MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Bezpieczne Święta

Wiadomości: Wałbrzych/Region
Niedziela, 23 grudnia 2012, 6:10
Aktualizacja: 8:14
Autor: opr.red.
Fot. red.
Dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Policjanci opracowali katalog spraw, o których należy pamiętać i na które należy zwrócić uwagę w ferworze świątecznych przygotowań.

BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE

Pomimo tego, że drogi są przejezdne i nie pada śnieg, pogoda może być zdradliwa. Jezdnie często bywają oblodzone. Kierowcy muszą pamiętać o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków atmosferycznych. Jest tylko jedna rada – noga z gazu.

Za kierownicę siadaj trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybieraj miejsca dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierz ze sobą pieniądze i dokumenty.

Zawsze stosuj pasy bezpieczeństwa.

Zachowaj odpowiednią odległość od pojazdu jadącego przed Tobą taką, która umożliwi bezpieczne zatrzymanie samochodu podczas gwałtownego hamowania.

Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy znajdując się pod wpływem alkoholu wsiadają za kierownicę. Zwracajmy uwagę, aby nikt nie odważył się usiąść za „kółko” po „kieliszku”.

W pociągu, zwłaszcza na dalekich trasach, nie rozmawiaj z przypadkowymi osobami i nie przyjmuj od nich żadnych poczęstunków. Wychodząc z przedziału zawsze zabieraj ze sobą pieniądze i dokumenty. Do podróży załóż wygodna i skromną odzież. Nie kuś złodzieja biżuterią. Jeśli zaobserwujesz jakąkolwiek podejrzaną sytuację, zawiadom niezwłocznie obsługę pociągu.

Jadąc autobusem torebkę trzymaj pod pachą lub przed sobą, unikaj sztucznego tłoku. Panowie nie powinni nosić portfela w tylnych kieszeniach spodni.

ZACHOWANIE BEZPIECZEŃSTWA PRZEZ PIESZYCH

Piesi również są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności. Szybko zapadający zmrok, niedostateczne oświetlenie ulic, ciemne ubranie powoduje, że dla kierowców piesi są niewidoczni. Dlatego dla naszego bezpieczeństwa wyposażmy nasze ubrania w elementy odblaskowe. Często mogą one uratować nam życie lub ochronić przed ciężkim kalectwem. Pamiętajmy, że przepisy zabraniają wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

BEZPIECZNE ZAKUPY

Zakupy przedświąteczne to też okazja dla złodziei. Wybierając się do sklepu pamiętajmy:

• nie przechowywać całej gotówki i kart kredytowych w jednym miejscu,
• nie zapisywać na karcie bankomatowej kodu PIN,
• nosić dokumenty i pieniądze w wewnętrznych kieszeniach płaszczy czy kurtek,
• nosić torebkę tak, aby zawsze mieć „ją na oku”,
• w czasie zakupów, w autobusach unikać miejsc zatłoczonych,
• pozostawiając samochód na parkingu nie zostawiać dokumentów, torebek, saszetek na widoku.
• unikać zakupu alkoholu z niewiadomego źródła,

ZABEZPIECZ MIESZKANIE

Nie opowiadamy nikomu o planowanym dłuższym wyjeździe. Nie zostawiamy na automatycznej sekretarce informacji, że wyjechaliśmy. Zapasowe klucze do mieszkania przekazujemy krewnemu lub znajomemu sąsiadowi. Nie zostawiamy kluczy pod wycieraczką. Przed wyjazdem zamykamy zawór z wodą i gazem.

MATERIAŁY PIROTECHNICZNE

Zbliżający się okres świąteczno-noworoczny związany jest z zakupem różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Oznaczenie wyrobu pirotechnicznego powinno zawierać: nazwę wyrobu, oznaczenie klasy i numer obowiązującej normy, nazwę i adres producenta lub importera oraz instrukcję użytkowania w języku polskim. Pamiętajmy również, że takie materiały pirotechniczne są szczególnym zagrożeniem dla naszych dzieci, dlatego obsługą ogni sztucznych powinni zajmować się wyłącznie dorośli.

źródło: www.walbrzych.policja.gov.pl

Czytaj również

Zaszczepią 12–latki

Śmieci im nie ubywa

Trzaskowski zdobył Wałbrzych

Drzewa za frekwencję

Catering dietetyczny, trener personalny, a może ,,dieta cud”?

Talenty odnalezione

Posprzątali park

Pechowa trzynastka