MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Biblioteka w Czarnym Borze realizuje projekty

Wiadomości: REGION, Czarny Bór
Czwartek, 25 lipca 2013, 10:39
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Borze jest w trakcie realizacji dwóch projektów: „Bez przeszłości nie ma przyszłości” oraz „Akademia Malucha”.

Celem projektu „Bez przeszłości nie ma przyszłości” było zwiększenie zainteresowania kulturą i tradycją, a szczególnie folklorem górali podhalańskich, uwrażliwienie na piękno i historię folkloru góralskiego. Projekt skierowany był do różnych grup wiekowych, szczególnie do dzieci i młodzieży.

Uczestnicy otrzymali od biblioteki bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną. Zdobyli wiedzę na temat kultury i tradycji Podhala. Mogli uczestniczyć w koncercie, spotkaniach i warsztatach z gawędą góralską. Wielką satysfakcję uczestnikom przyniosło oglądanie wystaw przygotowanych podczas poszczególnych spotkań w „Galerii wspomnień”. Posiedli umiejętności taneczne (taniec góralski) i gry na instrumentach ludowych takich jak: trombity, fujary, dudy podhalańskie, prymy, piszczałki, kozy, końcówki, złóbcoki i róg pasterski. Zgodnie z harmonogramem zrealizowaliśmy spotkania z gawędą góralską o tematach: strój góralski, instrumenty góralskie, zwyki góralskie, pasterstwo oraz koncert (piknik, czyli biesiada połączona z koncertem). Organizatorzy spotkań zadbali o poczęstunek związany z kuchnią regionalną Podhala. Uczestnicy spotkań mogli skosztować: kwaśnicy, moskoli, kapusty z grochem, wiejskiego chleba, sera i masła.

Zainteresowani mogą teraz wypożyczać zbiory muzyczne na nowych nośnikach, które zakupione zostały w ramach projektu, miedzy innymi Zespołu Zakopower, Golec Orkiestra i Kapeli „Janicki”. Zwiększyła się liczba zbiorów dot. historii, sztuki, folkloru góralskiego, dzięki czemu miłośnicy Podhala mogą poszerzać swoją wiedzę.

Młodzi użytkownicy interesujący się historią swoich rodzin wzięli udział w konkursie literackim i konkursie plastycznym. Celem konkursów było udokumentowanie i utrwalenie tradycji stron rodzinnych ludzi, którzy przybyli tu z tzw. „szerokiego Podhala”. Ocalenie wspomnień, pamiątek i archiwów domowych, stanowiących dziedzictwo kulturowe folkloru i historii górali podhalańskich. Konkurs literacki był próbą odnalezienia własnej tożsamości dawnych i nowych mieszkańców ziemi czarnoborskiej. Dzięki temu powstała publikacja pokonkursowa pt. "Moja rodzina pochodzi z...", to dzieło przekazania młodym pokoleniom kształtowania miłości do małej ojczyzny. Najmłodsi uczestnicy projektu poznali strój podhalański poprzez udział w konkursie plastycznym pt. "Mój strój regionalny – Kapeli Janicki".

Nawiązała się współpraca pomiędzy Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu a naszą placówką. Seniorzy z naszej i z sąsiednich gmin cyklicznie uczestniczyli w spotkaniach projektowych na terenie całego powiatu wałbrzyskiego. Dzięki nowym kontaktom nawiązało się wiele przyjaźni.

GBP pozyskała nowych partnerów projektu: Latających Animatorów Kultury i Socjolożki z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Przedstawicielki w/w organizacji przybyły, aby przeprowadzić warsztaty dziennikarstwo-fotograficzne z młodzieżą i seniorami wokół historii rodzin z Czarnego Boru i okolic. Dodatkowym działaniem towarzyszącym warsztatom był Tymczasowy Zakład Fotograficzny. Efektem wspólnej pracy młodzieży i seniorów jest czasopismo „Kapsuła Czasu”. Mieszkańcy aktywnie włączyli się w tworzenie gazetki chcąc ocalić wspomnienia, archiwa i pamiątki domowe, stanowiące dziedzictwo kulturowe i dokumentować tradycje stron rodzinnych. Materiały powstałe podczas warsztatów (wywiady, skany fotografii) zostały wykorzystane do publikacji „Moja rodzina pochodzi z…”.

Dzięki działaniom biblioteka jest bardziej zauważana i pozytywnie oceniana wśród uczestników, użytkowników i w mediach, postrzegana jest jako przyjazne miejsce spotkań lokalnej społeczności, promujące twórców. Projekt przyczynił się do integracji środowiska lokalnego, zaktywizował mieszkańców, co zwiększyło liczbę czytelników korzystających z placówki. Żywe uczestnictwo w życiu biblioteki zachęciło czytelników do szukania, zbierania informacji i częstego korzystania z księgozbioru wzbogaconego o nowe pozycje związane z tematyką projektu. Biblioteka stała się siedzibą kultywowania historii, kultury i tradycji, a szczególnie folkloru górali podhalańskich w sposób innowacyjny i ciekawy. Poszerzono ofertę kulturalną, edukacyjną i informacyjną biblioteki, co zachęciło mieszkańców do aktywnego zainteresowania się dziedzictwem kulturowym własnej miejscowości i jej mieszkańców. Nowa publikacja uatrakcyjniła księgozbiór. Bibliotekarki doskonaliły umiejętności w realizacji projektu, budowały pozytywne relacje z użytkownikami oraz pogłębiały wiedzę o regionie i jego mieszkańcach.

Góralski Ośrodek Kultury Harnaś wspólnie z biblioteką postanowił kontynuować spotkania z gawędą do końca 2013 roku. Środki na ten cel pozyskano ze Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Kwiat Lnu” z Lubawki.

Tymczasem celem projektu „Akademia Malucha” było zwiększenie świadomości rodzicielskiej, wsparcie rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci. Promocja czytelnictwa i rozwój zainteresowań czytelnictwem mieszkańców naszej gminy.

Uczestnicy projektu brali udział w tematycznych spotkaniach poświęconych zdrowemu trybowi życia pod hasłem. Utworzono grupy samopomocowe mam (2 grupy: biblioteka centralna, filia), zacieśniły się relacje rodzicielskie. Nawiązały się nowe przyjaźnie wśród uczestników dorosłych i małych studentów Akademii. Aby ułatwić kontakt pomiędzy uczestnikami zajęć została utworzona strona projektu na Facebooku.

„Akademia Malucha” przybliżyła uczestnikom zajęć możliwości biblioterapii i bajkoterapii. Podczas spotkań z biblioterapeutą mamy dowiedziały się jak właściwie dobierać lektury dla małego dziecka, jakie korzyści płyną z codziennych kontaktów ze słowem pisanym oraz poznały wartościową ofertę wydawniczą kierowaną do najmłodszej grupy czytelników. Biblioterapeutka szczegółowo przedstawiła kryteria wyboru książek, uwzględniając rozwój emocjonalny dzieci od 2 do 4 lat, polecała rodzinne czytanie, czyli wychowanie przez czytanie oraz zaprezentowała klika zabaw rytmicznych dla najmłodszych inspirowanych tekstami literackimi. Już po pierwszym spotkaniu przygotowano półkę z książkami i na bieżąco tworzono kanon lektur polecanych rodzicom.

Kolejną korzyścią okazały się prelekcje dotyczące podniesienia świadomości językowej rodziców i zapobieganiu ryzyku dysleksji u dzieci. Logopeda przedstawiła zależności pomiędzy wadami wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym, a późniejszymi trudnościami w nauce. Uświadamiała również, że należy zapobiegać problemom związanym z aparatem mowy już od bardzo wczesnych lat dziecięcych. Omówiła tajniki i zawiłości rozwoju kompetencji językowych u maluszków, uwrażliwiła, na co zwracać uwagę i jak wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Zaprezentowała liczne przykłady rytmicznych wyliczanek (gry logopedyczne), wierszyków oraz piosenek, podkreśliła wpływ wczesnego wprowadzenia czytania na rozwój mowy dziecka, a także zaprezentowała książeczki edukacyjne, które można czytać z maluchami. Logopeda udzielała również porad indywidualnych, podając przykłady konkretnych ćwiczeń logopedycznych.

Spotkania z pedagogiem dały uczestnikom projektu wiedzę o wychowaniu, nauczaniu i skuteczności różnego rodzaju zabiegów edukacyjnych. W czasie spotkań dla pociech i ich rodziców zorganizowane zostały zajęcia z pedagogiki zabawy, plastyczne oraz gry stolikowe. Były to zajęcia w formie warsztatów, mające nauczyć mamy twórczej zabawy z dziećmi. Warsztaty rozwijały ogólne sprawności ruchowe oraz manualne dzieci i obejmowały: malowanie, wyklejanie, lepienie z masy solnej, wspólne zabawy z rodzicami. Spotkania te uświadomiły rodzicom, jak wielkie znaczenie dla rozwoju dziecka ma wspólnie spędzany czas.

Dzięki spotkaniom z weterynarzem uczestnicy poznali zasady opieki nad zwierzętami domowymi. Dowiedzieli się, jak należy postępować się psem i innymi zwierzętami, jak poznać, kiedy pupil jest chory. Uczestnicy poznali zasady postępowania ze zwierzętami, i jak uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń. Ważnym aspektem spotkań było omówienie pozytywnego wpływu zwierząt na rozwój emocjonalny dziecka. Rodzice dowiedzieli się, że kontakt ze zwierzakiem pomaga w rozwoju niemal każdej sfery osobowości malca – emocjonalnej, społecznej oraz intelektualnej. Udział w projekcie uświadomił dorosłym uczestnikom, że dzięki pokazaniu maluchom świata zwierzęcego, pomagają im wyrosnąć na wspaniałych, odpowiedzialnych i empatycznych ludzi.

Na spotkaniach z wizażystką młode mamy poznały techniki wykonania profesjonalnego makijażu i zasady dbałości o swój wygląd zewnętrzny, natomiast dzieci miały okazję samodzielnie zabawić się w wizażystów, wykonując laleczki dla mam. Spotkania miały formę warsztatów, samodzielnie wykonany makijaż podniósł samoocenę mam. Umiejętności i kompetencje, które nabyły w trakcie spotkań, sprawiły uczestnikom wiele satysfakcji i zostaną wykorzystane w przyszłości.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zespół Kortowo wystąpił w Mieroszowie

Sprawa burmistrza Jacka C. ma charakter rozwojowy

Szaniawski zaprasza na najzabawniejszy czerwiec od lat

Muzyczne prezentacje i kąpiel w dźwiękach mis i gongów tybetańskich

Pogoda pokrzyżowała plany organizatorom Dni Starych Bogaczowic

Nowe wydawnictwo Zamku Książ już do nabycia

Zatrzymali prawdopodobnego zabójcę dziewczynki z Mrowin

Prezydent Szełemej wysoko oceniony w rankingu Newsweeka