MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bezpieczni z antyterrorystami

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 31 marca 2013, 15:19
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
Po raz kolejny w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu odbyło się spotkanie w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki”, przygotowanego z inicjatywy Szkolnej Formacji Obrony Cywilnej pod opieką Szczepana Dębowskiego.

Tym razem gośćmi szkoły byli funkcjonariusze Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Gwoli wyjaśnienia Grupy te zwane są także „grupami szybkiego reagowania” lub „grupami wsparcia” i realizują zadania podobne do Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji (SPAP).

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznać się z podstawowymi zasadami zachowania się w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym – na co należy zwracać uwagę w bezpośrednim otoczeniu, co może wskazywać na bezpośrednie zagrożenie atakiem, jakie czynności należy zastosować w przypadku zauważenia czegoś niepokojącego, jakich wskazówek należy przestrzegać pod względem zachowania w przypadku bycia zakładnikiem, jak należy postępować w trakcie operacji antyterrorystycznej.

W dalszej części spotkania poruszone zostały zagadnienia dotyczące postępowania w przypadku podłożenia ładunku wybuchowego, zamachu bombowego oraz zasad zachowania bezpieczeństwa przy przeprowadzaniu ewakuacji.

Przedstawione zostały również podstawowe zasady zachowania się - postępowania osoby poszkodowanej w przypadku indywidualnego ataku napastnika – napadu, rabunku.

Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się (również praktycznego) z wybranym wyposażeniem, sprzętem i uzbrojeniem stosowanym w pracy przez Grupę Realizacyjną.

Zorganizowanie spotkania z taką formacją podyktowane zostało dodatkowo istniejącymi współczesnymi zagrożeniami, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach i latach m. in. w Stanach Zjednoczonych i Norwegii, a możliwość wystąpienia takiego zagrożenia jest taka sama w naszym kraju.

Czytaj również

Konkurs plastyczny dla najmłodszych

Fundusze unijne dla wałbrzyskiej edukacji

Kolejny krok ku rozpoczęciu budowy obwodnicy zrobiony

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~księgowy 31-03-2013 23:41
Mi to się kojarzy z wieczorkmi potiomkinowskimi podczas których młodzież szkolną uswiadamia się jak, to może być o 6 rano, jeśli opiekuńcze państwo się na nich nasroży, np za napisanie coś na prezdęta Bula. Że przyjdą wtedy po nich takie gieroje z shotgunami i w kominiarkach. Po takiej prelekcji nikt nie będzie wierzgał, nawet w internecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiosna popiera nauczycieli

Poszukiwania zaginionego 13–latka zakończone sukcesem

Wałbrzyscy policjanci aktywni podczas „Dolnośląskich Dni Bezpieczeństwa” zorganizowanych przez GDDKiA

Kradzieże marketowe stały się dla nich sposobem na życie

Szczawno–Zdrój walczy o odzyskanie szczytu Chełmca