Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 4993
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Boguszowa–Gorc czy Boguszowa –Gorców?

Czwartek, 3 grudnia 2009, 7:43
Aktualizacja: 16:43
Autor: EG
REGION: Boguszowa–Gorc czy Boguszowa –Gorców?
Fot. um BG
„Nowy słownik ortograficzny” PWN z 2000 roku mówi krótko: „Boguszów–Gorce, Boguszowa–Gorców”. Nas, dziennikarzy obowiązują formy słownikowe.

Dlatego konsekwentnie posługiwaliśmy się przy odmianie nazwy naszego sąsiada formą „Boguszowa–Gorców”. Ale świadomi powszechności formy „Boguszowa-Gorc” nie tylko wśród boguszowian, postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie dokładniej. Zwłaszcza, że krytykowani byliśmy przez czytelników za używanie formy prawidłowej.

Nam samym zręczniej było używać formy krótszej jako ogólnie przyjętej w mowie i piśmie, także we wszystkich dokumentach przywołanego tu miasta. Zadzwoniliśmy więc do profesora Jana Miodka, który jest niezaprzeczalnym autorytetem językowym w kraju. Poza tym mieszka tutaj, na Dolnym Śląsku i lepiej niż inni znawcy języka rozumie niuanse regionalne.

- Mieszkańcy wiedzą swoje. Strukturalnie dopuszczalna jest dopełniaczowa forma tej nazwy z końcówką – ów albo z czystym tematem fleksyjnym, 50% do 50%. Jeśli mieszkańcy zechcą mówić „Boguszowa–Gorc”, dziennikarze nic nie poradzą. Poza tym o wyborze formy decyduje uzus, czyli powszechne użycie danej formy – tłumaczy profesor Miodek.

- Forma „Boguszowa–Gorc” jest strukturalnie możliwa, więc możemy jej używać – podsumowuje profesor Jan Miodek. Cieszy nas, że z czystym sumieniem możemy pozostać w zgodzie z przyzwyczajeniem naszych czytelników.

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group