MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Artyści odebrali nagrody

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 28 listopada 2012, 15:35
Aktualizacja: 22:55
Autor: PAW
Fot. PAW
Podczas sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego wręczono nagrody Starosty Wałbrzyskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego uznał, że na nagrody indywidualne w wysokości 2 tysięcy złotych zasłużyli:

Danuta Nowak – poetka, pisarka, jedna z najbardziej znanych i aktywnych twórczyń środowiska literackiego regionu wałbrzyskiego. Ma w swoim dorobku trzy indywidualne tomiki wierszy oraz jeden zbiorowy. Jej wiersze publikowane są w antologiach, tomikach pokonkursowych i czasopismach literackich. Jest także laureatką konkursów literackich oraz aktywnie udziela się w pracach stowarzyszeń twórczych i klubów literackich.
- To dla mnie spore wyróżnienie i mam nadzieję, że jeszcze mieszkańcy Wałbrzycha będą mieli okazję poznać moją twórczość – mówi Danuta Nowak.

Andrzej Niżewski – zajmuje się twórczością literacką i malarską od ponad 40 lat. W swoim dorobku posiada 367 wierszy, nowel i opowiadań zamieszczanych w wydawnictwach i pismach literackich. Ma też na koncie ponad 2 tysiące prac plastycznych. Zdobył też liczne nagrody i wyróżnienia. Większość jego prac związanych jest z pięknem Dolnego Śląska.

Krzysztof Karwowski – osoba wszechstronna, poeta, animator, autor publikacji z zakresu pedagogiki, malarz, muzyk. Jako poeta debiutował w 1995 roku. Był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Ponadto jest tłumaczem poetów niemieckich i czeskich. Jest również organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, wystaw, warsztatów.
- Wcześniej podobną nagrodę otrzymałem w Czechach – mówi Karwowski. – Cieszę się, że powiat dostrzegł moją twórczość. Każda inwestycja samorządu w kulturę jest bardzo istotna.

Nagrody zbiorowe po 3 tysiące zł otrzymali:

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” – działa od 1952 roku. Ma w swoim dorobku płyty, występy i udział w konkursach krajowych i międzynarodowych. Był wielokrotnie nagradzany przez Ministra Kultury i Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. W 2008 roku ZPiT „Wałbrzych” otrzymał Dolnośląski Klucz Sukcesu. Zespół jest folklorystyczną wizytówką powiatu wałbrzyskiego. Prezentuje wysoki poziom artystyczny.
- W zespole jest obecnie około 120 osób – mówi dyrektor ZPiT „Wałbrzych” Arkadiusz Simm. – Nasza praca to wiele godzin zajęć i treningów oraz sporych wyrzeczeń.

Stowarzyszenie „Motyl” – w tym roku obchodzi 15-lecie istnienia. Prowadzi działalność w obszarze kultury. Organizuje koncerty niepełnosprawnych wokalistów z całej Polski. Koncerty „Skrzydlate Piosenki” cechuje wysoki poziom artystyczny i organizacyjny. W Stowarzyszeniu od 7 lat działa jedyny w Polsce chór integracyjny. W tym roku Stowarzyszenie organizuje wraz z UMWD „Dolnośląski Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej”.
- Jak najwięcej powinniśmy mówić o sztuce osób niepełnosprawnych i ją promować, by w ten sposób łamać bariery i stereotypy – mówi Jerzy Karmiński ze Stowarzyszenia „Motyl”.

Czytaj również

Weekend w Szaniawskim

Wreszcie wernisaż

Zapobiegli tragedii

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Jakub 28-11-2012 16:33
a starosta to gdzie? cos go ostatnio nie widac,juz spakowal manatki?
~SJ 28-11-2012 16:42
Gratulacje!
~kaziu 28-11-2012 17:16
3 tysiące na Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych. Oni podróżują po całym świecie a te grosze to nie starczą nawet na bilety do Wrocławia. Ha ha ha :)))
~Olek 28-11-2012 21:31
Starosta ciężko zachorował. Osłabł z tej walki o stołek.
~Rebel Yell 29-11-2012 9:39
Zespol piesni i podobno mial z unijne dotacje lykac jak mlody pelikan, no ale skoro ich w chinach szukaja...
~Gucio 29-11-2012 22:44
No to się poświęciłem. oddałem 3 tysiaki z budżetu powiatu, a przecież można za to wyjechać na jeden dzień do stolicy do Sheratona...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spektakl w promocyjnej cenie

Wystawa otwarta

Wałbrzyszanie płacą bonami

Kilka słów o wsparciu dla Wałbrzycha

Nowy inwestor