MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 29 maja
im. Magdaleny, Urszuli

Co o obostrzeniach myślą wałbrzyszanie?

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Środa, 1 kwietnia 2020, 6:47
Aktualizacja: Czwartek, 2 kwietnia 2020, 8:24
Autor: red
Fot. pixabay.com
Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa na terenie całego kraju.

Przypomnijmy, że od tygodnia w Polsce obowiązuje m.in. zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, w pogrzebach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób, a autobusem może jechać tyle osób, ile jest miejsc siedzących, lecz podzielonych przez dwa.

Teraz szczególnie wymagana będzie zasada dystansu i wymóg dwóch metrów odległości między osobami w przestrzeni publicznej. Zostaje wprowadzony dostęp do parków, bulwarów i miejsc rekreacyjnych, a zamknięte zostają wypożyczalnie rowerów miejskich. Każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Rząd zawiesza działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), mogą wejść maksymalnie trzy osoby na każdą kasę w sklepie. To znaczy, że jeśli w sklepie jest pięć kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. Jeśli w banku są trzy stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać maksymalnie dziewięć osób. Zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów. Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa. Od soboty wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. W godzinach 10.00 - 12.00 sklepy mogą przyjmować jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia. Zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe, wyjątkiem będą budynki, które przeznaczone są do odbywania kwarantanny. W zakładach pracy wprowadzony zostaje wymóg odległości co najmniej 1,5 metra między stanowiskami pracy. Ci, którzy zostaną poddani kwarantannie, od dzisiaj poddani są całkowitej izolacji, również od swoich bliskich. Jeżeli będzie odbywać kwarantannę w swoim domu, poddani jej będą wszyscy domownicy. Prywatnych przewoźników, np. busy obowiązywać będą te same zasady co komunikację publiczną - w pojeździe będzie mogło znajdować się tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących. W punktach usługowych i stacjach benzynowych pracownicy będą zobowiązani do dezynfekcji lady i np. terminala po każdym kliencie.
- To chyba jedyny sposób, żeby uniknąć rozsprzestrzeniania się koronawirusa, bo nie wszyscy stosują się do zaleceń - uważa pani Maria. - Tylko takie działanie i odpowiedzialność ludzi może doprowadzić do uspokojenia sytuacji - dodaje pan Marek. - Najpierw myślałem, że te obostrzenia to lekka przesada, ale jak patrzę na tę sytuację teraz, to faktycznie trzeba się stosować do tych wymogów - mówi pan Rafał.

Za złamanie zakazów grozi kara od pięciu do nawet 30 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

3
14%
Cieszy
1
5%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
14
67%
Przeraża

Czytaj również

Wałbrzych Centrum

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Wypadek na Żeromskiego

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~olo 1-04-2020 8:15
Więcej obostrzeń mniej wirusa
~ 1-04-2020 9:19
a w autobusach ( nie wszystkich oczywiście i nie o każdej godzinie) tłok. Poniedziałek, godzina przed 10 , na Tuwima z piątki wysiada tłum ludzi. Kto to kontroluje?
~MS 1-04-2020 9:46
Bez szans na zrobienie zakupów do tej godziny. Średnia pod Lidl, Dino, Auchan powyżej 65, a co dopiero będzie po południu jak się wyśpią. Wstydu nie mają.
~Fliper 1-04-2020 10:33
Jeśli już stwierdzam że durnie z rządu znowu osiągnęły dno w swoich wypowiedziach to z przykrością stwierdzam że dokonują odwiertów w tym dnie nakazując np.parze czy mężowi i żonie spacer na świerzym powietrzu w odległości 2m,ale do domu windą metr/metr i mieszkanie razem jest wporzo.Jazda samochodami osobowymi-można w 5 osób jechać do pracy ale po wyjściu z auta po 2 m od siebie.No i linia produkcyjna-każdy zabiera swoje stanowisko i idzie w ustronne miejsce ale za to przebieramy się razem.
~ejo 2-04-2020 0:59
do: ~Fliper (10:33)
Czego oni nie zrobią pod stado lemingów wsłuchujących się ciągle w tv i sobie podwyższając ciśnienie przez co zaczynają mieć chorobę współistniejącą. Ludzie wyłączcie tv róbcie swoje. Nikt nie może zmusić drugą osobę do spaceru razem z mężem, żoną dzieckiem w tych bzdurnych odległościach. A mandat to chyba dla osób podchodzących do nich i chcących im go wlepić bo to oni stworzą już niebezpieczeństwo przez zbliżenie się do takiej rodziny. Po za tym konstytucja tego nie przewiduje aby odbierać wszelkie prawa obywatelom. Przez te działania gospodarka pada, bezrobocie wzrasta. Najlepszy sposób to sposób do jakiego podeszli np Szwedzi. Aby uodpornić społeczeństwo poprzez stworzenie przeciwciał przez sam organizm tak jak to zawsze bywało. Gospodarka tam działa normalnie. A ludzie zawsze umierali i umierac będą na wszelkie choroby. Statystyki śmiertelności w danym miesiącu w ogóle się nie zmieniają. Oni (rządzący) mają w tym jakiś cel. Jaki to pewnie sie niedługo dowiemy.
~szachjolka 1-04-2020 11:19
Kto opracowuje te zarządzenia władz ? Nieuk ? Toż tam tyle błędów , niekonsekwencji , ignorancji ! Czy oni nie mają ludzi myślących logicznie , znających prawo i realia życia codziennego ? Kiedy p. Szumowski zacznie być lekarzem , a nie politykiem ?! Mają być wybory na urnach , a nie przy urnach ?
~Gohciu 1-04-2020 11:43
Z powyższych komentarzy wynika wniosek.... że nie jestem do końca poryty. A moje spostrzeżenia - raczej bez sensu jest używanie rękawiczek jednorazowych, bo nawet w nich zachowujemy się jak potencjalni - nieświadomi (sic!) nosiciele... Strefa powinna przyjąć "standard" Toyoty... Komunikacja miejska powinna odpowiednio reagować na działania "Strefy". Może to infantylne ale na obecne czasy, to "ona strefa" jest obermeister w zatrudnieniu.
~snafca 2-04-2020 9:22
do: ~Gohciu (11:43)
idź weź młotek ….i zgodnie ze "standardem" pier…..się w łeb...….
~Donald 1-04-2020 15:01
Chaotyczne i nielegalne choc częściowo zasadne. Tyle mozna powiedzieć.
~ 1-04-2020 17:34
Niektóre z nich są śmieszne a inne niewykonalne. Dlaczego członkowie rodzin mają na ulicy iść w odległości od siebie? Wsiądą i tak razem do jednego samochodu albo usiądą do tego samego stołu podczas obiadu. Jednorazowe rękawiczki to trzeba wiedzieć jak używać bo można sobie i innym wyrządzić więcej zła niż gołymi rękoma. Jeżeli ktoś wychodząc z domu zakłada takie rękawiczki, w tych samych wchodzi do kilku sklepów i po powrocie ściąga je sobie byle jak, odkłada na półeczkę na następne wyjście i nie myje rąk bo przecież miał rękawiczki to szybko wzrośnie nam ilość zachorowań. Jeżeli chodzi o godziny zakupów dla seniorów to ja bym proponowała aby byli obsługiwani tylko w tych godzinach a w pozostałych pracujący. Byłam dzisiaj na zakupach zaraz po 12: w zoologicznym bez kolejki, w aptece kolejka seniorów w piekarni tak samo. Wracając do domu widziałam również senioralną kolejkę do spożywczaka. Dodatkowo to właśnie oni nie zachowują zalecanych odległości.
~olo 1-04-2020 19:02
Komu obostrzenia sie nie podobają niech od razu napisze oświadczenie że rezygnuje z opieki lekarskiej ze szpitala z ZUS u z wszystkich świadczeń ,
~Moherowy Pisior 2-04-2020 13:02
do: ~olo (19:02)
W obecnych czasach wizyta u lekarza to narażenie się na zakażenie, a pobyt w szpitalu to wyrok śmierci.
~Ministrant 2-04-2020 0:03
Odsunac PiSiorkow od koryta.Pis jest gorsza zaraza niz dzuma+ cholera+ koronowirus razem.
~wałbrzyszanka 2-04-2020 13:41
Czy naprawdę tak trudno jest stosować się do tych obostrzeń przez jakiś czas? Może i niektóre zakazy nas śmieszą, ale to wszystko jest po to, aby chronić nasze zdrowie i życie, aby spowolnić tempo rozprzestrzeniania się wirusa i w razie potrzeby zapewnić wszystkim potrzebującym właściwą opiekę medyczną. Dlaczego odstęp 2 m poza domem dla wszystkich? Prosta sprawa. Wyobrażacie sobie, że policja zobligowana do kontroli będzie pytać każdą parę na ulicy czy są z jednego domostwa? Niewykonalne. Ludzie i tak będą oszukiwać. Chodzi o zachowanie bezpiecznej odległości między potencjalnymi zakażonymi a osobami zdrowymi. Jeśli pozwolą chodzić rodzinom parami, to zawsze znajdzie się ktoś, kto przejdzie się z sąsiadem, napotkaną ciotką czy znajomą, bo par nikt sprawdzać nie będzie, a jak coś, to powiemy, że razem mieszkamy. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji albo mają to w nosie. Podobnie z rękawiczkami, wielu będzie nosić jedne i te same, ale wielu innych będzie używać ich zgodnie z zaleceniami, a to już połowa sukcesu. Niestety, nie ma 100% gwarancji, że to nas uchroni, jednak trzeba próbować. Pilnujmy sami sobie albo przynajmniej starajmy się nie utrudniać. Zdrowia dla wszystkich.
~Ola 3-04-2020 8:03
Popieram, popieram. Przestańcie wciąż tylko krytykować, i głosić swoje głupie przemyślenia. Jak nie będzie zaleceń 2 metrów tez dla członków rodzin, to wszyscy będą naginać przepis. Lepiej nic nie mówić. Nie znamy jeszcze genezy tego patogena i nie wiemy jak i kiedy atakuje. Nie przesadzajmy, ale włączmy myślenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamek znów otwarty

25 lat MCK

Co słychać w Wałbrzychu?

Nowości w Starej Kopalni

Nie będzie cięć w sporcie