MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Boże Narodzenie

Wiadomości: Kraj
Poniedziałek, 25 grudnia 2017, 11:22
Autor: red
Fot. archiwum
Rozbrzmiewające w całym domu kolędy, rodzinne spotkania, przepyszne potrawy, czyli tzw. Pierwszy Dzień Świąt. Boże Narodzenie to (w tradycji chrześcijańskiej) święto które zaczęto obchodzić w IV wieku. Upamiętnia ono narodziny Jezusa Chrystusa. Poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania – adwentem.

Boże Narodzenie, zwane inaczej według polskiej tradycji Godnymi Świętami, Świętymi Wieczorami lub Koladką rozpoczyna się wieczerzą wigilijną 24 grudnia, a kończy 6 stycznia świętem Trzech Króli. Jest to uroczysta pamiątka narodzenia Jezusa Chrystusa 25 grudnia, świętowana od IV wieku przez Kościół.

Obecnie w Boże Narodzenie odbywają się msze święte, w czasie których kapłani mają na sobie białe szaty liturgiczne, symbolizujące radość i świąteczny nastrój. W kościołach pojawiają się świąteczne szopki przedstawiające scenę narodzin Chrystusa.

W wielu krajach centralnym punktem obchodów Bożego Narodzenia jest spożywaniu świątecznego obiadu. W Wielkiej Brytanii tradycyjną potrawą jest pieczony indyk z dodatkami oraz pudding śliwkowy. Francuzi natomiast jedzą indyka nadziewanego kasztanami i piją dużo szampana. Co ciekawe - w większości państw prezenty wręczane są właśnie w tym dniu, a nie, jak u nas, w Wigilię.

Boże Narodzenie oraz święto Szczepana – potocznie nazywane Drugim Dniem Bożego Narodzenia - są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Jednak w wielu państwach Drugi dzień Bożego Narodzenia nie ma już świątecznego charakteru. Ponadto – często jest on dniem, w którym ruszają wielkie wyprzedaże, przyciągające tłumy klientów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Nie zabieraj podlota!

Pielęgniarki Sanatoriów Dolnośląskich otrzymały "Złote Czepki"

Zmarł pierwszy burmistrz Szczawna–Zdroju

Coś dla pasjonatów jednośladów

Po co nam Unia?

Darmowe WiFi w Szczawnie–Zdroju