MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Asystent rodziny – konferencja w MOPS–ie

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 17 maja 2019, 9:22
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu odbyła się wczoraj konferencja dotycząca funkcji asystenta rodziny.

Podczas konferencji przedstawiona została zarówno sama funkcja asystenta rodziny, jak również zakres obowiązków, wymagania dotyczące wykształcenia i umiejętności, a także sposób i metody działania osób pracujących jako asystenci rodzin.

- Na chwilę obecną mamy 24 asystentów. Pracujemy z 304 rodzinami, 252 dzieci. Podnosimy kompetencje opiekuńczo-wychowawcze. Naszym celem jest, aby te dzieci zostały w rodzinach biologicznych, żeby rodzice je wychowywali. Naszą rolą jest towarzyszenie, motywowanie, wspieranie. Z rodziną, dla rodziny, w rodzinie. Na tej konferencji przedstawiamy swoją pracę. Nasze metody pracy, nasze narzędzia, działania jakie podejmujemy, warsztaty. Jest duża rotacja, praca jest bardzo trudna - powiedziała Marzena Kamińska - kierownik działu wspierania rodziny.

Głównym zadaniem asystenta rodziny jest wspieranie rodziny poprzez konsultacje i działania o charakterze edukacyjnym w zakresie prawidłowego wychowania i opieki nad dziećmi, dbania o zdrowie, gospodarowania budżetem domowym, wykonywania prac na rzecz domu oraz ich podziału na członków rodziny, propagowanie wzorców prawidłowego funkcjonowania społecznego poprzez edukację i trening w zakresie obowiązujących norm współżycia społecznego, rozszerzanie kontaktów, dostępu do nowych, wzbogacających doświadczeń, pomoc w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i emocjonalnych w rodzinie, dbanie o poprawę i utrzymanie prawidłowych relacji pomiędzy członkami rodziny, a także inicjowanie działań zamierzających do zapobiegania degradacji osób, rodzin i grup społecznych, pomoc w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymaniu pracy i wspomaganie podopiecznych we wzmocnieniu lub odzyskaniu możliwie pełnych zdolności życiowych i uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej cały czas poszukuje osób, które zdecydowałyby się podjąć pracę na stanowisku asystenta rodziny. Kandydat powinien mieć wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie lub praca socjalna, ewentualnie wykształcenie średnie i odbyte szkolenie z zakresu pracy z dziećmi lub rodziną oraz co najmniej 3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Musi mieć też pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać w pełni z praw publicznych. Nie może być karany za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe. Głównymi zadaniami asystenta będzie opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną, udzielenie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów socjalnych, psychologicznych, wychowawczych, wspieranie aktywności społecznej rodzin i motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
67%
Złości
2
22%
Przeraża

Czytaj również

Trzaskowski triumfuje w Wałbrzychu

Odtworzą krzyż

Rachwalski odwołany

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Moherowy Pisior 17-05-2019 10:26
Asystent rodziny przede wszystkim musi znać grypserę, umieć obciągnąć flaszkę denaturatu za jednym zamachem, pić czaj, wąchać klej, wciągać ścieżkę itp. Wtedy znajdzie wspólny język z ludźmi.
~ 17-05-2019 21:12
szkoda kasy na tych asystentow,wiele patologi maja a i tak nic z tego nie wychodzi im ,takich rodzinom to tylko praca i bat
~ 17-05-2019 21:50
Głównym problemem jest brak kompetencji opekunczo wychowawczych pracowników MOPS u. Zacząć należałoby właśnie od treningu kształcącego takie umiejętności u pracowników. Póki co to rażący jest poziom kultury pracowniczej, brak umiejętności wspierających etc...
~Moherowy Pisior 18-05-2019 11:39
do: ~ (21:50)
No właśnie. Nawet nie znają ani jednej pozycji z Kamasutry.
~Zolza 18-05-2019 21:51
Długo się zbieralam aby napisać to co mam na myśli. Mieszkam w Szczawnie i od prawie 20 lat mam nad głową patologie. Pani Asystentka rodziny Pani Małgosia przyjeżdża co wtorek do patologii mieszkającej nad moją głową oczywiście anonsujac swoje przybycie. Nie widzi potrzeby żeby się ze mną spotkać. Trzy Razy próbowałam ją namierzyć! Po raz pierwszy uciekła do samochodu po raz drugi że nie ma czasu a po raz trzeci gdy chciałam jest przedstawić nagranie co się wyrabia nad moją głową to stwierdziła że od tego są inne służby W 2016 roku przedstawiam sytuację Pani kierownik Mopsu w Szczawnie co się dzieje i czas zająć się dziećmi to usłyszałam, że najgorsza matka jest lepsza od domu dziecka? Od podejście. Więcej pytań nie mam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezpłatny hot spot

Miłośnik gier

PUP wypłacił blisko 32 miliony

Stracił uprawnienia

Pieniądze na stadion