MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Co dalej z amfiteatrem?

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 12 listopada 2011, 14:34
Aktualizacja: 15:59
Autor: Sven
Fot. Sven
Zakończyła się budowa amfiteatru przed Teatrem Dramatycznym im Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Ma on być ważną częścią zrewitalizowanego Śródmieścia. Wałbrzyszanie nazywają go Akropolem.

- Amfiteatralne ułożenie terenu obok budynku teatru zauważyliśmy już dawno, realizując różne nasze przedsięwzięcia teatralne. Pomysł budowy przedstawiliśmy, gdy w Ratuszu powstawał projekt rewitalizacji Śródmieścia. Amfiteatr nie ma być wyizolowanym bytem, ale wpisywać się w śródmiejski pejzaż razem z Placem Kościelnym, Rynkiem czy Placem Tuwima i łączącymi je uliczkami. Udało się także namówić wspólnoty okolicznych budynków, by przeprowadziły remonty elewacji – mówi Danuta Marosz, dyrektor wałbrzyskiego teatru.

Amfiteatr ma być miejscem imprez kameralnych na 300 – 350 osób, a teatr jego „planem B” na wypadek niepogody. Takiego miejsca do tej pory w mieście nie było:

- Jeżeli będziemy chcieli zrealizować kameralne, ale ważne projekty, np. Dzień Dziecka, konkursy, wystawy fotograficzne, kino plenerowe, popisy oratorskie, Dni japońskie, czeskie, romskie, niemieckie, żydowskie czy greckie, korowody, kameralne przedstawienia teatralne czy muzyczne to jest to miejsce wymarzone, bo w dużych przestrzeniach się gubią – pokazywała możliwości Danuta Marosz.

Możliwości jest wiele i jak twierdzi Danuta Marosz: - Wałbrzych ma wiele do okazania i ta przestrzeń jest miejscem, w którym mieszkańcy miasta będą mieli szansę wykazania się.

Idące w dziesiątki organizacje pozarządowe, instytucje kultury na pewno skorzystają z takiego miejsca do prezentacji swoich idei oraz efekty pracy. Wtedy praktyczne co weekend Amfiteatr będzie tętnił życiem ku powszechnemu pożytkowi.

Obiekt jest monitorowany, mamy więc nadzieję, że nie ulegnie dewastacji. Lada dzień, dla tych , którzy nie zauważą kamery, zostaną umieszczone stosowne tabliczki informacyjne. Niestety amfiteatr nie ma własnego systemu nagłaśniającego, ale jak się dowiedzieliśmy problem ten można rozwiązać, ponieważ istnieje specjalny program operacyjny, z którego można pozyskać fundusze na ten cel. Koszt, to około 90 tysięcy złotych.

I jeszcze jedna kwestia. Budowla jest własnością Gminy. Aby nie stała pusta, potrzebny jest administrator i koordynator odbywających się w niej oraz innych miejscach Śródmieścia imprez. Kto nim będzie? Na razie nie wiadomo, czy te obowiązki przejmie WOK, a może OSiR?

Na razie czekamy na uroczyste otwarcie.

Czytaj również

Grosze grają role

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Po co nam Unia?

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~ 12-11-2011 17:19
biednemu na h...... to potrzebne miliony wydają na pierdoły, żulownia będzie mieć gdzie wina popijać
~olo 12-11-2011 17:59
a ja tam popieram akurat ten amfiteatr kwestia tylko jego dobrego wykorzystania . tylko w tym jest problem . Nie to co aleja dla debilności imieniem Szełemeja i jego debilnego elektoratu
~Rebel Yell 12-11-2011 18:24
A mnie się w końcu coś podoba i jestem ZA, bez komentarzy, bez złośliwości, ciesząc się, że żyję w tym miłym i pięknie położonym mieście. Grunt to działania na rzecz kultury! A jak każdy wie: autorem wielu wierszy i opowiadań będąc nie mogę pozostać nieczuły na działania nakierowane na szerzenie kultury w narodzie naszym.
~ 12-11-2011 18:32
wiecie jak kruczkowski sie tym chwali ze to byl jego projekt aleja debilnosci juz o niej zapomnialem
~Dr.Rada 12-11-2011 18:56
A ja konsekwentnie mówię:Bardzo dobrze,że powstają obiekty i inwestycje robioną z głową. Istotą jest Po Co one powstały, DLA KOGO, W JAKI SPOSÓB będzie wykorzystywane. Idę o zakład, że najdalej 5 lat obiekt ten bedzie w lokalnych mediach przedstawiany jako jeden z "wałbrzyskich pomników głupoty" (coś na kształt szybu KOPERNIK), a foto z zdewastowanych urządzeń królować będą w prasie wałbrzyskiej(o ile jeszcze takowa będzie)
~xyz 12-11-2011 19:43
szkoda , że P.Marosz nie ma pomysłu co do GDK ...
~ 12-11-2011 19:45
oby tylko wszystko szlo w tak dobrzym kierunku jak Amiteatr:)
~Limciu 12-11-2011 19:55
Może pomysł nawet nie najgorszy, ale projekt amfiteatru nie do końca pasuje do otoczenia. Stara buda z warsztatem samochodowym na wprost widowni nie wygląda zbyt reprezentacyjnie. Mogli zrobić scenę nieco mniej przezroczystą.
~ 12-11-2011 19:57
Ludziska trochę optymizmu!w naszym mieście cokolwiek by się robiło to zawsze się znajdzie ktoś przeciw.To przerażające i smutne.Dla jednych ważna jest kultura dla innych sport itd.Uszanujmy to i cieszmy się sukcesami choćby malutkimi!
~walbrzych 12-11-2011 20:18
Wałbrzych ma w końcu coś reprezentacyjnego, mam nadzieje że Teatr oraz Grupa Dawka Energii jaki i Muzycy z filharmonii oraz ze szkoły muzycznej , zaprezentują w tym miejscu cyklicznymi występami , żeby ożywić ten Wałbrzych, chociaż raz w miesiącu. Fajnie by było stworzyć jakąś paradę np z Rynku przejść ulicą Słowackiego lub Mickiewicza oraz Wyzwolenia na Plac Teatralny , i na Placu Teatralnym dać jakieś przedstawienie . W paradzie mogli by wziąć udział Teatry Wałbrzyskie, Dawka Energi , jakaś orkiestra . Jacyś ludzie barwnie poprzebierani , np na szczudłach coś w tym stylu , jakieś duże lalki z teatru Lalek . Taka parada mogła by się odbyć raz w roku np na wiosnę , bardzo by to ożywiło miasto , taka parada mogła by rozpocząć cykl takich występów kulturalnych w Amfiteatrze chociaż
~ ~~jan~~ 12-11-2011 20:19
Rzeczywiście pięknie wygląda ten amfiteatr ale obawiam się , że to będzie dobre miejsce dla meneli mimo monitorowania. Bo jakie sankcje zastosuje się wobec wandali? areszt i dokarmianie za pieniądze podatników. Egzekwowanie prawa np. wobec bezdomnych.A pilnować i sprzątać trzeba z jakich funduszy ? Może należałoby pomyśleć o gustownym ogrodzeniu i wejściu /brama/ póki jeszcze jest w nieskazitelnym stanie. Amfiteatry greckie poprzez swoje usytuowanie też były w jakiś sposób niedostępne dla niepowołanych. A tak na marginesie czyj to pomysł nieważne.Ważne,że mamy naprawdę piękny obiekt .
~benkmen 12-11-2011 21:54
"Wałbrzych" - dlaczego głosisz herezje i nie wspomnisz o możliwości odprawiania tam młodzieżowych rekolekcji?" ;-)
~ 12-11-2011 22:39
Pewnie to będzie scena promująca homoseksualizm tak jak 99% spektakli tego teatru w ostatnich 10 latach
~Wizjoner 12-11-2011 22:53
W tym miejscu miłościwie nam panujący Romanus Szełemejus będzie przemawiał do nas... Wałbrzyszan... będzie snuł opowieści o mieście mlekiem i miodem płynącym... za jego kadencji... o mieście czystym od spalin bo bez miejskiej komunikacji typu MPK, bez prywatnych przewoźników... bez robotnych bo bezrobotnych ale także o mieście czystym jak kryształ bo wszystko, co złe spłonie na składowisku Mo-Bruku... A później... na scenie będziemy mogli oglądać walki bezrobotnych... niczym walki gladiatorów... A ten, który zwycięży w nagrodę będzie mógł zjeść na kolację pokonanego... Fajnie będzie !!!
~ 12-11-2011 23:34
wiecznie tylko stękanie, stękanie i stękanie.... jak wam się nie podoba to wyjedźcie z tego miasta i po problemie! jak nic się nie robi i nic się nie dzieje w tym mieście to źle, jak coś się dzieje i coś powstaje nowego czy jest remontowane to też źle bo szkoda pieniędzy. Co za tępi ludzie. Konia z rzędem temu kto wam dogodzi. Wybudujcie sobie idealne miasto w SimCity i cieszcie się jak zajebiście rządziciew wirtualnym świecie. Pozdrowienia dla normalnych, którzy potrafią zauważyć i docenić, że jednak coś w tym mieście się jednak czasami dzieje i zmienia.
~a.s. 13-11-2011 2:11
A mnie się podoba... nawet sama nazwa "amfiteatr" brzmi wielce dostojnie. A dlaczego my nie możemy mieć takiego obiektu? Niech w końcu ludzie, którzy do tej pory o Wałbrzychu dowiedzieli się samych złych rzeczy ujrzą te miasto w innym obliczu. I tym bardziej jest taki obiekt potrzebny w Wałbrzychu.
~((:)) 13-11-2011 7:14
jak po Wałbrzysku to "aqua-pol"
~Andrzej 13-11-2011 8:50
Piękny obiekt i potrzebny ludziom a nie mendom czy pijaczkom to oczywiste , dla nich to jest wydanie pieniędzy jak tam piszesz na..... lub dla debilnych wyborców Szełemeja , pomnik glupoty itp. No piszą to ludzie ziejący nienawiścią do naszego miasta . Ciągle zwracam uwagę Wam nieudacznikom i przegranym Pisowcom , WWSesowcom , wara Wam od Wałbrzycha i zróbcie w końcu wypad z naszego pięknego miasta i nie zatruwajcie atmosfery i powietrza . Miasto się rozwija , pięknieje z dnia na dzień , a Wy co plujki i oszołomki myślicie ,że rządzicie tym miastem , kto Was się boi ? pytam ? kto ma rękach decyzje ? Wy? , napewno nie Wy tylko my większość mieszkańców ponad 70 % wspierający Szełemeja w jego wysiłkach na rzecz poprawy w mieście . Czy nie dotarło do waszych pustych głów , mniej pić i ćpać.
~ona77 13-11-2011 8:55
Wizjoner >>> ciekawa jestem do kogo będzie przemawiał Romek,jak Mobruk nas wytruje,a pozostała reszta stąd wyjedzie .. :)
~olo 13-11-2011 10:07
do Andrzeja z piciem i ćpaniem, to zacznij od siebie pusty łbie... Kamienice w fatalnym stanie drogi w Wałbrzychu najbardziej dziurawe w Polsce a tobie i tobie podobnym amfiteatru się zachciało... Dla kogo ? chyba tylko dla takich debili będących przy POwskim żłobie jak ty, bo przeciętnych ludzi w Wałbrzychu nie stać na jedzenie od pierwszego do ostatniego miesiąca... Żłobki aż cztery nowe ? Dla kogo ? Przecież matek tych dzieci nie ma gdzie zatrudnić w Wałbrzychu... No chyba, że otrzymają nakaz pracy za najniższą krajową w jednym z obozów pracy na strefach wałbrzyskiej kobierzyckiej czy bielańskiej... a żłobki będą tzw. tygodniowe... tak, że dziecko będzie widziała tylko w niedzielę ... o ile nie będzie zapier....ć "na okrągło"...
~akropolis adieu! 13-11-2011 10:26
Za niedługi czas amfiteatr stanie się faktycznie "akropolem", czyli ruiną. Tym samym upodobni sie do otoczenia.
~marci 13-11-2011 10:47
kur..., Olo, ile w Tobie jadu !!! Zwykle tępię Twój sposób myślenia, bo jest nie do końca zgodny ze stanem faktycznym, np. jeżeli chodzi o Szełemeja. Napisałem NIE DO KOŃCA, to znaczy, że w wielu kwestiach, jak np. tej powyżej, nie sposób się z Tobą nie zgodzić. Średnia pensja w WSSE to ok. 1350 PLN netto. Co z tego, że jest praca, jak absolutnie nie da się z niej żyć. Wałbrzych to raj dla windykatorów, komorników i innego bagna, żerującego na ludzkim nieszczęściu i biedzie. I z tym w pierwszej kolejności, szanowna i światła rada i Pan prezydent powinni skończyć. Pozdrawiam, miłej niedzieli.
~marcin 13-11-2011 10:50
a, tak nawiasem mówiąc, rzeczywiście, władze miasta, stworzyły raj dla żulerni. Ciekawe, czy jest monitoring ? A, jak jest, to ciekawe czy po zmroku pojawi się policja lub Straż Miejska, przegonić amatorów tanich napitków.
~ 13-11-2011 11:25
Byłem świadkiem jak po 20 w rynku byla grupa około 20 głośno sie zachowujaca to radiowóz tylko przejechał i sie zawinal:-)
~jam 13-11-2011 12:37
Amfiteatr ładnie wygląda. Ale czy lokalizacja trafiona? I nie chodzi mi o otoczenie budynków, warsztatu samochodowego. Tylko czy w pobliżu dwu pasówki to nie jest śmiałe przedsięwzięcie? Czy odgłosy jadących samochodów to dobre tło dla występów artystycznych?A może preludium do kolejnego wydania pieniędzy np. na ekrany akustyczne?
~walbrzych 13-11-2011 12:37
TO ŻE GRUPKA SIĘ GŁOŚNO ZACHOWYWAŁA NIE ŚWIADCZY O TYM ABY POLICJA INTERWENIOWAŁA , GODZINA 20 TO NIE 22 , POZA TYM W INNYCH MIASTACH JEST TO NA PORZĄDKU DZIENNYM ŻE LUDZIE SIĘ BAWIĄ I JEST GŁOŚNO .TYLKO WIESNIAKOM PRZESZKADZA .
~ 13-11-2011 13:38
Tak tylko ze w innych miastach nie zaczepiaja a w wałbrzychu spróbuj przy takiej grupce przejsc walbrzysckie miski tylko interweniuje jak widzą jedna osobę ewentualnie dwie
~popieram jam 13-11-2011 13:43
Nad walbrzychem miedzy klątwa nietrafionych inwestycji amfiteatr prze dwupasmowce super lokalizacja galerii wspaniała obwodnica otrzymała eskapade ale tylko na papierze bo na nia nie prowadzi żadna droga wymienić dalej
~ 13-11-2011 14:34
Poprostu w wałbrzychu jest bandyctwo tu zamiast sie bawić trzeba sie pilnować zeby butelka nie dostać
~biały 13-11-2011 18:31
Q...! Nowe, uboższe Mauzoleum!
~walbrzych 13-11-2011 20:09
Ci co krytykują Wałbrzych i amfiteatr to nie są Wałbrzyszanie .
~zniesmaczony 13-11-2011 20:46
Amfiteatr w tle ruiny dawnego Coloseum radość dla oka tow Balcerowicza
~ 13-11-2011 22:25
A Szelemejek oddał kasę za telefon w końcu? Juź wiecie, dlaczego Maroszowa została rozjechana przez wyborców. Komu ten amfiteatr potrzebny? Pijaczkom z Sobięcina? Dzieciom do zabawy w berka? Nie mamy już bardziej potrzebnych wydatków? Tacy jesteśmy bogaci? Wałbrzych to jedna wielka ruina, ale sami sobie to zgotowaliśmy głosując od tylu lat na PO. PO to samo zaczyna robić w wersji krajowej. Kiedyś wystarczyły wąsiki Kruczkowskiego w tv, teraz cudotwórcyzm Szelemejka (którego nie ma) a krajowym rozrachunku ulizanego Tuska w przyciasnym garniturku szczerzącym się do telewizora...
~Amfy Teatr 14-11-2011 10:49
Nazwa adekwatna do tego co będzie robiła młodzież siedząc na ławeczkach vis a vis teatru. Będzie wciągać AMFĘ.
~palacz 14-11-2011 10:52
Jestem za utylizacją malkontentów.
~ovo 16-11-2011 10:19
A ja za utylizacją optymistów-idiotów.
~benkmen 20-11-2011 14:51
A mój sąsiad ...... prawie darmo ( za 1/2 L) zutylizuje malkontentów i optymistów -idiotów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Warszawskie Sanatorium Dźwięku 2019 w Sokołowsku

Bili go butelką i metalową rurką

Wałbrzyski spektakl na Festiwalu w Opolu

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Pielęgniarki Sanatoriów Dolnośląskich otrzymały "Złote Czepki"