MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Będzie nowy wykonawca remontu dworca w Świdnicy

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 12 sierpnia 2012, 7:19
Aktualizacja: 7:38
Autor: opr.red.
Fot. red.
Po zaskakującej informacji o upadłości firmy, która przebudowywała dworzec kolejowy Świdnica Miasto, konieczne jest wyłonienie nowego wykonawcy.

– Upadłość firmy została ogłoszona 30 lipca. Dwa dni później spotkaliśmy się z syndykiem i przedstawicielami upadłego przedsiębiorstwa. Podczas rozmów złożona została deklaracja, że w tym tygodniu syndyk podejmie decyzję odnośnie kontynuowania prac na dworcu Świdnica Miasto. Niestety, rozstrzygnięcie to jest negatywne. Syndyk ocenił, że upadła firma nie jest w stanie dokończyć inwestycji i wypowiedział umowę. W tej sytuacji konieczne jest przygotowanie kolejnego przetargu nieograniczonego na wykonawcę, który dokończy remont – relacjonuje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

W najbliższych dniach wykonana będzie szczegółowa inwentaryzacja stanu zaawansowania robót. Na tej podstawie nastąpi ostateczne rozliczenie z syndykiem i określony zostanie przedmiot zamówienia w planowanym przetargu. Do zakończenia budowy pozostało wykonanie prac na kwotę ponad 2 mln zł. O tyle zwiększył się pierwotny koszt remontu (4,99 mln zł).

Budynek dworca Świdnica Miasto jest nietypowym obiektem o historycznym charakterze. W związku z tym w trakcie realizacji powstała konieczności wykonania robót dodatkowych i uzupełniających m. in. budowy dodatkowych przyłączy sanitarnych i odprowadzających wody deszczowe, montażu dodatkowych konstrukcji wspierających strop, instalacji klimatyzacji w części pomieszczeń, czy też odciążenia istniejących stropów drewnianych, co z kolei było wynikiem zaostrzenia przepisów budowlanych w tym także przeciwpożarowych. Wzrósł również podatek VAT na materiały budowlane.

Finansowanie dokończenia inwestycji na tym poziomie jest zapewnione w postaci dotacji unijnej i środków własnych miasta.

– Wyłonienie nowego wykonawcy niestety oddala moment zakończenia przebudowy dworca kolejowego, ale pewne jest, że inwestycja zostanie doprowadzona do końca w pełnym zakresie. Na szczęście, przygotowania pozostałych etapów budowy Centrum Przesiadkowego przebiegają bez zakłóceń – dodaje wiceprezydent Pałac.
Niestety upadki firm realizujących projekty budowlane w Polsce są w ostatnim czasie nowym, ale coraz częstszym zjawiskiem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kino plenerowe

Ruszają prace

Dom dla seniorów

Spotkanie z Prezesem PiS

Wraca Ladies Night

Drogi po remontach

Uchmanowicz za Pola

Dwójka pojedzie do Starego Lesieńca