MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Co wałbrzyscy politycy mówią o uchwale prohibicyjnej?

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 16 grudnia 2012, 15:25
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 grudnia 2012, 13:42
Autor: PAW
Piotr Sosiński
Fot. PAW
Prezentujemy dziś kilka wypowiedzi na temat uchwały prohibicyjnej, jaką podjęła Rada Miasta Wałbrzycha. Zapraszamy do zapoznania się z opiniami Pawła Szpura, Pawła Orfina, Piotra Sosińskiego i Szymona Heretyka.

Paweł Orfin:
Bardzo negatywnie oceniam podjętą uchwałę. Przede wszystkim dlatego, że znów wracamy do czasów ograniczania swobody działalności gospodarczej przez co kilkadziesiąt osób może stracić pracę. Wolałbym, aby prezydent Wałbrzycha rozmawiał z mieszkańcami, a nie ciągle im rozkazywał i oznajmiał podjętą decyzję. Konsultowanie zamiaru podjęcia tej uchwały ze związkami zawodowymi to kpina. W ilu tych malutkich sklepach działają związki? W mojej ocenie - karygodne jest przyjmowanie przez dwa lata setki skarg i nic nie robienie w tym temacie. Jeśli rzeczywiście występują problemy porządkowe w rejonach sklepów nocnych to należało zadbać o porządek przy pomocy straży miejskiej i policji.

Piotr Sosiński:
Uchwała Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie ustalenia dni i godzin otwierania i zamykania placówek handlowych, gastronomicznych i usługowych to powrót to czasów PRL. Rada oparła się na starym przepisie z 1974 roku, który daje jej rzeczywiście umocowanie do regulowania tej kwestii, ale jednocześnie radni za nic mają lokalnych przedsiębiorców, którzy dzięki takim punktom utrzymują swoje rodziny. Radni lekceważą też potrzeby mieszkańców, którzy chcieliby w nocy zaopatrzyć się w artykuły pierwszej potrzeby. Zaskakuje łatwość ulegania przez radnych pomysłom Prezydenta Szełemeja. Przecież są inne sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa w mieście – częste patrole policji i straży miejskiej, realna weryfikacja koncesji alkoholowych, nie wygaszanie lamp ulicznych po zmroku. Pomysł Rady Miasta jest iście lekarski – wieczorem chory pacjent ma już leżeć i nie wychodzić z domu. I byłoby to rzeczywiście śmieszne, gdyby nie to, że dotyczy ponad stutysięcznej społeczności Wałbrzycha. Z obawą myślę, co ze strony władz spotka nas w nowym roku.

Paweł Szpur:
Uchwała ma różne aspekty - nie tylko handlowy, ale i społeczny. Wielokrotnie podczas moich środowych dyżurów, mieszkańcy zgłaszali problemy związane z zakłócaniem porządku. Wiele osób mieszkających w pobliżu całodobowych sklepów skarży się na brak porządku: brudne, zasikane bramy, potłuczone butelki, nocny hałas na placu zabawi i ... zgłaszają to do nas, do radnych i do urzędu z prośbą o interwencję. Ja oprócz tego wystąpiłem z wnioskiem do urzędu o przygotowanie analizy po przyjęciu niniejszej uchwały: jacy przedsiębiorcy będą mieli zastrzeżenia do jej treści i do jakich jej punktów. Sam jestem przedsiębiorcą, współwłaścicielem firmy, której placówka detaliczna prowadzi między innymi sprzedaż alkoholu, ale tylko do godziny 20:00, tak, aby nie być uciążliwym społecznie dla mieszkańców. Mimo podjętej uchwały zawsze można ją w każdej chwili zmienić. Jeszcze raz zaznaczę, że ponad miesiąc czasu trwały konsultacje i nikt nie zgłosił żadnych zastrzeżeń. To pokazało, że przedsiębiorcy są mało zainteresowani uchwalanym w naszym mieście prawem. A kiedy mleko się wylało, zaczęły się alarmy. Nadmienię, iż uchwała nie dotyczy jedynie całodobowych sklepów monopolowych, ale również innych podmiotów gospodarczych, które mają wpływ nie tylko na porządek w mieście, ale i również jego estetykę.

Szymon Heretyk:
Proponuję radnym miejskim, by podjęli uchwałę, która będzie zezwalała na sprzedaż alkoholu tylko klientom w krawatch, bo klient w krawacie jest mniej awanturujący się. A tak na poważnie, to uważam, że ta uchwała jest bezsensowna. Sam mieszkam w pobliżu takiego sklepu i jestem świadkiem różnych wydarzeń, ale nie tędy droga. Przecież od pilnowania porządku w mieście są odpowiednie służby i właśnie ich działania powinny być zintensyfikowane. Taka decyzja nie prowadzi do niczego dobrego, bowiem jestem pewien, że to krok do powstawania melin i handlu alkoholem niewiadomego pochodzenia.

Czytaj również

Zostań krawcem

Miasto chce poczynić kolejny krok ku budowie basenu odkrytego

Został poparzony w wyniku wybuchu butli gazowej

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 16-12-2012 17:35
z tego co mowili przedsibiorcy nie bylo zadnych wczesniejszych konsultacji wiec komu tu wierzyc???? Od porzadku jest kto inny i czy beda sklepy otwrate czy tez nie zmieni mentalnosci niektorych ludzi. Czy kupia alkohol w nocy czy w dzien jesli przyjdzie mu do glowy rozroba nikt go od tego nie odciagnie. Patrole i jeszcze az patrole to do nich nalezy lad i porzadek w miescie. Na temat czy sklepy maja byc czynne czy nie powinni wypowiedziec sie sami zainteresowani oni najlepiej wiedza czy przynosi im to zysk i czy sie oplaca. Male sklepiki w ciagu dnia zjadaja markety wiec jesli moga zarabiac w nocy niech zarabiaja nie kradna zarabiaja tak jak kazdy z nas czyli praca.
~konsultacje? 16-12-2012 18:22
Nie rozumiecie tego słowa...gdzie był pan radny Szpur,kiedy trwały konsultacje w sprawie likwidacji szkół?Może by tak zamknąć jego kramik?
~do radnych 16-12-2012 18:34
z nami się nie rozmawia,to prezydent ze swoimi ulubionymi radnymi podejmuje coraz głupsze decyzje.Najpierw szkoły likwidują matoły ,teraz sklepy....co jeszcze nam zafundują?a mieszkańcy zamiast odwołać RM czekają na kolejne głupie decyzje.Wiejmy stąd!
~Ciunio 16-12-2012 18:37
Panie Szpur prowadzi pan sprzedaż alkoholu do 20? A co? Potem chyba już nie ma nabywców? A tak nawiasem. Twierdzi pan, że "... przedsiębiorcy są mało zainteresowani uchwalanym w naszym mieście prawem". Jezu! Bo nikt o zdrowych zmysłach nie przypuszczał, że głupota ludzka może być tak wielka! A od hałasów, obsikanych bram itp. są służby porządkowe jak pan nie wie a nie właściciele sklepów którzy płacą słone podatki.
~ooo 16-12-2012 19:13
na marginesie, a co z zakladami pogrzebowymi to przeciez tez uslug.
~ 16-12-2012 21:03
sami dokonuja tego ze ludzie uciekaja z miasta jak w tym miescie nic sie nie dzieje a reaczej dzieje ale nie w ta strone co powinno. to miasto umiera taka jest prawda i nigdy sie tu nie poprawi. a naszym wladzom mozemy tylko pogratulowac pomyslow (zal)
~ 16-12-2012 21:47
a co ze prywatną slużba zdrowia?
~ 16-12-2012 21:52
czyktoś mysli o ludziach którzy stracą prace o utraconym podatku gdzie tu logika a bezpieczenstwo sie napewno nie poprawi można działac prewencyjnie na wiele innych sposobow
~stef 16-12-2012 22:29
po szpurze to sie tego nie spodziewalem
~rrr 16-12-2012 22:37
Tylko jedyna słuszna partia polityczna mogła podjąć tak idiotyczną uchwałę! Jakim trzeba być ograniczonym aby w taki sposób próbować rozwiązywać tego typu problemy. Pewnie Policja nie ma nawet na benzynę za rządów tych idiotów i próbują w ten sposób ludzi uszczęśliwić. Jakie oni szkoły kończyli bo trzeba nie mieć wyobraźni uchwalając taki bubel! A Pan szanowny doktor Sz. widać że już się całkowicie zakręcił i nie wie co się dzieje wokół niego. Wszyscy którzy głosowali za tą uchwałą powinni polecieć na zbity py.sk! Jeśli pozamykają dyskoteki, sklepy itp. to dopiero będzie cyrk jak zaczną sobie urządzać w nocy imprezy w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Takie decyzje pozwalają zrozumieć kto rządzi tym miastem i dlaczego jest ono w takiej kondycji finansowej i gospodarczej w jakiej jest!!!
~Limciu 16-12-2012 22:54
No to radni z PO będą mieli darmowe tankowanie u przedsiębiorców, którzy zyskali wyłączność na nocny handel alkoholem :)
~Limciu 16-12-2012 23:53
A to niezły tekst dla naszych radnych o inwestycjach w wymarłych miastach http://biznes.onet.pl/gmina-kusi,18541,5325352,1,prasa-detal
wolfen 17-12-2012 1:00
W Ameryce tez kiedys robili ograniczenia.Ale to bylo w US i w latach 1910-tych czyli ok ponad 100 lat temu.
~JOHAN 17-12-2012 2:48
SAMI TYCH MATOLOW WYBIERALISCIE A TERAZ NARZEKACIE...
~ja 17-12-2012 8:45
niech straż miejska zaintersuje się zagadnieniem, mają płacone.
idler73 17-12-2012 9:11
Jak widać @wolfen błysnął wiedzą. Nie w 1910-tych, a dwudziestych ubiegłego wieku i nie ograniczenia, tylko całkowity zakaz. Co z tego wyszło, każdy średnio inteligentny wie .... Nad uchwałą, trzeba się zastanowić, chociaż w tej postaci jest niedopuszczalna. Prawdą jest, że zwykle wokół nocnego jest brud, syf, oszczane wszystko dookoła, darcie mordy, zaczepki, niejednokrotnie napady. Mieszkanie w okolicy nocnego to gehenna, na prawdę nie dziwię się ludziom, że nie chcą handlu alkoholem w nocy. Ale myślę, że ograniczenia nałożone na puby i restauracje to niedorzeczność. Po pierwsze alkohol jest tam droższy, za równowartość jednego piwa, lump ma mózgotrzepa, rachunek dla niego jest oczywisty. Po drugie, lokale te mają obsługę, która reaguje jak trzeba, wzywając policję.
idler73 17-12-2012 9:18
CD. Po trzecie, szanujące się lokale mają monitoring. Jeżeli macie jakieś wątpliwości zapraszam na wieczorny objazd po sklepach nocnych. To co zobaczycie w dzielnicy Piaskowa Góra - ul. Główna ,Sródmieście 1-maja,Stary Zdrój- 11 listopada, powinno wam otworzyć oczy. Myślę, że uchwała, powinna być poddana społecznym konsultacjom. Nie tylko opinia właścicieli się liczy ....
~77 17-12-2012 10:21
Chciałabym do tego jeszcze dodać , ze takich radnych i prezia utrzymujemy z naszych podatków i to za nasze pieniądze /podatników/ właśnie takie rządy wprowadzają

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dni Podzamcza tuż, tuż...

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Wielkie sprzątanie Wałbrzycha

"Autochodzik" dla najmłodszych

Szef PO z wizytą w Wałbrzychu