENTEM ZAMELDOWANIA , POGOTOWIE POWINNO NIE JEŹDZIĆ DO TYCH MIEJSCOWOŚCI , A SZPITALE NIE POWINNY PRZYJMOWAĆ CHORYCH Z TYCH MIAST I ZOBACZYMY JAK SIĘ BĘDZIE IM ŻYŁO .
~Wicia 18-01-2012 11:33
A co to jest Czrny Bór? Dzielnica Wałbrzycha? Nie słyszałam...
~PWSZ 18-01-2012 12:37
A co Wałbrzych zyska?
~ 18-01-2012 16:10
A czy ktoś pytał mieszkańców czarnego Boru, Boguszowa itd. o zdanie? To radni tak zdecydowali a nie mieszkańcy. Do nich pretensje.
~J+23 18-01-2012 17:11
Bedziegrodzkosc i basta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~romm 18-01-2012 19:29
a co mnie jako walbrzyszanina obchodza czrany bor czy jakies inne siola liczy sie tylko moje miasto a tym obcym wara od tego
~gość spoza W-cha 19-01-2012 15:39
Powiat wałbrzyski z miastem-powiatem Wałbrzych to - wybaczcie - jedna, wielka bieda, niedoinwestowanie, brak ludzi kompentnych, fachowców, rejon - ponownie wybaczcie - wyraźnie rozkradziony, zdemontowany w swej strukturze społeczno - gospodarczej. Dobrze, że choć Matka Natura jakoś się odradza powoli, chociaż i u Niej dużo roślinności "śmietniskowej". Przecietne wykształcenie mieszkańca Wałbrzycha, to niepełne podstawowe !!! Stalin śmieje się z nas: wymieszaano tu na Ziemii Wałbrzyskiej wszystkich: i z Azji i z Europy. I tej wschodniej i tej zachodniej. Nie jesteśmy jednością. Zal i wstyd. A najgorsze, że nikt za nas tu niczego nie zrobi.
~Do gościa spoza W-ch 20-01-2012 16:17
Piszesz, że "...najgorsze, że nikt za nas tu niczego nie zrobi". Dlaczego uważasz, ze najgorsze? Chyba najlepsze, bo w ten sposób spełnia się właśnie stare przysłowie "Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz". To chyba w porządku, nieprawdaż?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent Szełemej wysoko oceniony w rankingu Newsweeka

Przedwiośnie wspiera Wiosnę Roberta Biedronia

Sprawa burmistrza Jacka C. ma charakter rozwojowy

Tristone rozpoczęło budowę czwartej już hali produkcyjnej na terenie WSSE

Janusz Korwin–Mikke ponownie odwiedził Wałbrzych