MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Chrześcijański Tydzień Społeczny w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 6 czerwca 2009, 19:17
Aktualizacja: 19:41
Autor: MOBI
Piątkowy wykład w Civitas Christiana
Fot. MOBI
Siedem dni, siedem wykładów i godziny dyskusji.

Po raz pierwszy w Wałbrzychu w ramach Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego wszyscy zainteresowani społecznymi naukami Kościoła mogli wysłuchać prelekcji na temat stosunku Kościoła do życia społecznego, gospodarczego i politycznego państwa.

Organizatorem Tygodnia pod hasłem ,,Otoczmy troską życie: rodzinne, społeczne, polityczne i gospodarcze” jest wałbrzyski oddział Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” oraz Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej. – Celem organizowanych spotkań jest przybliżenie społecznej nauki Kościoła, bo w niej odnajdujemy wiele odpowiedzi na temat tego, jak postępować we współczesnym świecie – wyjaśnia Anna Adamkiewicz, prezes ,,Civitas Christiana”.

Wykłady zaplanowano kolejno: w Świdnicy (wykład Jolanty Kornel), w Złotym Stoku (prelekcja ks. dra Sławomira Augustynowicza), w Głuszycy (prof. Włodzimierz Bojarski) oraz trzy w Wałbrzychu. W naszym mieście już w środę wystąpił prof. Włodzimierz Bojarski, który omawiając blaski i cienie przemian w Polsce zauważył, iż należy docenić fakt, że w ogóle możliwość przemian w Polsce była możliwa. Natomiast nie spełniły się - zdaniem Profesora - ludzkie nadzieje i marzenia z tym związane, co więcej, wielu osobom żyje się gorzej.

W piątek była okazja do wysłuchania w siedzibie ,,Civitas Christina” wykładu dra Piotra Sosińskiego pt. ,,Katolicka nauka społeczna wobec liberalizmu i komunizmu”, w którym prelegent mówił m. in. o modelach stosunków państwo - kościół na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględniłem wieku XIX i pocz. XX, wskazując przy tym, iż korzystna dla państwa jest autonomia władz. Jednak – co podkreślił – w relacji zaprzyjaźnionej. – Spory między państwem a Kościołem nie powinny dotyczyć spraw etycznych. W tej kwestii obie władze powinny być zgodne – wyjaśniał.

Po wykładzie rozgorzała polemika, w której słuchacze stwierdzili m.in., iż poruszana problematyka społeczna wymaga większej ilości spotkań i dyskusji. – Tydzień Społeczny organizujemy po raz pierwszy w Wałbrzychu – tłumaczył Lech Olszewski z zarządu Akcji Katolickiej. - Chcieliśmy dotrzeć z wykładami do jak największej grupy osób, której nieobca jest nauka Kościoła. Mam nadzieję, że to nie ostatnie tego rodzaju spotkanie, bo naprawdę widać tu dziś potrzebę dyskusji – dodał.

Ostatni wykład, tym razem pt. ,,Cywilizacja życia jako podstawy ładu godnego człowieka”, wygłosi mgr Piotr Sutowicz w najbliższą niedzielę o godz. 19.00 w parafii p. w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu przy ul. kard. S. Wyszyńskiego 18. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policjanci pompowali

Aglomeracja dla medyków

Urbański na czele Aqua Zdroju

Wyborcza loteria

Przyjedzie Duda

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Asfalt na Kolejowej

Miasto broni strażników