MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ciężki los bezdomnych

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 21 grudnia 2009, 19:07
Aktualizacja: 19:08
Autor: Paw
Ostatnie noce są bardzo mroźne i nie rozpieszczają ludzi pozostających bez dachu nad głową. Bezdomni nie są jednak sami. Mogą liczyć na pomoc domów dla bezdomnych oraz jadłodajni, które w powiecie wałbrzyskim przygotowały dla ludzi najbardziej potrzebujących kilkaset posiłków dziennie.

Nie jest tajemnicą, że najczęstszą przyczyną bezdomności jest alkohol. Ludzie, którzy nie potrafią sobie poradzić z codzienną rzeczywistością i trafiają na bruk, w okresie zimowym są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa. Na razie zima pochłonęła w naszym regionie jedną ofiarę. 49-letni mężczyzna zamarzł na działkach przy ulicy Żeromskiego w Wałbrzychu. Nie jest to pewnie ostatnia ofiara tegorocznej zimy.

My sprawdziliśmy, jak przygotowane do niesienia pomocy osobom pozostającym bez dachu nad głową są instytucje z powiatu wałbrzyskiego.
W Wałbrzychu działa co najmniej kilka jadłodajni, które oferują kilkaset posiłków dla osób bezdomnych i najuboższych. Funkcjonują również domy pomocy, który oferują nocleg bezdomnym.
- Zima to najtrudniejszy okres dla takich osób – mówi Anna Jankowska, administrator socjalny w wałbrzyskim Monarze.
Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych, który Monar w Wałbrzychu prowadzi przy ulicy Moniuszki, opiekuje się 50 osobami skierowanymi tutaj przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Takie osoby mogą liczyć na ciepły posiłek, a niektórzy również mają szanse na nocleg.
Policja i straż miejska kontrolują miejsca, gdzie bezdomni mogą przebywać. W pierwszej kolejności sprawdzane są opustoszałe budynki, altanki ogrodowe oraz klatki schodowe.
- Sytuacja zaczyna zmieniać się wiosną. Wtedy wiele osób odchodzi z naszego ośrodka i ci ludzie starają się radzić sobie sami– mówi Anna Jankowska.

Oprócz jadłodajni Monaru w naszym mieście są jeszcze jadłodajnie przy ulicy Pocztowej, która oferuje ponad 100 posiłków dziennie. Świdnicki Caritas natomiast prowadzi jadłodajnię przy ulicy Andersa w Wałbrzychu. Tam nawet 350 osób dziennie może otrzymać zupę lub drugie danie. Integracyjny Dom dla Bezdomnych przy ulicy Pocztowej oferuje pomoc 60 osobom. Na ulicy Internatowej działa Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych. Wydawanych jest tu około 100 posiłków dziennie. Oprócz Wałbrzycha podobne instytucje, które zajmują się niesieniem pomocy ludziom zagrożonym społecznym wykluczeniem, działają w Mieroszowie, Głuszycy Jedlinie-Zdroju oraz Jugowicach.
- Nasi podopieczni to dzieci i dorośli – mówi Zuzanna Sobieska, pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Jedlinie-Zdroju. – Nasza jadłodajnia pomaga takim osobom nie tylko w okresie zimy, ale przez cały rok.

Czytaj również

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Bili go butelką i metalową rurką

Świętowano także w Szczawnie–Zdroju

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Limciu 21-12-2009 21:39
Facet, który zmarł na działkach przy ul. Żeromskiego nie jest żadną ofiarą zimy, lecz własnej głupoty. Zmarł po imprezie denaturowej z kolegą (który rano się normalnie obudził). Albo mu zaszkodził trunek, albo tak się znieczulił, że nie zauważył iż jest zimno. Nie wiadomo - badają to biegli.
~~~ 21-12-2009 22:10
Taak .Czasem nie da się ochronić ludzi przed nimi samymi.
~lolek 22-12-2009 8:14
blisko miał do prosektorium

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koncert Muzyki Romskiej w Teatrze Zdrojowym

Miasto daje piłkarskiemu Górnikowi 200 tysięcy złotych

Sprawdzamy wskaźniki bezrobocia w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim

Przedwiośnie wspiera Wiosnę Roberta Biedronia

Noc Muzeów 2019