MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Bon turystyczny już wkrótce

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Wtorek, 21 lipca 2020, 10:20
Aktualizacja: Środa, 22 lipca 2020, 8:16
Autor: red
Fot. red
W ZUS dobiegają końca prace nad uruchomieniem Polskiego Bonu Turystycznego. Infrastruktura informatyczna na stronie zus.pl jest już gotowa a obecnie trwają prace nad jej uruchomieniem i udostępnieniem klientom i firmom turystycznym.

Bon, który jest wsparciem dla polskich rodzin i branży turystycznej w związku z epidemią Covid-19 będzie przyznawany na dziecko, na które rodzice dostają świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice dostają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

- Bon turystyczny dostanie każda rodzina z dzieckiem niezależnie od tego, jakie są dochody rodziców. System jest taki sam jak w przypadku Programu 500 Plus – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Bon można będzie wykorzystać na wakacyjny wyjazd, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju aż do marca 2022 r. – dodaje.

Za pomocą bonu będzie można płacić za noclegi w hotelach i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Co istotne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

- Jeżeli ktoś nie ma konta na naszej platformie internetowej i nie wie jak je założyć - może skorzystać z filmu instruktażowego, który jest dostępny na YouTube. Bon jeszcze nie jest dostępny więc jest czas żeby spokojnie sobie konto w ZUS założyć – zachęca rzeczniczka.

Link do filmu:

Na stronie ZUS, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym będzie dostępna osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych. Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł. Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych. Lista ta będzie udostępniana na stronach POT. Zainteresowani będą też mogli zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS uzyskają też dostęp do swoich rozliczeń. Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS. Za Polskim Bonem Turystycznym będzie stać rozbudowana infrastruktura informatyczna oparta głównie na PUE ZUS. Obecnie z Platformy korzysta 4,5 mln klientów ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewni trzy podstawowe elementy systemu do obsługi bonu:

1) System do obsługi uprawnień do bonu i uprawnień podmiotów turystycznych,
2) System do obsługi płatności bonem, w którym osoby korzystające z bonu będą mogły dokonywać nim płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na rzecz podmiotów turystycznych zgłoszonych do udziału w programie Polski Bon Turystyczny, znajdujących się na liście udostępnianej przez POT,
3) System do rozliczeń transakcji płatności za pomocą bonu z podmiotami turystycznymi i organizacjami pożytku publicznego, obsługiwany przez ZUS.

Klienci będą mieli także możliwość kontaktu ze specjalną infolinią, która będzie stanowić wsparcie dla osób korzystających z bonu i podmiotów turystycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Już teraz w placówkach ZUS wszyscy zainteresowani mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
17%
Złości
1
17%
Przeraża

Czytaj również

Pomoc dla Olka

Zmiana organizacji

Przelew dla Wałbrzycha

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~D... 21-07-2020 18:47
Bon cud - malina, ale jest z nim tylko jeden "drobny problem": już teraz wiadomo, że nie zgłosi się do tego programu żaden poważny ośrodek turystyczny czy wczasowy z atrakcyjnych miejscowości, bo to im się nie będzie po prostu opłacało. Obecne wakacje, z uwagi na wirusa, są bardzo specyficzne - Polacy wyjeżdżają głównie po kraju, więc ciekawe turystycznie miejsca są oblegane. Dzięki temu prowadzący ośrodki mają wysokie obłożenie za żywą gotówkę - więc po co blokować miejsca za bony, czyli rządową obietnicę kasy zapłaconej kiedyś? Znaczy to, że za bon dostępne będą tylko miejsca gorszej jakości i w podrzędnych okolicach - takie wczasy dla ubogich. Bo też i tylko tacy będą tym bonem faktycznie zainteresowani: przecież każdy normalny, zarobiony już wakacje załatwił sobie normalnie za kasę, bez tych bonów, na które doczekać się nie można, a to już prawnie jest połowa wakacji. W efekcie bonem rząd podzielił Polaków po raz kolejny: na zarobionych na lepszych wczasach i na ubogich na wczasach gorszego sortu. No tak głupio im to wyszło. Bo zawsze tak wychodzi, gdy za rządzenie zabierają się głupki...
~uPOśledzone lemingi 21-07-2020 20:31
do: ~D... (18:47)
Tak głupki od afer już rządzili POPSL.
~Do lemingów 21-07-2020 19:26
Pierwsi plujący jadem na PIS już złożyli wnioski po bony, bo już wcześniej przepili dodatek solidarnosciowy i tarczę.
~D... 21-07-2020 20:23
do: ~Do lemingów (19:26)
Po co to ujadanie, PiSdowaty trollu hejterski? Prawda boli, więc okłamujemy, że klęska jest sukcesem? Taki sam, jak Ma...sz nad ranem po rozmowach o budżecie unijnym ogłosił też sukces? Kasę mamy proporcjonalnie podobną jak w poprzednim budżecie (wyższy budżet to i kasy więcej), ale obłożoną warunkami, których wcześniej nie było i na które się nie godziliśmy - ale pokornie je musieliśmy przyjąć. Np mamy dużo obiecane na ekologię, ale pod warunkiem przyjęcia unijnych planów redukcji CO2, których przyjąć jednak nie możemy, chyba że będziemy likwidować kopalnie. Czyli tak kasa jest obiecana, ale realnie poza zasięgiem. Podobnie nowy, nigdy wcześniej nie spotykany warunek praworządności: wbrew temu co rząd kłamie, on będzie stosowany większością głosów, a nie jednomyślnie. Zatem veto Węgier nic nie pomoże (zresztą ze wzajemnością), jeśli większość postanowi wstrzymać nam wypłaty za łamanie zasad prawa Unii. Ot i cały PiSdowy sukces - jedynie propagandowy, tak jak i ten bon wakacyjny: a jak będzie w realu, to niedługo wszyscy sami zobaczymy, boleśnie na plecach, jak nas będzie rzeczywistość batożyć!
~uPOśledzone lemingi 21-07-2020 20:33
do: ~D... (20:23)
Zamknij już tą mordę przegraliście wybory prezydenckie. PiS negocjacje z UE zakończył sukcesem a dziecko Tuska Sławomir N. to przestępca z bandy PO.:)
~D... 21-07-2020 21:39
do: ~uPOśledzone lemingi (20:33)
Tyrasz nadgodziny, płatna zdradziecka mordeczko na usługach Kremla? Jak to jest, że pomysły PiS w polityce międzynarodowej są zasadniczo zgodne z interesem Moskwy, co? Tak partia jak i Putin zgodnie dążą do osłabiania Unii, czy nie? Czemu PiS łamie unijne zasady prawne, udając że tego nie robi? Czemu osłabia jedność unijną? Przypadek? Nie sądzę! Sukces - du...u! - jest wtedy, gdy coś się rzeczywiście udało, a nie wtedy, gdy premier z prezesem tak ogłoszą.
~8 gwiazd 22-07-2020 7:30
***** ***
~olo 22-07-2020 7:37
PO -PSL było najlepsze nic nie obiecywało nic nie dawało , podatki sciągali a rudy mówił pinindzy nima i nie będzie a mafiozi pałace stawiali i urzędnicy i politycy druga Rosja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kilka słów o wsparciu dla Wałbrzycha

Dzik sprawcą wypadku

Wehikuł czasu na „Witoldzie”

Chcą pieniędzy na stadion

Tokarczuk nie chce tytułu