MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bo Księżniczki to już przeżytek

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 8:45
Aktualizacja: 8:50
Autor: Dominika Krawczyk
Fot. DW
Jeszcze kilka lat temu posiadanie przez 13–letnią dziewczynkę lalki nie budziło niczyjego zdziwienia. Dziś 12–latka bawiąca się zabawkami, to obciach, a makijaże, pomalowane paznokcie i poprzebijane pępki są na porządku dziennym.

Niedziela, Piracki Piknik w Auchan. Przed jedną z atrakcji stoi długi ogonek dzieci czekających na swoją kolej. Wśród nich trzy dziewczynki. Niby zwyczajne, a jednak wymalowane oczy, kolczyki w różnych częściach twarzy, komórki w dłoniach i bezczelne błyski w oczach nie korespondują z ich wiekiem. Jedna z nich odbiera dzwoniący telefon.
- No wiesz, tak no… możemy się umówić – mówi, żując gumę. – No… pewnie, że wieczorem, no…narka.

Ma 13 lat. Jej towarzyszki niewiele mniej. Płaskie klatki piersiowe ubrane w wyzywające bluzki, obcisłe spodnie zawieszone na jeszcze chłopięcych biodrach. W ustach wulgaryzmy, w uszach długie kolczyki, oczy obrysowane czarną kredką. To nie są małe księżniczki, które mamusie stroją w sukienki i kupują im lalki. To młode kobiety, gotowe zdobywać świat, bez względu na to, jak wygląda i czy jest na nie gotowy.

- Moja córka pali papierosy, pije piwo z kolegami i szlaja się po mieście – opowiada w autobusie ojciec niegrzecznie zachowującej się 13-latki. – Nie idzie jej upilnować, wie Pani, dzieci są dzisiaj inne.

Wystarczy się przejść do jakiegokolwiek wałbrzyskiego gimnazjum. Niektóre dziewczynki wyglądają tak, że studentki mogłyby poczuć się przy nich niedojrzale. W wymalowanych buziach nie widać cienia niewinności, wręcz przeciwnie - często dominuje cynizm. Dzieciństwo? Skończyło się kilka lat temu. Teraz dziewczyny wolą zamienić zabawki na komórki i kosmetyki, a przyjaciół z piaskownicy na randki. Winnych nie trzeba daleko szukać. Ich idolkami są Doda, Jola Rutowicz czy wyrośnięta Hannah Montana, które zdobią okładki setek czasopism i okupują plotkarskie pisemka oraz portale.

- Każda z tych młodych dziewcząt, marzy o sławie – mówi pani Małgorzata, psycholog dziecięcy. – Wzorują się na zagranicznych gwiazdach, które coraz wcześniej rozpoczynają karierę. Wydaje im się, że gdy porzucą dzieciństwo i wkroczą w świat dorosłych, tan przyjmie je z otwartymi ramionami. A to niestety, nieprawda.
Spór o to, kto powinien przyjąć odpowiedzialność za wyedukowanie przedwcześnie dojrzałych lolitek, trwa nie od dziś. Zarówno rodzice, jak i szkoła, przerzucają się argumentami.

- Wychowuje czworo dzieci, pracuje i zajmuje się domem – żali się Krystyna Nowak. – Kiedy mam znaleźć dla każdego czas, że o kształtowaniu osobowości nie wspomnę – dodaje. - Od wychowywania są rodzice - oburza się nauczycielka, pracująca w jednym z wałbrzyskich gimnazjów, zarzekająca sobie anonimowość. - Co ja mogę takiej dziewczynie powiedzieć? Że jest niegrzeczna, wulgarna, wiecznie znudzona? Nie docierają do niej żadne argumenty, a ja mogę najwyżej postawić uwagę. Rodzice zawsze mają więcej możliwości, bo to już nie te czasy, kiedy uczniowie czuli respekt przed nauczycielem.

Społeczeństwo też wiele nie pomaga. Troska o bezpieczeństwo i świadomość młodych obywateli przegrywa prawie zawsze z chęcią zysku. Telewizja epatująca nagością i seksem, czasopisma dla dzieci dodające pierwsze kosmetyki do makijażu, Internet i portale społecznościowe, przez które młodziutkie i niedoświadczone dziewczynki szybko poznają najbrutalniejsze tajemnice życia. W Internecie wszystko dostępne jest po kliknięciu. Zwłaszcza dorosłość, którą łatwo się zdobywa, dodając sobie kilka lat więcej.

- Pedofile. Mówię, że mam 14 lat, to tylko seks mi proponują – żali się na wałbrzyskim czacie młoda13 latka.
– Porozmawiać normalnie nie można - dodaje. A co tu robi? Szuka znajomych, być może chłopaka, jeszcze nie wie. - Ale jeżeli już, to najlepiej takiego, żeby miał tak koło 20 lat, bo to wiadomo i kasa jest i samochód, można się powozić - uzasadnia.

Na pytanie, czy nie jest na to trochę za młoda, oburza się. - No co? Przecież już dzieckiem chyba nie jestem, nie?

Czytaj również

Udane wielkie sprzątanie

Szczawno–Zdrój walczy o odzyskanie szczytu Chełmca

Igor Hoffman nowym dyrektorem MCK

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 3-08-2009 10:57
Beznadziejny tekst, nic z niego nie wynika...
~kris 3-08-2009 11:21
I oto właśnie skutki bezstresowego wychowania Co to znaczy, że nie idzie upilnować 13 latki ? Rodzicom po prostu się NIE CHCE - nie mają czasu dla dzieci. Wolą usiąść przed TV i obejrzeć denny program lub film... a dzieci... same się sobą zajmą...
~olka 23-11-2011 18:07
to prawda 11 to sie maluja a 14 to tylko sex im w głowie lepiej by było gdyby sie pouczyły

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiosna popiera nauczycieli

Przedstawiciele rolników spotkali się w Mieroszowie

Ustalą wysokość bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego

PiS stracił przodownictwo w sondażu

Wicestarosta Iwona Frankowska wydała oświadczenie