MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ciekawy koncert w Filharmonii Sudeckiej

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 13 lutego 2012, 14:53
Aktualizacja: 14:53
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
Euroregionales Kultuzentrum St. Johannis w Zittau, Jaworskie Stowarzyszenie Rozwoju Kultury w Jaworze oraz Zakladni Umelecka Skola w Libercu zapraszają na koncert Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej i Chóru EUROPERA.

Koncert odbędzie się 19 lutego (niedziela) o godz. 16.00 w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Program koncertu:
1. H. Marschner - Uwertura do opery Hans Heiling
2. M. Bruch - Koncert skrzypcowy g - moll Nr 1 część II
3. C. Debussy - Rapsodia na orkiestrę i saksofon altowy
4. V. Novák - Suita słowacka op. 32 cz. III The Lovers, cz. IV The Ball
5. F. Liszt - Missa solemnis - Agnus Dei
/przerwa/
6. J. Pavlica - PORTA PEREGRINORUM - oratorium Brama Pielgrzymów

SOLIŚCI:
Pavla Tesařová - skrzypce
Anna-Marie Schäfer – saksofon
Kateřina Šmidová-Kalvachová – sopran
Jarmila Kosinova – alt
Josef Zednik – tenor
Pavel Švingr – bas
Roman Janál - baryton
Miloš Krejči – dyrygent

W drugiej części koncertu usłyszymy Oratorium “Brama Pielgrzymów" na orkiestrę, chór i baryton solo, napisane przez współczesnego czeskiego kompozytora Jiři'ego Pavlice. Utwór został skomponowany specjalnie dla EUROPERY, do libretta Renaty Pulzlacher. Tekst śpiewany jest w języku łacińskim, czeskim, niemieckim i polskim.

Prawykonanie Oratorium odbyło się w październiku 2011 roku podczas jesiennych koncertów w Niemczech, Czechach i w Polsce. PORTA PEREGRINORUM, czyli Brama Pielgrzymów, to utwór oparty na życiu i męczeństwie św. Wojciecha. Został on przyjęty przez publiczność bardzo gorąco, co spotkało się z szerokim echem w wielu mediach.

Bardzo serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy koncert w wykonaniu młodych artystów i oczekujemy na Państwa przybycie.

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna i Chór EUROPERA działa od 1992 roku i od tego czasu koncertuje w krajach europejskich takich jak: Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Polska, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy. EUROPERA wystąpiła także w Królewskiej Akademii Muzycznej w Brukseli, z koncertem dla zaproszonych gości Parlamentu Europejskiego.

Trójstronny projekt Europera skupia ponad 200 uczestników, szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży z Niemiec, Polski i Czech. W skład EUROPERY wchodzą: orkiestra symfoniczna, chór młodzieżowy i orkiestra kameralna.

Projekt EUROPERA jest propozycją, dla młodych muzyków oraz młodzieży śpiewającej, dającą możliwość wspólnego muzykowania, a także zdobywania nowych doświadczeń pracując pod dyrekcją profesjonalnych dyrygentów. Ponadto przyczynia się do wzajemnego poznawania, rozumienia i doceniania społeczności sąsiadujących krajów. Projekt ten należy rozumieć jako przykład rozwoju między narodami, których wzajemne stosunki nie zawsze w przeszłości były bez obciążeń. Jest jedną z najciekawszych propozycji prezentujących muzykę klasyczną w wykonaniu młodzieży z trzech sąsiadujących krajów, promujących twórczość kompozytorów z każdego kraju, których rocznice przypadają w kolejnych latach: Polska - w roku 2010 uczczono dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Niemcy - w roku 2011 uczczono sto pięćdziesiątą rocznicę śmierci Heinricha Marschnera kompozytora urodzonego w Zittau, Czechy - w roku 2012 przypada sto dwudziesta piąta rocznica skomponowania Tańców Słowiańskich przez Antonina Dvoraka.

W ciągu wszystkich sezonów koncertowych, pomimo rotacji uczestników orkiestry i chóru, młodzi muzycy osiągnęli wiele, prezentując znaczące dzieła literatury muzycznej, przede wszystkim kompozytorów pochodzących z Polski, Niemiec i Czech takich jak: Henryk Wieniawski, Karol Kurpiński, Antonin Dvořak, Bedrich Smetana, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart i wielu innych.

Dotychczasowe sezony koncertowe odbywały się pod patronatem wybitnych osobistości z Czech i Niemiec:
- prof. dr Rita Sűssmuth – Prezydent Parlamentu Niemieckiego - w latach 1994 -1997:
- Roman Herzog – Prezydent Niemiec – 1994,
- dr Gűnter Ermisch – Sekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości – 1995

XVIII edycję objęli patronatem:
- Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Premysl Sobotka - Marszałek Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej,
- Stanisław Tillich – Ministerpräsident des Freistaats Sachsen.

Koncerty EUROPERY stoją zawsze na wysokim poziomie, przyciągają uwagę znawców, koneserów muzyki, a także autorytety ze świata muzycznego..

Organizatorem projektu ze strony polskiej jest: Jaworskie Stowarzyszenie Rozwoju Kultury z siedzibą w Jaworze, natomiast z krajów sąsiednich: Euroregionales Kultuzentrum St. Johannis w Zittau i Zakladni Umelecka Skola w Libercu.

Europera powstała w 1992 roku z inicjatywy ówczesnych dyrektorów: Teatru w Görlitz – prof. dr. Wolfa Dietera Ludwiga i Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy – mgr Bernadety Stasz. Nazwa Europera wywodzi się ze słów europa i opera (wł. “dzieło”), chcemy więc mieć udział w budowie i kształtowaniu europejskiego dzieła.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W Teatrze Dramatycznym przedłużamy majówkowe podróże

Dom weselny znika z powierzchni ziemi

Romskie pieśni zabrzmią w Teatrze Zdrojowym

DTMZ robił porządki w Rząsinach

Spektakl "Kruk krukowi" na Festiwalu w Rzeszowie

Majówka u Szaniawskiego

Wiesława Raczkiewicz z nagrodą Silesius

Ochojska przed Zalewską