MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Barbórka 2012

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 4 grudnia 2012, 17:20
Aktualizacja: Środa, 5 grudnia 2012, 12:10
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Miejskie Obchody Dnia Górnika w Wałbrzychu rozpoczęła odbywająca się w Kościele pod wezwaniem Św. Aniołów Stróżów Msza Święta, celebrowana przez księdza Biskupa Adama Bałabucha.

Po Mszy uformowany pochód przeszedł ulicą Moniuszki, przez Rynek i ulicą Gdańską pod Urząd Miasta, gdzie przedstawiciel Górników zaprosił władze miasta do udziału w pochodzie. Marsz prowadzący ulicą Słowackiego i Barlickiego zakończył się pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy Alei Wyzwolenia. Tam odbyły się oficjalne przemówienia, oraz uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Przedstawiciel górnictwa wałbrzyskiego przypomniał w skrócie dzieje górnictwa na tym terenie. Podziękowania Górnikom złożył Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk. Podkreślił również ile Wałbrzych zawdzięcza górnictwu i górnikom.

W uroczystych obchodach Dnia Górnika udział wzięli przedstawiciele parlamentu, samorządu, władz miasta, policji, straży miejskiej, instytucji państwowych, szkół a także przedstawiciele związku górników i hutników z partnerskiego miasta Freiberg (Niemcy), kibice Górnika Wałbrzych, górnicza orkiestra dęta i oczywiście górnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ladies Night – wejściówki do wygrania!

Już niedługo do Wałbrzycha przyjadą talenty z trzech kontynentów

PWSZ ma już 20 lat

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~alfa 4-12-2012 18:45
A gdzie podział się R.Szelemej ? Wyjechał na narty do Szwajcarii?
~ktos 4-12-2012 19:13
Hmmm. Panowie górnicy, w kościele czapki z głów! Żołnierze ściągają swoje nakrycia a Wy??? Co to za obyczaj. Zero szacunku dla krzyża i ołtarza!
Maku 4-12-2012 19:23
Pamiętam szkolny hymn, w którym razem z kilkoma setkami innych dzieci śpiewałem na apelach: "Wałbrzych to miasto przyszłości, to miasto kopalń i hut, tu roześmiane są dzieci nie próżny ich ojców trud...Tyle jest pięknych tu szkół... I stoi ona tak dumna, góruje w całym Wałbrzychu, podziwia cały Śląsk czarny i ciężką pracę górników...". Zostali nam już tylko górnicy - emeryci. Słowa szkolnego hymnu (odwrotnie niż dawniej) są już nieaktualne. Pozostało pamiętać. Pamiętajmy więc o Naszych górnikach. Ich trudzie i ciężkiej pracy. Co dla Nas wszystkich zbudowali. Ale także o krzywdzie jaką zafundowały władze nie tylko Im, ale Nam wszystkim likwidując ten przemysł w regionie wałbrzyskim. Niech żyje nam górniczy stan! Mój ojciec i brat także byli górnikami.
~Barbara 4-12-2012 19:33
Dziwne że Barbórka odbyła się w Wałbrzychu i że przyjechał Biskupa Adam Bałabuch. Bo przecież Biskup Dec mógł sobie zażyczyć aby Barbórka była w Świdnicy bo tam jest kuria . Tak jak to było z marszem o wolne media nie było tu marszu bo kuria jest w Świdnicy to my się już nie liczymy.
~lucha1 4-12-2012 20:54
Solidarność.DZIĘKUJEMY WAM ZA LIKWIDACJE KOPALŃ I HUT.Dzięki wam mamy to co mamy.Nędzę i biedę.
~Froncek 4-12-2012 21:11
Oj, łezka się kręci. A Betka był?
~gość portalu 4-12-2012 22:18
"Barbara" stwierdzam, iż Twoja hipokryzja sięga zenitu. Jesteś naprawdę tak ograniczony? Górnicze miasto to Wałbrzych a nie Świdnica. Marsz w obronie wolnych mediów w Wałbrzychu już niedługo się odbędzie. Czego jeszcze chcesz? Prościej już wytłumaczyć nie potrafię.
~Barbara 4-12-2012 23:43
To była ironia do tej Barbórki w Świdnicy, ale prawda jest taka że nas biskup ograniczył i kazali nam jechać do Świdnicy protestować w obronie mediów, tylko dlatego że bo tam jest diecezja. Teraz ma być protest na odczepnego bo Dec zobaczył że ludzie się upomnieli, ale my wałbrzyszanie mamy godność i honor resztkami się nie będziemy się zadowalać. Zrobią protest na odczepnego ludzie tym bardziej nie powinni chodzić do kościoła za takie traktowanie. MY MAMY SWÓJ HONOR I GODNOŚĆ.
~Boleslaw Brzuchacz 5-12-2012 5:38
Wspomnienie-Brać górnicza 4..12.2012 r. ] Z ilu kopalń tu w Wałbrzychu Węgieł się wydobywało . Thorez ,Mieszko i Victoria Ja na Chrobrym pracowałem Ile zjazdów , tak wyjazdów W codzienności dnia szarego Windowałem w dół i w górę W czasie szychty na Chrobrego Ile węgla ukopałem W pocie czoła fedrowałem Ile ton przez ręce przeszło Bez wypadku się obeszło . Ile trudu , ile znoju W harcie ducha i z ochotą Przekuwałem myśli w czyny By wydobyć czarne złoto Ile troski , ile zmartwień I pożegnań ostatnich było. W sercu drogiej mojej żony Gdy do pracy się śpieszyło Dzień po dniu , rok po roku Gonił pracę za dnia i o zmroku Noc w podziemiach panowała Lampa górnicza blask dawała Gdy wspominam ciężką pracę Jakim to był trud górniczy . Tym , którym szczęścia zabrakło W dowód
~Old-boy 5-12-2012 8:08
Ktosiowi moge tylko powiedziec,zeby zapoznal sie z ceremonialem gorniczym ,a wtedy przestanie pisac bzdety.
~Zamestanec dolu 5-12-2012 9:14
Żałosne to. Miałeś chamie, złoty róg, ostał Ci się ino sznur. Za dziesięć lat dozór kopalniany i ich dechova hudba wymrą i zakończy się rozdrapywanie ran. To se ne vrati. Obchody "Barbórki" powinny być w Strzegomiu czy bliżej, w Rybnicy Leśnej. Tam są górnicy, a nie we Wałbrzychu. Bo o gwarkach z biedaszybów i zasypywaniu ich dołów to zapomnieliście, towarzysze z górniczego dozoru.
~ktos 5-12-2012 10:27
Do ~Old-boy Mój drogi. Ceremoniał górniczy akurat jest mi znany - ojciec, górnik kop. B. Chrobry, 30 lat pracy w tym kilkanaście na przodku. Więc spoko. Niema takiego ceremoniału, który nakazywałby noszenie nakrycia głowy w kościele przez mężczyznę. Niezależnie od tego jakie wdzianko ma na sobie, mężczyzna zawsze w kościele zdejmuje nakrycie głowy. Zdjęcie nakrycia jest wyrazem hołdu, poddaństwa i szacunku. Jeżeli masz inne zdanie na ten temat polecam rozmowę ze starszym nauczycielem. Młodzież ma wszystko w d... więc może i Ty też
~ktos 5-12-2012 10:32
I jeszcze jedna uwaga. Czy tam byli górnicy czy pierdzistołki kopalniane z dozoru? Czy górnicy posiadali mundury galowe? To były takie rzadkie przypadki jak mój ś.p. Ojciec. Reszta to kopalniane obiboki, wystawiające klaty do orderów a rączki trzymały jedynie długopisy. Zjazd pod ziemię był dla nich stresem
~do ktosia 5-12-2012 11:11
Ale oprócz górników parę osób nosi jarmułki. Widać to na zdjęciach. Co, ich zdejmowanie nakrycia głowy nie dotyczy? Dla żyda wejście do świątyni bez nakrycia głowy to obraza Boga.
~do ktosia 5-12-2012 14:17
Cos chyba klamiesz. Czapka gornicza jest jak helm zolnieza czy czapka policjanta. I jezeli jest nawet w swiatyni to jest elementem ubioru galowego calego i sie go nie sciaga. Zadam ci jedno pytanie. Byles na uroczystosciach barborkowych? Brales udzial w marszu? Zlozyles kwiaty pod pomnikiem, aby upamietnic pamiec rowniez swojego ojca? Nie to przestan bawic sie w hejtera=nikt. Gornictwo to pojecie szerokie, od tych co mieli kilof w rece, strzalowych, ratownikow po tych co siedzieli w biurze. Barborka to swieta wszystkich gornikow i mieszkancow Walbrzycha. Przestan wylewac swoje zale. Swieto odzywa i co rok przyciaga wiecej ludzi, ale zawsze sie znajdzie ktos/gamon kto musi postekac jaki to on ę ą.
~Maciej 5-12-2012 15:31
Ropa kiedyś sie skończy, gaz też jeszcze ludzkość się pochyli nad Wałbrzyskim węglem. Pozdrowienia z Pomorza dla Wałbrzycha i byłych górników, kiedyś będę musiał zwiedzić Wałbrzych i tereny po byłych kopalniach, ViVa Wałbrzych
~Tubylec 5-12-2012 16:56
Wałbrzyszanie, nie róbmy sobie obciachu. Czyta nas cała polska.Trochę patriotyzmu lokalnego. Pozdrowienia dla Pomorza.Zapraszamy!
~z Rusinowej 5-12-2012 17:19
W PSP 31 rok temu była piękna barbórka.Hymn jeszcze brzmi,tylko prezydent zwiał,kiedy dzieci odśpiewały -tu pracuje każdy z nas jak górnicza dzielna brać...,trud górniczy tu poznamy....Górnikom życzymy ZDROWIA.
~Zniesmaczony 5-12-2012 17:50
Kibole Górnika w jednym szeregu z policją ? A fe !
57jurand 5-12-2012 20:04
Oglądałem te fotki i ze smutkiem stwierdzam że zwykłych górników jak na lekarstwo. Nie dziwota w końcu zabiła ich pylica i krzemica. I drugi wątek to postać pana Kosmatego dlaczego toleruje religijny ryt tego święta , przecież ja go pamiętam jak propagował działalność ZSMP na kopalni.
~waclaw 4-12-2014 12:34
JEST BARDZO NIE PRZYZWOITE SZANOWNI PANSTWO ZE W DNIU GÖRNKA TAKIE NIE STOSOWNE TEKSTY PISAC TO JEST SWIETO WSZYSTKICH GÖRNIKÖW JAKO GÖRNIK WYPRASZAM SOBIE TAKIE TEKSTY PISAC ALE SWIADCZY TO O WAS SZANOWNI PANSTWO POZDRAWIAM WAS BRACIA GÖRNICY SZCZESC BOZE Z OKAZJI NASZEGO SWIETA
~waclaw 4-12-2014 12:36
Z OKAZJI BARBÖRKI WSZYSTKIM GÖRNIKOM I RODZINOM SLE JAK NAJSERDECZNIE ZYCZENIA SZCZESC BOZE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzewko naszego dziecka

Trzy ważne daty czerwcowe

Prezydent Szełemej wysoko oceniony w rankingu Newsweeka

Będą głosować nad absolutorium dla burmistrza Marka Fedoruka

Pogoda pokrzyżowała plany organizatorom Dni Starych Bogaczowic