MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 30 maja
im. Jana, Karola

Ciekawą wystawę można obejrzeć w Boguszowie–Gorcach

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Sobota, 27 kwietnia 2019, 11:49
Autor: red
Fot. Miasto Boguszów–Gorce/facebook
W MBP–CK w Boguszowie – Gorcach miał miejsce wernisaż wystawy “Szlak do Wolności”, którą można oglądać w Galerii Barbórka w budynku MBP–CK.

Na zaproszenie odpowiedzieli Julian Golak ze Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, które przygotowało wystawę, autor wielu książek, drukarz, wydawca, nauczyciel i samorządowiec, działacz opozycji w okresie PRL oraz Jacek Jerzy Pilchowski - współpracownik KSS KOR, Biura Interwencyjnego KSS KOR; redaktor niezależnego pisma „Robotnik”, współpracownik niezależnego wydawnictwa NOWa, kolporter i informator „Biuletynu Dolnośląskiego”, sygnatariusz Karty Praw Robotniczych,uczestnik prac Komisji Helsińskiej przy opracowywaniu dokumentu Raport Madrycki, autor wielu artykułów na tematy społeczno – polityczne i informatyczne, którzy wraz z Z-cą Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc Sebastianem Drapałą zainaugurowali ekspozycję.

Wystawa przygotowana kilka lat temu przez warszawski Ośrodek Karta składa się z 36 tablic i prezentuje nieznane fotogramy oraz dokumenty dotyczące działalności opozycyjnej w PRL-u i Czechosłowacji, którą prowadziła Solidarność Polsko-Czechosłowacka. Dotychczas była ona prezentowana m.in. w Pradze, Bratysławie, Wrocławiu, a także wielu miejscowościach pogranicza polsko-czeskiego.

Spotkanie z panami Golakiem i Pilchowskim było wspaniałą lekcją historii, której nie znajdzie się w żadnym podręczniku. A jak podkreślił działacz solidarnościowy z Wałbrzycha Jerzy Pilchowski – zadaniem starszego pokolenia jest opowiadanie młodzieży o zupełnie innych czasach, takich, których oni nie są w stanie sobie nawet wyobrazić. Ogromna wiedza, którą podzielił się podczas prelekcji pan Julian, była niezwykle cenna i uzupełniła bądź rozszerzyła wiedzę uczestników wernisażu.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do oglądania wystawy jeszcze przez najbliższy miesiąc w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie - Gorcach.

Twoja reakcja na artykuł?

5
63%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
25%
Przeraża

Czytaj również

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Miasto stawia na inwestycje

Wraca kino plenerowe

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~wyzwalacz 28-04-2019 21:35
PRL wróć!
~Pytam 29-04-2019 16:54
Jak to zwykle bywa w tej placówce wysokiej kultury frekwencja powalająca. Czy ktoś wie dlaczego nikt tam nie chce chodzić?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych Centrum

Pomnik Smoleński

Teatr z dotacją

Raport prezydenta

Castle Party odwołane