MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bezpieczni z antyterrorystami

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 31 marca 2013, 15:19
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
Po raz kolejny w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu odbyło się spotkanie w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki”, przygotowanego z inicjatywy Szkolnej Formacji Obrony Cywilnej pod opieką Szczepana Dębowskiego.

Tym razem gośćmi szkoły byli funkcjonariusze Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Gwoli wyjaśnienia Grupy te zwane są także „grupami szybkiego reagowania” lub „grupami wsparcia” i realizują zadania podobne do Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji (SPAP).

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznać się z podstawowymi zasadami zachowania się w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym – na co należy zwracać uwagę w bezpośrednim otoczeniu, co może wskazywać na bezpośrednie zagrożenie atakiem, jakie czynności należy zastosować w przypadku zauważenia czegoś niepokojącego, jakich wskazówek należy przestrzegać pod względem zachowania w przypadku bycia zakładnikiem, jak należy postępować w trakcie operacji antyterrorystycznej.

W dalszej części spotkania poruszone zostały zagadnienia dotyczące postępowania w przypadku podłożenia ładunku wybuchowego, zamachu bombowego oraz zasad zachowania bezpieczeństwa przy przeprowadzaniu ewakuacji.

Przedstawione zostały również podstawowe zasady zachowania się - postępowania osoby poszkodowanej w przypadku indywidualnego ataku napastnika – napadu, rabunku.

Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się (również praktycznego) z wybranym wyposażeniem, sprzętem i uzbrojeniem stosowanym w pracy przez Grupę Realizacyjną.

Zorganizowanie spotkania z taką formacją podyktowane zostało dodatkowo istniejącymi współczesnymi zagrożeniami, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach i latach m. in. w Stanach Zjednoczonych i Norwegii, a możliwość wystąpienia takiego zagrożenia jest taka sama w naszym kraju.

Czytaj również

Przerwa na czytanie w Sokołowsku

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Pielęgniarki Sanatoriów Dolnośląskich otrzymały "Złote Czepki"

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~księgowy 31-03-2013 23:41
Mi to się kojarzy z wieczorkmi potiomkinowskimi podczas których młodzież szkolną uswiadamia się jak, to może być o 6 rano, jeśli opiekuńcze państwo się na nich nasroży, np za napisanie coś na prezdęta Bula. Że przyjdą wtedy po nich takie gieroje z shotgunami i w kominiarkach. Po takiej prelekcji nikt nie będzie wierzgał, nawet w internecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rekord Guinnessa pobity. „Piętnastka” promuje naukę i nowe technologie

Zostań krawcem

Juwenalia PWSZ 2019

Bili go butelką i metalową rurką

W Czarnym Borze najmłodsi będą eksperymentować z nauką