Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 4695
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: BWA zaprasza na wykład

Sobota, 26 maja 2012, 15:29
Aktualizacja: 15:30
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: BWA zaprasza na wykład
Fot. red
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA „Zamek Książ” zaprasza na kolejne ważne wydarzenie organizowane w tej instytucji.

Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w niezwykle interesującym wykładzie, który na podstawie pracy i twórczości artysty Zygmunta Rytki (fotografia, instalacja), przybliży współzależność nowych i tradycyjnych mediów, pozycję sztuki w kontekście cyberkultury.

Wykład „Neoawangarda i fotografia – wokół twórczości Zygmunta Rytki”.

Treść wykładu odnosić się będzie przede wszystkim do twórczości Zygmunta Rytki. Skoncentrowany będzie na omówieniu tradycji konceptualnych w sztuce prowadzących w XX wieku do wykorzystywania nowych mediów (fotografii, filmu, video), a następnie do wykorzystywania mediów skomputeryzowanych. Omówione będą główne strategie artystycznego wykorzystywania nowych mediów w ostatnich dekadach.

Wykład poprowadzi dr Adam Sobota – historyk i krytyk sztuki. Od 1973 r. pracuje w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Specjalizuje się w dziedzinie nowych mediów sztuki, zwłaszcza fotografii. Autor wielu wystaw i opracowań naukowych oraz popularno-naukowych z zakresu sztuki od XIX wieku. Ważniejsze książkowe publikacje: "Szlachetność techniki" (Warszawa, 2001), "Konceptualność fotografii" (Bielsko-Biała 2004), "Fotografia - naukowy katalog zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu" (Wrocław, 2007). Prowadzi też wykłady z zakresu historii sztuki, teorii nowych mediów, krytyki artystycznej, na wyższych uczelniach.

Zygmunt Rytka urodził się w 11.03.1947 roku w Warszawie. Od 1972 uczestniczył w ponad 150 wystawach. Od 1974 miał 35 wystaw indywidualnych. Mieszka i pracuje w Sokołowsku. Członek ZPAF od 1979. Dyplom i medal ZPAF „za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie fotografii” 1997, medal XX-lecia MHF w Krakowie 2007, Nagroda Specjalna Ministra Kultury za nieocenione zasługi dla kultury polskiej w dziedzinie fotografii 2007, srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2009. Nagroda im. Katarzyny Kobro 2011. W Sztuce — samouk.

Wykład spójny jest z wystawą prac Zygmunta Rytki i i Bożenny Biskupskiej (malarstwo, rzeźba, performance), pn. „Światy Równoległe”.

Bożenna Biskupska urodziła się w 1952 roku w Warszawie. W latach 1970-1972 studiowała malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w latach 1972-1976 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1976 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą. W 1982 roku na IV Międzynarodowym Biennale Miniatury Tkackiej (Savaria Museum, Shombathely, Węgry) zdobyła I nagrodę. W 1984 roku otrzymała dwuletnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki, w 1986 roku Nagrodę I stopnia im. Stanisława Wyspiańskiego za malarstwo i rzeźbę. Reprezentowała Polskę na XLI Biennale Sztuki w Wenecji (1984) oraz na XIV Międzynarodowym Biennale Małych Rzeźb w Brązie w Padwie (1986).

„Światy równoległe” - przy zestawieniu twórczości Bożenny Biskupskiej i Zygmunta Rytki ukazują się zarówno różnice, jak i podobieństwa, co uzasadnia użycie określenia: światy równoległe. Bożenna Biskupska najczęściej wykorzystuje wyznaczniki klasycznych mediów sztuki, malarstwa i rzeźby. Rozważa kategorie podstawowe dla istnienia obrazu: wydzielenie jego pola, oznakowanie go przy pomocy linii, figury, czy koloru. W pracach rzeźbiarskich wypracowała własną wersję elementarnego wyobrażenia ludzkiej postaci. Ten człekokształtny znak może się pojawiać jako pełnoplastyczna figura czy relief, ale przekracza też granice konkretnego medium i ukazuje się na obrazach, albo jest zwielokrotniany w przestrzennych aranżacjach.

Z kolei twórczość Zygmunta Rytki od początku opiera się na wykorzystaniu fotomediów. Analizował obieg komunikacji społecznej fotografując spotkania ludzi sztuki i przekazy na ekranie telewizyjnym. Badał też strukturalne uwarunkowania przekazu medialnego. Przede wszystkim jednak interesował go zawsze związek człowieka z naturą, manifestacje podstawowych żywiołów i możliwości opisu tego doświadczenia. Jego fotografie i filmy służą przekształcaniu fenomenów życia w wizualne znaki, które mogą nas skłonić do fundamentalnych refleksji.

Wspólną cechą twórczości obojga artystów jest staranie, aby ich dzieła nie były tylko estetycznym parawanem oddzielającym nas od świata zewnętrznego. Zadają podstawowe pytania o sztukę w ten sposób, aby były też pytaniami o sprawy życiowe. Poszukują sposobów efektywnej komunikacji z publicznością, a także z wartościami generowanymi przez innych twórców. Dlatego działają razem w Fundacji Sztuki Współczesnej „In Situ”, gdzie głównym celem od kilku lat jest tworzenie w Sokołowsku k/ Wałbrzycha Laboratorium Kultury In Situ wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, jako miejsca spotkań i wzajemnych inspiracji. Równoległość nie odnosi się tu bowiem do geometrycznej izolacji, ale do zrozumienia wspólnoty celów.

Kuratorem Wystawy jest dr Adam Sobota.

Artyści założyli Fundację In Situ, której głównym projektem jest pozyskiwanie środków na od-budowę dawnego spalonego Sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku oraz stworzenie w nim Laboratorium Kultury In Situ (Laboratorium Sztuk Wizualnych wraz z budowaniem kolekcji sztuki współczesnej, Laboratorium Filmowe, Laboratorium Prototypów Architektonicznych). Nazwa In Situ, oznacza „w miejscu” (łac) i jest równocześnie filozofią działania fundacji.

Pragnąc wyjść naprzeciw zainteresowaniom młodzieży ze środowiska artystycznego –fotograficznego, gorąco zapraszamy do udziału w wykładzie i wystawie.

Odpłatność za udział w wykładzie jest symboliczna i wynosi 2 zł. Każdy z uczestników otrzyma folder z twórczością Artystów. Wykład potrwa 1 - 1,5 godziny.

Proponowany przez kuratora termin wykładów to 11 lub 12 czerwca br. godz. 15.00 lub 16.00

Prosimy o wybranie dogodnego terminu, wcześniejszą rezerwację miejsc i potwierdzenie udziału pod numerem telefonu : 74/665 62 62, 74/665 88 24 WGS BWA Zamek Książ

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group