MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Brak fachowców od budowlanki

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 1 czerwca 2013, 13:22
Autor: PAW
Fot. red
Prezydent Roman Szełemej zwraca uwagę, że wiele wałbrzyskich inwestycji jest realizowanych przez firmy spoza naszego miasta.

O tym, że w Wałbrzychu brakuje fachowców od budowlanki prezydent mówił wielokrotnie. O ile jeszcze na budowie Starej Kopalni dominują wykonawcy z Wałbrzycha, o tyle już przy pracach związanych z dokończeniem Aqua Zdroju były trudności ze znalezieniem wałbrzyskich specjalistów i stąd część tych prac wykonują firmy spoza Wałbrzycha. Prezydent zorganizował ostatnio spotkanie z przedstawicielami całej branży budowlanej.
- Wałbrzych to obecnie chyba największy plac budowy na całym Dolnym Śląsku – mówi Szełemej. – Niestety, ale zauważalny jest brak wykwalifikowanych pracowników. Wiem o tym, bo sami pracodawcy i właściciele firm budowlanych zgłaszali mi ten problem.

Według prezydenta, brak rąk do pracy na placach budowy, powoduje często trudności w planowej realizacji inwestycji miejskich i nie pozostawi wyjścia Gminie, by korzystać z usług firm spoza Wałbrzycha. O tym samym problemie mówili radni powiatowi podczas konwersatorium o bezrobociu. Problem ten uwypuklił przewodniczący rady powiatu - Jerzy Detyna. Jego zdaniem, zresztą podobnie jak wielu innych osób, w Wałbrzychu system edukacji i kształcenia musi zostać dostosowany do potrzeb rynku pracy, bowiem często zdarza się tak, że osoby po zakończeniu nauki nie potrafią znaleźć pracy, a z kolei osób, które kształciłyby się w konkretnych zawodach technicznych w naszym mieście jest jak na lekarstwo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ochojska przed Zalewską

Po co nam Unia?

Ustalą wynagrodzenie burmistrzowi Boguszowa–Gorc

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~bober x 1-06-2013 14:02
ale pi....... na aqua nie moga znalez Walbrzyszan bo juz chyba budowlancy sie juz tam przewiezli , na kase czekaj do tej pory . Sam jestem budowalncem i mam w nosie Wałbrzyskich przedsiebiorcow -złodzieji .
~MOPSIK 1-06-2013 16:09
Jak oni ani do pracy ani do szkoły tylko najlepiej do MOPSu .
~księgowy 1-06-2013 17:14
Problem polega na zbyt niskich płacach fachowców,sprawiających, że większość z nich uciekła np. do Niemiec. Górna stawka kosztorysowej robocizny którą to uznaje gmina za pośrednictwem swojego administratora MZB, to 13.50/h pracy a i ona jest zaniżana na przetargach o prace budowlane dla gminy. Firmy wałbrzyskie powybijały się w ten sposób same, te zaś które jeszcze działają oszczędzają na składkach pracowniczych i jakości wykonywanych prac. Ponadto nie da się wykonywać budowlanki do 65 r. życia i to na statusie pogardzanego pariasa bo za takiego uznawany jest budowlaniec. Zwykłe prawo rynku.Ludzie idą tam gdzie lepiej płacą i tam gdzie ich lepiej traktują.
~księgowy 1-06-2013 17:17
W przypadku Wodoparku zaś, to niestety i gmina wpłynęłą na to, że lokalni podwykonawcy nie zobaczyli do tej pory swojej kasy. Raz cygan przeszedł przez wieś.
~Szef 1-06-2013 18:04
Prawda boli szelemiej i dlatego klamie, za pol darmo na zleceniu nikt nie bedzie robil, wiec ludzie wyjezdzaja. tak samo on wyjechalbym lub pracowal gdzie indziej gdyby malo zarabial. Niska cena zawsze promuje byle jakosc i slabo wykfalikowanych pracownikow. Tez pracowalem na auqa i wiem o czym mowie. A ludzie z mopsu to juz inny temat pasazyt delkiatnie mowiac Wiec romanie troche pokory i prawdy.
~budowlańcy 1-06-2013 18:41
Szkołę-BUDOWLANKĘ zamknęli,jak wszystko na Rusinowej i takie są skutki ... za yo nam potrzeba ekonomistów!
~Do Księgowego 1-06-2013 19:17
Ty faktycznie masz coś z głową a po drugie to Wałbrzych nie ma nic do budowlańców wodoparku, bo to nie Wałbrzych zatrudniał robotników tylko firma która była odpowiedzialna za budowę, a to że się nie wywiązali z umowy nie wybudowali to nie mogą dostać wynagrodzenia. Jeszcze w Polsce tego nie było aby za nic kasę komuś płacić.
~Piskorz 1-06-2013 19:49
Firmy są z poza Wałbrzycha, ale pracownicy już są z naszego miasta, lub okolic. Prawie wszyscy zatrudnieni na czarno, lub na umowy śmieciowe. Inaczej się nie opłaca właścicielowi firmy, a pracownik nie ma wyboru. Przepisy prawa na to zezwalają, dlatego nie ma co się dziwić, że tak jest. I jeszcze coś może najważniejszego, taka pogarda, lekceważenie, wręcz chamstwo i bezczelność ze strony pracodawców w stosunku do pracowników powoduje, że młodzi nie są głupi i wolą wyjechać z kraju niż męczyć się i użerać z ciągle napuszonym pazernym szefem. Zostają starzy, wyeksploatowani, którzy nie mają innego wyjścia. Takiego bałaganu na rynku pracy jeszcze nie było, nikt w Polsce nie jest obecnie w stanie powiedzieć jakie jest faktyczne bezrobocie, a może nie ma bezrobocia lub jest bardzo małe.
~Piskorz 1-06-2013 20:02
I jeszcze jedno, kto tych młodych będzie uczył, zwróćcie uwagę na to, że na skutek różnych reform i przekształceń powstała luka pokoleniowa, przyszli nowi, wykształceni, ale bez praktyki i umiejetności, do tego ignoranci. Musi wiele lat upłynąć zanim będą coś wiedzieć, i potrafić to zastosować w praktyce. Do tego czasu będą tylko błędy i chybione decyzje, i tak w kółko, zresztą to już widać. Swiat idzie szybko do przodu, a tu problem z prostymi sprawami, aż szkoda czasu o tym pisac
~za 1-06-2013 20:14
zapłać ........... za wcześniejsze prace na AQUA i wtedy się spotykaj artysto jeden, a nie mówisz głupoty , że firmy nie z Wałbrzycha robię na Ratuszowej, ludzie nie kupujcie tego , co mówi nasz papa z Ratusza
~żul 1-06-2013 21:29
Nie ma cegłówki bez zawodówki!!!
~Piskorz 1-06-2013 21:34
Do 19,17. Z tym płaceniem za nic, to Cię trochę poniosło, na porzadku dziennym ujawnia się pozorne transakcje, fikcyjne zlecenia, zmowy, korupcja. Dzieje się to tak najczęściej na styku własności publicznej z prywatnym biznesem. Nawet nie jesteśmy sobie wyobrazić o ilu tego rodzaju sprawach nie wiemy, a dzieje się to nawet na najwyższych szczeblach władzy i to jest smutne i zatrważające. Rację masz, że podwykonawcy Aqua Parku mogą mieć żądania zapłaty za wykonane prace, tylko i wyłącznie do tego, z kim zawierali umowę. Tutaj sprawa zdaje się być jasna.
~księgowy 1-06-2013 23:02
Wiem co piszę. Na budowie Wodoparku tak jest wszystko skonstruowane, że najwięcej do powiedzenia ma Gmina, bo to jej kasa i jej inwestycja.Czyj cyrk-tego małpy. Proste. Trudno aby było inaczej.Piskorz, ty zaś się nie użalaj nad rozregulowanym rynkiem. Ureguluje się on sam wkrótce.Już są pierwsze jaskółki samoregulacji - własciciele firm budowlanych donoszą mi że wygrywają przetargi po "europejskich " cenach, bo inwestorzy nie mogą znalezć tańszych wykonawców. Czasy napuszonych szefów się skończyły, o dobrych fachowców się faktycznie dba.
~darmocha 2-06-2013 7:47
bo nikt nie będzie tyrał za darmo
~do za 2-06-2013 9:23
Niech ci płaci pracodawca Budopol a nie miasto, a Budopol jak chce aby miasto mu zapłaciło to niech skończą aqua zdrój.
~Gracz7 2-06-2013 10:34
Może zacznijcie od młodszych ludzi, którzy uczą się w wałbrzyskiej szkole budowlanej. Praktyki uczniowie muszą załatwiać sami albo "szkoleni" są na Ogrodowej gdzie np sprzątają ośrodek.
~Piskorz 2-06-2013 14:41
To mnie cieszy, ale nie wierzę w to, że właściciele będą płacić więcej pracownikom i nie zatrudniać ich na czarno, pomimo wykonywania prac za przyzwoite europejskie ceny. Księgowy, przecież dobrze się rozumiemy, że żaden z pracowników nie szukałby pracy za granicą, gdyby zarobki i warunki pracy były podobne. Co do cen, to weź za przykład jaki jest koszt budowy dróg w Polsce i za granicą, zresztą nie tylko dróg. Mnie też to zaskoczyło, u nas jest najdrożej, a podwykonawcom i zatrudnionym tam pracownikom się nie płaci. O czym to świadczy, te pozorne bankructwa, zejścia z budowy, szantaże przerwania prac, celowe wydłużanie terminów budowy, sztuczne stwarzanie trudności.... itd, czy to się samo wyreguluje, ja wątpię, bo rządzi cwaniactwo i pazerność, bezkarnie, bo prawo na to zezwala.
~Grażyna 2-06-2013 17:46
może pan Szełemej będzie dokładał ze swoich pieniędzy do aquaparku. Panie Szełemej dlaczego pan nie powie prawdy: - strefa ekonomiczna nie płaci podatków -nikt już nie uwierzy jednostkom gminy Wałbrzych bo w\nie wypłacają wynagrodzenia za materiały i wykonana pracę -może MZB spóŁka z o.o. to wykona albo WTBS?
~księgowy 2-06-2013 20:48
Starym lub dobrym fachowcom już w tej chwili więcej płacą niż przed rokiem, bo boją się aby i oni nie uciekli. Wiem, bo rozliczam. Tak więc mechanizm samoregulacji, mimo że z opóznieniem - działa. Ceny kosztorysowe prac budowlanych nie są wciąż zachodnioeuropejskie. Drogownictwo nie jest typowym przykładem, bo tam faktycznie cuda się dzieją.
~zyga 2-06-2013 21:30
Fachowcy od budowlanki wyjechali za granicę,bo za damski ch.. nikt nie będzie wykonywał takiej pracy.Niech Cezar pracuje za 1600 brutto jak taki mądry.
~77 3-06-2013 12:36
ale za to nie ma braków ludzi do debat nad bezrobociem,biedą,patologią - siedzą debatują całymi dniami / za naszą kasę / he he he :)))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ukradł z posesji motorower, ale wpadł w ręce stróżów prawa

Żywa lekcja przyrody

Bili go butelką i metalową rurką

Renate Schönbore kolejną "Zasłużoną dla Miasta Wałbrzycha"

Wałbrzych pełen alimenciarzy