MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Chopin Quortet w A’ Propos

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, 7:08
Aktualizacja: 7:09
Autor: Sven
Koncert w A' Propos
Fot. Krzysztof Żarkowski
To, że muzykę Fryderyka Chopina gra się na całym świecie przyjęliśmy, jako naród, z wielką dumą. To, że jego utwory grane są na przeróżnych instrumentach, może poza grzebieniem, stało się faktem. Chopina grają hiphopowcy, powstały gry komputerowe.

Byłoby dziwnym, gdyby kompozycji Chopina nie zauważyli muzycy jazzowi. Jednym z pierwszych był Mieczysław Kosz, który w latach sześćdziesiątych sięgał po muzykę okresu romantyzmu, także Chopina. Niestety żył zbyt krótko, by pełniej rozwinąć swoje muzyczne pomysły. Klasą dla siebie jest Leszek Możdżer i jego improwizacje na tematy chopinowskie.

Dwusetna rocznica urodzin genialnego kompozytora zaowocowała lawiną obchodów i realizacją różnych projektów związanych z jego muzyką. XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w październiku, zapewne będzie mieć wyjątkową oprawę.

W klubie A’ Propos zagrał Chopin Quortet, który tworzą: Jarosław Kostka - fortepian, Jan Adamczewski – saksofony, Przemysław Jarosz – perkusja, Jakub Olejnik – kontrabas. Zagrali mazurki, preludia, fantazje. Główne motywy muzyczne, bardzo czytelne, były rozbudowywane znakomitymi improwizacjami i popisami solowymi.
- Czasem nazywamy swoje koncerty „Chopin profanum”, ponieważ świadomie wprowadzamy zmiany w zapisie kompozycji. Ale to wszystko w hołdzie wielkiemu kompozytorowi – powiedział podczas zapowiedzi Jarosław Kostka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Beata Żołnieruk w drodze do Parlamentu Europejskiego

Szczawno–Zdrój walczy o odzyskanie szczytu Chełmca

Bolko II Świdnicki w teatralnej odsłonie

Prezydent przyznał środki finansowe na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego

Nowa tajemnica Zamku Grodno

Koncert Divy Muzyki – mamy podwójną wejściówkę

Ma na swoim koncie włamanie do samochodu i kradzież elektronarzędzi

Wiosna popiera nauczycieli