MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Cyrenejczyk pomaga również dziś

Wiadomości: REGION, Świebodzice
Sobota, 27 czerwca 2009, 9:03
Aktualizacja: 9:09
Autor: jaro
W Świebodzicach powstało stowarzyszenie niosące pomoc osobom starszym i cierpiącym. Jego patronem jest biblijny Szymon z Cyreny, który pomagał nieść krzyż Chrystusowi.

- Chcemy tak jak Cyrenejczyk pomagać starszym ludziom nieść krzyż cierpienia, choroby, a czasami zwykłej samotności - mówi Jan Horodecki, prezes stowarzyszenia „Cyrenejczyk”. Inicjatorami jego powstania było kilkanaście osób z Świebodzicko-Wałbrzyskiej Grupy Modlitewnej Ojca Pio, która działa od 16 lat. Jej spotkania odbywają się w drugą niedzielę miesiąca w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu, na Nowym Mieście. O godz. 15.30 rozpoczynają się Mszą św. Grupa, była drugą w Polsce zarejestrowaną w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Grup Modlitwy w San Giovanni Rotondo. Od początku miała ambitne i dalekosiężne plany związane z działalnością charytatywną i opieką medyczną w duchu Ojca Pio. Stowarzyszenie jest jedną z form realizacji tych planów.

Wśród wielu celów, jakie sobie postawiono, jest włączenie się w utworzenie i pomoc w prowadzeniu Domu Złotego Wieku w Świebodzicach. Ma to być dom, w którym swoją bezpieczną przystań znajdą ludzie w jesieni życia, osoby, którym warunki życiowe lub rodzinne nie pozwalają aby zostali w swoich dotychczasowych miejscach zamieszkania. Ośrodek będzie oferował zarówno wsparcie medyczne, poprawiające fizyczną jakość życia jak i opiekę duchową. – Instytucji pomagających np. dzieciom jest wiele. Starsze osoby były w pewien sposób pomijane, dlatego to głównie im chcemy poświęcić naszą pracę – dodaje Jan Horodecki. – Chcemy, by zarówno życie, jak i odchodzenie, były godne i nie samotne.

Stowarzyszenie już zaczęło świadczyć opiekę w domach tych, którzy potrzebują pomocy. – Po pierwszych spotkaniach widzę, że będziemy musieli przeprowadzić również jakąś kampanię apelującą do ludzi by dbali o swoich rodziców w podeszłym wieku – mówi Jan Horodecki. – Będziemy uwrażliwiać by była odpowiedzialność w rodzinach.

Chętnych do skorzystania z pomocy jest coraz więcej, dlatego stowarzyszenie poszukuje wolontariuszy. Szczególnie mile widziane są osoby młode, które w ten sposób zyskają nowe doświadczenie. Chętni do pomocy mogą kontaktować się z Janem Horodeckim, pod numerem telefonu: 0 603 777 317.

Czytaj również

Aglomeracja dla medyków

Powstaje stacja uzdatniania wody

Wyborcza loteria

Komentarze (1) Dodaj komentarz

piipi 27-06-2009 21:12
~Czlowiek jest ..*PIEKNY Sercem ! i ON .." jest tyle wart,ile moze dac drugiemu czlowiekowi"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sprzęt dla strażaków

Duda w Wałbrzychu

Czerwiec w Starej Kopalni

Remontują Kopernika

Książ w średniowieczu