MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Biblioteka ma coś do zaoferowania niewidomym

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 12 marca 2012, 11:18
Aktualizacja: 11:19
Autor: Anna Błaszczyk
Fot. Anna Błaszczyk
Odział Zbiorów dla Niewidomych znajduje się na parterze głównej siedziby Biblioteki pod Atlantami (Rynek 9).

Do środka można się dostać przez wejście główne (od strony atrium) lub bezpośrednio od ulicy 1 Maja (wejście dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).

Odział gromadzi książkę mówioną (audiobooki) na takich nośnikach, jak kasety magnetofonowe(ok. 1,5 tys. tytułów) i płyty CD w formacie audio i mp3 (ponad 1000 pozycji) z klasyczną i współczesną literaturą piękną (poezja, powieści obyczajowe, przygodowe, sensacyjne, kryminalne, romanse, SF, fantasy), w dużym wyborze lektury szkolne, bajki dla dzieci oraz literaturę popularnonaukową (m.in. z filozofii, psychologii, religii, biologii, języka polskiego, historii). Nagrania są w wersji pełnej, skróconej i formie słuchowisk.

Korzystanie ze zbiorów Oddziału jest ogólnie dostępne i bezpłatne, z zastrzeżeniem opłat w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne od użytkowników, którzy nie są stałymi mieszkańcami powiatu wałbrzyskiego (kaucja zryczałtowana w wysokości 10 zł od jednej książki mówionej).

Jednorazowo można wypożyczyć 5 tytułów książki mówionej na okres nie dłuższy niż 30 dni. Biblioteka może prolongować zwrot wypożyczonej książki mówionej, jeżeli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych użytkowników. Na prośbę użytkownika, biblioteka może rezerwować książkę mówioną, która aktualnie jest wypożyczona.

W grudniu zeszłego roku, Oddział Zbiorów dla Niewidomych przy współpracy Polskiego Związku Niewidomych Koło Wałbrzych, zorganizował pierwszy seans filmowy z audiodeskrypcją. Opisana technika pozwala osobom niewidomym poznać widzialny dorobek kultury z zakresu sztuki filmowej. Przy projekcji filmu zastosowane są dodatkowe opisy słowne, które udostępniają odbiór wizualnej twórczości artystycznej.

Od tamtego czasu projekcie filmu odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 12.00 w bibliotece dla najmłodszych (centrala, parter).

Do tej pory odbyły się m.in. następujące projekcje: „Chopin. Pragnienie miłości”, „Wino truskawkowe”, „Ludzie Boga”, „Sztuczki”.

Odział Zbiorów dla Niewidomych zaprasza już teraz na najbliższy seans. Projekcja filmu pt. „Chwilami życie bywa znośne" w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej odbędzie się 5 kwietnia (czwartek) o godzinie 12.00.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Przedwiośnie wspiera Wiosnę Roberta Biedronia

Romskie pieśni zabrzmią w Teatrze Zdrojowym

Wiesława Raczkiewicz z nagrodą Silesius

Bili go butelką i metalową rurką

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Po co nam Unia?

Pielęgniarki Sanatoriów Dolnośląskich otrzymały "Złote Czepki"