MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Co z handlem w niedzielę?

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Czwartek, 9 lipca 2020, 10:20
Aktualizacja: Piątek, 10 lipca 2020, 9:12
Autor: red
Fot. Solidarność Dolny Śląsk
– Nie ma żadnych przesłanek uzasadniających zawieszenie ograniczenia handlu w niedzielę. Postulat przywrócenia niedziel handlowych, poparty m.in. przez Forum Związków Zawodowych, jest nie do przyjęcia. „Solidarność” pod żadnym pozorem nie zamierza uczestniczyć w liberalizowaniu ustawy – informuje w podjętym stanowisku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Przyjęte stanowisko jest reakcją na coraz liczniejsze głosy z wnętrza Rady Dialogu Społecznego, aby z powodu pandemii handlować przez cały tydzień. W tę szkodliwą działalność włączają się inne centrale związkowe, w tym Forum Związków Zawodowych.
– Zdaniem NSZZ „Solidarność” powodem takiej postawy jest fakt, że FZZ zrzesza bardzo znikomą liczbę pracowników handlu i w związku z powyższym nie posiada odpowiedniej wiedzy merytorycznej dotyczącej sytuacji w tej branży – napisano w stanowisku.

Prezydium KK przypomina, że ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę od samego początku towarzyszył ogromny negatywny lobbing i kampania fake newsów. Przepowiadano, że ograniczenie handlu w niedziele spowoduje masowe zwolnienia i spadki obrotów sklepów. Żadna z tych negatywnych prognoz się nie sprawdziła. W okresie obowiązywania ustawy rosła sprzedaż we wszystkich formatach placówek handlowych.

„Solidarność” zwraca też uwagę, że pracownicy handlu mają za sobą bardzo trudny okres. – Nawet w czasie największych obostrzeń sanitarnych ci ludzie każdego dnia stykali się z setkami klientów, byli ciągle narażeni na zakażenie koronawirusem. Pracowali w ciągłym stresie i strachu o zdrowie swoje i swoich rodzin – czytamy w stanowisku Komisji Krajowej.

W ocenie Związku niedopuszczalne jest aby w zamian za poświęcenie pracowników handlu, przerzucać na ich barki koszty kryzysu gospodarczego, bo właśnie tym byłaby liberalizacja przepisów w zakresie ograniczenia handlu w niedzielę.

“NSZZ „Solidarność” pod żadnym pozorem nie zamierza uczestniczyć w pracach nad liberalizacją ustawy i nie poprze jakichkolwiek działań zmierzających do zmiany przepisów na niekorzyść pracowników.

Związek wezwał też pozostałych partnerów społecznych, aby nie wykorzystywali RDS do firmowania swoich własnych stanowisk. NSZZ „Solidarność” nie zamierza, jak inne związki zawodowe, „przehandlować” wolnych niedziel za wyższe wynagrodzenie w tym dniu: – Stoimy na stanowisku, że pracownik winien za swoją pracę w pozostałe dni otrzymywać godne wynagrodzenie i nie być zmuszony do pracy w niedzielę, by utrzymać siebie i swoją rodzinę.

Źródło: Solidarność Dolny Śląsk

Twoja reakcja na artykuł?

4
22%
Cieszy
3
17%
Hahaha
1
6%
Nudzi
2
11%
Smuci
8
44%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Artur Siennicki prezesem WSSE

MBP CK zaprasza

Most już otwarty

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~olo 9-07-2020 19:01
Wolne niedziele od handlu to jest poroniony pomysł ,ludzi nie przybyło w kościołach , a nikt na ,, siłe ,, nie musi pracować w handlu jak niedziele handlowe nie pasują , następnie Polska kraj na dorobku tzn . pracy i pieniędzy nigdy nie jest za dużo
~Górnik 9-07-2020 20:20
To nie chodzi o kościoły jak głosi PO. Solidarność "dba o wyzyskiwanych pracowników handlu". To jest argument. Bzdurny.
~ja 10-07-2020 8:56
Brak niedziel handlowych pozbawiło studentów pracy.Można wprowadzić zapisy w ustawie, ze praca w niedziele jest dodatkowo płatna i skorzystają na tym wszyscy pracownicy , a nie tylko handel. Przecież inni ( pielęgniarki, górnicy, pracownicy stacji benzynowych itd.) pracują w niedziele i co solidarność ich nie broni?
~Słusznie 10-07-2020 10:51
Jaki odsetek jest polskich sklepów w całym handlu? Praca w niedziele generuje zyski dla obcego kapitału, który i tak w skromny sposób płaci w Polsce podatki. Czyni z pracowników niewolników "za miskę zupy". Wolna niedziela to wypoczynek i obecność we własnym gronie Rodziny w komplecie. W Niemczech np. nie pracują w niedzielę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych spadł w rankingu

Inkubator do końca roku

Nadal bez oświetlenia

Lato w Jedlinie

Zadośćuczynienie dla Sybiraków