MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

"Brama Riese"

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Wtorek, 31 lipca 2018, 14:13
Aktualizacja: 14:36
Autor: E. Borensztajn
Fot. red.
W dniach 28 i 29 lipca odbyła się kolejna udana akcja Projektu Szlakiem Riese pt. „Brama Riese”.

Uczestnicy – wolontariusze z całej Polski, bo nie zabrakło przedstawicieli Krakowa, Gorzowa Wlk., Nowej Soli, Zielonej Góry jak i naszych bliższych stron Stanowice i Wrocław, Kłodzka, Legnicy no i nawet Walimia, stawili się przy stawach w Głuszycy na ul. Leśnej – zwanej właśnie bramą do Riese, bo to była główna droga kołowa na obiekty z II WŚ na Soboniu, Strózowej Górze, Osówce.

Naszym celem było posprzątanie okolic schronu lub bunkra i jego zinwentaryzowaniu na wypłaszczeniu po lewej stronie przed pierwszym stawem ze stojącą charakterystyczną powiedzmy „wartownią”. Najpierw jednak zaznajomiliśmy uczestników z historią tego terenu i położeniu poszczególnych obiektów. Wspólnymi siłami udało się pozbierać wszelkie śmieci pozostawiane przez „turystów”.

Prace porządkowe zakończone – więc można było przystąpić do odkopania i zinwentaryzowania schronu, który okazał się pomieszczeniem wymurowanym częściowo betonowym częściowo o ścianach kamiennych otynkowanych i przyklejoną cienką „supremą” o wymiarach 2x4m i wysokości 1,8m z wyraźnym wejściem poziomym i otworem wentylacyjnym.

Wybierając rumosz natrafiono na kilka już bardzo zniszczonych artefaktów z okresu IIWŚ wśród nich dwie gaśnice pianowe francuskiej produkcji (niestety destrukty) trochę stłuczki porcelanowej, buteleczki i fragmenty przewodów elektrycznych jak i z czasów PRL – kubki, butelki po trunkach i piękna tarcza szkolna (wiemy gdzie uczniowie chodzili na wagary).

Podsumowująca analiza po przeglądzie zdjęć lotniczych z 1945 roku – pozwoliła ustalić, że na tym wypłaszczeniu stały 3 lekkie budynki a schron mógł być piwniczką w jednym z nich. Akcję uważamy za udaną i jest pierwszą z cyklu, które będziemy prowadzić w tej okolicy. Prace mogliśmy prowadzić dzięki uprzejmości prywatnego właściciela terenu i gospodarza Gminy Głuszyca. Chcemy pokazać, że Riese to nie tylko obiekty schowane głęboko w lesie ale także tuż koło nas. Przyjemne z pożytecznym – edukacja przez pracę.

Czytaj również

Wiesława Raczkiewicz z nagrodą Silesius

Trzy dni pełne atrakcji

Skrzywdzony przez ludzi Jogi zasługuje na ciepły kąt

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~wyzwalacz 31-07-2018 16:43
Do tych najważniejszych jak sztolnia Wlodarz dalej nie pozwalają się dobrać jakby tam schowano jajo filozoficzne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szef PO z wizytą w Wałbrzychu

Na Zamek Grodno i do Sztolni Walimskich wejdiesz za złotówkę

Czekają nas utrudnienia w ruchu

Dni Podzamcza tuż, tuż...

Piknik Europejski w Rynku