MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Anna Zalewska interweniuje w sprawie kierowców

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 10 marca 2013, 17:38
Aktualizacja: Wtorek, 12 marca 2013, 17:08
Autor: red
Fot. użyczone
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Zalewska, zwróciła się do Okręgowego Inspektoratu Pracy z wnioskiem o przeprowadzenie pilnej kontroli w Śląskim Konsorcjum Autobusowym– spółce, która wypełnia, po upadłym MPK, obowiązki głównego przewoźnika w Wałbrzychu. To reakcja na przejawiające się w prasie oraz lokalnej opinii publicznej informacje dotyczące zastrzeżeń, co do nieprzestrzegania prawa pracy wobec kierowców autobusów komunikacji miejskiej.

- Niezwłocznie po zapoznaniu się z sytuacją kierowców pracujących w tej firmie postanowiłam podjąć skuteczną interwencję. Stąd też wniosek do PIP o przeprowadzenie kontroli w spółce - relacjonuje parlamentarzystka.

Okręgowy Inspektorat Pracy zareagował niemal natychmiastowo. Kilka dni po otrzymaniu wniosku od Zalewskiej postanowił wszcząć kontrolę w celu zweryfikowania podniesionych w piśmie zarzutów.
- Inspekcja pracy uznała moje zastrzeżenia. W konsorcjum autobusowym naruszano przepisy prawa pracy z zakresu okresu rozliczeniowego oraz wprowadzonego systemu przerywanego czasu pracy. Kierowcy autobusów, w czasie często nawet kilkunastogodzinnych kursów, nie mogli skorzystać z toalety, czy też w spokoju zjeść śniadania, nie mówiąc już o chwili wymaganego odpoczynku - mówi posłanka.

Posłanka zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie mówi o zasłabnięciach kierowców.
- To rzeczywiście kuriozalna sytuacja. W firmie wiedzieli o przypadkach omdleń kierowców, ale nie zrobiono niczego, by w przyszłości zapobiec prawdziwej tragedii. Czy promocja bezprzewodowego Internetu w autobusach jest ważniejsza od życia i zdrowia kierowców, pasażerów oraz innych użytkowników ruchu drogowego? - zastanawia się Zalewska.

- Zostałam zapewniona przez PIP, że sytuacja kierowców autobusów w spółce powinna się poprawić. Inspektor pracy oprócz wyjaśnienia z pracodawcą zawiłości związanych z samym czasem pracy, zadbał też o to, by mieli oni możliwość, w miarę cywilizowanego, korzystania z WC oraz prawa do wymaganej przerwy i chwili odpoczynku na trasie - mówi posłanka.

Firma zawarła już umowy z podmiotami zewnętrznymi znajdującymi się przy trasach poszczególnych kursów, wobec czego kierowcy będą mieli możliwość korzystania z toalety w czasie wykonywanej pracy. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, PIP skierował ponadto do pracodawcy odpowiednie środki prawne przewidziane w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy.

To jednak nie koniec. Posłanka Zalewska zapowiada, że określone stanowisko w sprawie powinien też podjąć sam prezydent miasta, Roman Szełemej.
- To, że tym razem udało się zapobiec tragedii nie oznacza, że nieprawidłowości się nie powtórzą. Mam nadzieję, że w końcu kierowcy autobusów będą mogli wykonywać swoje obowiązki w normalnych warunkach, z poszanowaniem zapisów prawa pracy ze strony pracodawcy. Mimo wszystko zwrócę się jednak do prezydenta Szełemeja z prośbą, by nie lekceważył tego typu sygnałów i odpowiednio wcześnie interweniował. Myślę, że pasażerom oraz samym kierowcom, w pierwszej kolejności, bardziej zależy na bezpieczeństwie niż możliwości korzystania z bezprzewodowej sieci w autobusach - kończy posłanka.

Czytaj również

Trwa Festiwal Kwiatów i Sztuki

Policjanci poszukują świadków wypadku z ul. Piłsudskiego w Wałbrzychu

Dni Szczawna–Zdroju w klimatach folkowych i ludowych

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~ 10-03-2013 8:46
To jest skandal. Ciekawe co by było jakby taki autokar rzeczywiście staranował jakiś przystanek z ludźmi. Jak wtedy tłumaczyłby się'pan prezes i szelemej?
~wp 10-03-2013 8:59
pani konfident
~PiStolet na wodę 10-03-2013 9:39
Czekałem na to :) Posłanka się uaktywniła, bo wybory się zbliżają :) A przez ostatni rok to cichuśko było, cichuśko :)
~ 10-03-2013 10:00
Proponuję, by miasto wyciągnęło konsekwencje wobec tej firmy. Kierowca to nie robot a bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze.
~zamienił stryjek 10-03-2013 11:11
Widzę na trasach miejskich jakieś dziwne, ledwo jadące trupy....To te nowe autobusy?
~SZEF 10-03-2013 12:18
SZELEMIEJ SPRZEDAL KIEROWCOW I CALY PROBLEM Z KOMUNIKACJA WALBRZSZYKA HANYSA KTORZY BYLI GORSI OD MPK. ALE CENA DLA ... ODGRYWALA PIERWSZA ROLE!!! W KWIETNIU ROMCIO BEDZIE MIAL PREZENT OD KIEROWCOW!!!
~wynocha od miasta 10-03-2013 12:24
No wybory się zbliżają to to i Zalewska się odezwała. Zalewska niech .... do Świdnicy tam robić syf.
~zyga 10-03-2013 12:31
Przecież Cezar nie ma za grosz szacunku dla ludzi pracujących fizycznie.On wprost nimi pogardza więc nie ma co oczekiwać interwencji z jego strony.On wybrał najtańszą firmę a jakim kosztem to nieważne.Doszły mnie słuchy,że kierowcy pracują tam za najniższą krajową,czy ktoś to potwierdzi,bo nie wiem ile w tym prawdy?
~Jajacek 10-03-2013 12:36
Fajnie pani poseł Zalewajka pisze. Ona nie podejmuje po prostu interwencji. Ona od razu podejmuje SKUTECZNE INTERWENCJE. Tylko pogratulować dobrego samopoczucia .......
~Obywatel 10-03-2013 13:04
Jak to równica, kto zawiadamia PIP, ważne, że w wyniku kontroli wzrośnie bezpieczeństwo podróżnych. Z powyższych wpisów wynika, że i czytelnikom wałbrzyszka, trudno uwolnić się od polityki. Czasem warto.
~do_pieskow_z_PO 10-03-2013 13:30
Spokojnie pani Zalewska niech pani dalej robi swoje. Zwyczajnie kilku kolesi kłuje w oczka, że posłanka PiS robi więcej dobrego niż te wszystkie platfuski razem wzięte. Te z platformy to potrafią tylko wstążkę przeciąć albo popisywać na scenie w jakichś tanich łachach. Życzę powodzenia a platfuskom niech piana z pysków wali :)
~Baba 10-03-2013 15:19
Pani Poseł jest od tego żeby interweniować. Na biuro poselskie dostaje nasze pieniądze i to niemałe. No cóż jak się okazuje interwencja jest nagłośniona jakby jej praca wykraczał po za ramy jej obowiązków. Pani Poseł to Pani obowiązek!!!!!!!!!!!!!!! i pozostałych posłów również. Najwyższa pora abyście się brali do pracy wybory tuż tuż... A co do Prezydenta, no cóż Pani Poseł brak z Pani strony elementarnej znajomości przepisów. Nie wyobrażam sobie interwencji Prezydenta w prywatnej Spółce!!!!!!!!!!!!!! Ale myślę że ma Pani możliwość i również obowiązek zająć się Spółkami Skarbu Państwa - to pole gdzie może się Pani popisać
~Picher 10-03-2013 16:11
Śliczna kobieta! A i mądra...
~ 10-03-2013 16:42
pani babo skoro pani zdaniem (prymitywnym zresztą) szełemej nie może interweniować w spółce to dlaczego ten sam szełemej firmuje ją zachwalaniem wifi w autobusach i wręcz wychodzi ww mediach, że to jego zasługa? czy w tej sytuacji też nie ma prawa się wtrącać do spółki? otóż nie, firma wygrała przetarg i ma działać zgodnie z przyjętymi warunkami dlatego też szełemej ma obowiązek interweniować i nikomu łaski nie robi bo za to bierze pieniądze z naszych podatków jak pani słusznie zauważyła.
~tir 10-03-2013 17:20
przysłuży się kierowcom, że firmę zamkną i na bruk. Tam gdzie polityka tam nie ma pracy
~ha ha ha 10-03-2013 18:12
Aglomeracja Wałbrzyska- Śląskie Konsorcjum Autobusowe same trafne dokonania prezydenta Romana Szełemeja. Ciekawe czy reklamowana "zupa Romana" to też jego dzieło???
~do jełopów z PiSu 10-03-2013 18:53
Zgłaszane nieprawidłowości były już wcześniej przez samych kierowców !!! Wtedy portal jednak milczał. Dopiero gdy posłanka zaczęła lans, to się nagle pojawił artykuł. Jaki ten PiS dobry, jak walczy, jak skutecznie interweniuje. To bzdura ! Kierowcy byli pierwsi, ale jakoś cisza o tym, bo wyborcy nie mają żadnego interesu w tym, żeby się o tym dowiedzieć.
~gosciu 10-03-2013 18:57
Dobrze że Pani Poseł zapobiegła tragedii! Dziękują wdzięczni mieszkańcy
~gosc portalu 10-03-2013 19:09
No, no... wybory tuż tuż
~pablo 10-03-2013 19:51
Tak się składa, że żaden kierowca nie zemdlał, jeden miał zawał a zawału się nie dostaje od tego że się nie zrobi siusiu.
~kierowca 10-03-2013 19:54
Przez tą PIS.... nam kierowcom zabrali premię, bo uznali, ze to my na nich nasłaliśmy PIP, dziękujemy pani poseł, czujemy się tacy bezpieczni i docenieni.
~Baba 10-03-2013 21:35
do ... pewnie brak znajomości prawa powoduje że łatwo Ci kogoś obrażać. Kwestię prawa pracy nie reguluje umowa dotycząca wygranej przetargu na obsługę przewozów pasażerskich w Wałbrzychu!!!! Reguluje to prawo pracy i nic Prezydentowi Wałbrzycha do pracowników zatrudnionych w prywatnej spółce. Natomiast Prezydent Wałbrzycha ma prawo i obowiązek interesować się wypełnianiem zawartej Umowy z Umownym Przewoźnikiem / a są to różne aspekty sprawy/
~kierowca 10-03-2013 22:08
I po co kłamiesz z tymi premiami? Napisz ile zarabiamy i za jakie grosze harujemy jak woły (chyba że ty masz lepszą umowę bo jesteś protegowany). Mamy pracować non stop i zdychać za kierownicą? Dziękuję pani poseł w imieniu swoim i innych kierowców.
~ 10-03-2013 22:12
User z dynamic.chello.pl który używa wielu nicków to zapewne jakiś protegowany typuś z biura spółeczki, który musiał świecić oczkami za nieprawidłowości, które PIP udowodnił :)
~nosferatu 11-03-2013 7:37
Sprawa praw pracy, jest na pewno bardzo ważna, dla wiadomości Pani posłanki: są one łamane nagminnie przez firmy w WSSE, przez najemców zatrudniających sprzedawców w Galerii Victoria itd. itp. Zjawisko w Wałbrzychu znane od lat. Jesienią ubiegłego roku (październik - listopad), na stronach Wałbrzyszka, deklarowała Pani wyjaśnienie spraw w Uzdrowisku Szczawno - Jedlina, oraz zajęcie się niebotycznymi czynszami w WTBS. Moje pytanie, co Pani zrobiła w tym kierunku ? Moim zdaniem, jest to kolejna farsa, mająca na celu przypomnienie o PiS, więc bardzo proszę darować sobie. Jest Pani niewiarygodna. Jak napisała @Baba, jest to Pani obowiązek, żyje Pani z naszych podatków, "stojak na tablet" ośmieszył się, więc trzeba się pokazać ? Niczym się nie różnicie od złodziei z PO. Liczy się tylko władza.
~Hahah 11-03-2013 8:17
UWAGA ARTYKUŁ ZAWIERA LOKOWANIE PRODUKTU.
~ 11-03-2013 8:48
"nosferatu " rzeczywiscie masz racje byl wielki bum i na tym sie skonczylo do dzis nic nie zostalo wyjasnione czyli znowu tak jak piszesz kolejna farsa, pzypomnienie, ze jestem i na tym sie skonczy.
~kiero 11-03-2013 10:16
Bardzo dobrze, że ktoś zajął się tym Konsorcjum "kogucik" i warunków pracy i płacy jakie narzucili te ........ z hanysowa! Prosimy jeszcze panią Poseł o wyjaśnienie kwestii naszych wypłat dziś jest 11.03.2013r. a wypłat za luty jak nie było tak nie ma. Czyżby odzwyczajali nas od wynagrodzeń? Niech wracają skąd przyszli...
kiero 11-03-2013 10:50
Bardzo dobrze, że ktoś zajął się tym konsorcjum "kogucik" i warunkami pracy i płacy narzuconymi przez te ........ z hanysowa. Oduczają nas pracy za wynagrodzenie, dziś jest 11.03. a wypłat za luty jak nie było tak nie ma (wypłata do dziesiątego). Brawo pani Poseł niech wracają skąd przyszli, choć długiej kariery im tu nie wróżymy. Na pewno skończą jak Chińczycy z budowa autostrad. Panie prezydencie ta firma nie dotrzyma 10-cio letniego kontraktu bo zeżrą ich własne koszty, ale tak to jest kiedy głównym kryterium przetargów jest oferowana cena za usługę a nie jakość usług. Jakie "konsorcjum" taka stawka za wzkm i traktowanie pracowników.
~PISuar 11-03-2013 11:33
Inspektorzy PIP nie znaleźli czasem na wrakach autobusów trotylu?
~Piskorz 11-03-2013 11:42
Posłowie przez całą kadencję sa nie obecni. Owszem pojawiają się na chwilę żeby np. przeciąć wstęgę, czasami zabiorą głos, czasami podejmą interwencję, najczęściej nie skuteczną. O pracownikach, traktowanych przez pracodawców jak niewolnicy nikt nie zabiega. Ciągłe zmiany prawa pracy, właśnie przez POSŁÓW na gorsze dla pracujących powodują, że PIP ma związane ręce i niewiele może. Lobby pracodawców jest tak silne, że nic nie robią sobie z łamania prawa, są bezkarni. Na dniach znowu ma być zmiana Kodeksu pracy, oczywiście na wniosek pracodawców, niekorzystna dla pracowników. Może w tej sprawie wypowiedzą się nasi Posłowie, bo później będzie to tylko wołaniem na puszczy. Za obecnej liberalnej władzy, milionerów w czasie kryzysu w Polsce przybywa tylko w jednej grupie, tzw. Pracodawców
~Piskorz 11-03-2013 11:50
Władze miasta wybierając firmę do świadczenia usług komunikacyjnych, mają nie tylko prawo, ale obowiązek do kontroli w jaki sposób i przez kogo bezpośrednio te świadczenia są realizowane, szczególnie jeżeli to dotyczy bezpieczeństwa pasażerów.
~Shlomo 11-03-2013 12:47
Niech idą do pracy do Straży Miejskiej. Bądą mieli czas na spacery i dostaną jeszcze posiłek regeneracyjny. W wolnych chwilach pójdą z koleżanką do łóżka dla zabicia nudy.
~pinokio2 11-03-2013 14:40
Pani Zalewska serdecznie dziekujemy za zalatwienie nam toalet ktore juz wczesniej byly :) TYLKO NIEBYLO CZASU BY Z NICH SKORZYSTAC poniewaz jestesmy rozliczani z kazdej minuty na trasie 1 min. przyspieszenia i 170 zł kary z wyplaty a czesto zdarza sie ze kierowca by za przeproszeniem ODLAC SIE NA KOŁO musi cos czasu nadrobic a w dodatku korki łatanie wałbrzyskich dziur a czas leci wiemy ze wybory tuz tuz ale dlaczego nikt niezareagowal wczesniej na nasze prosby i blagania chlop to chlop odleje sie na kolo ale w wozach jezdza kontrolerki !!!! dla Romana wazniejsze jest wi fi niewazny pracownik na orac jak kon za przyslowiowa marchewke. Drodzy Panstwo kierowcy zaczynaja prace o 3 30 a nawet niemaja zorganizowanego dowozu do pracy trzeba sie umawiac z ludzmi ktorzy maja auta i prosic o dowo
~ 11-03-2013 19:15
Cieszcie się, że Zalewska pomogła, bo nikt inny was nie posłuchał. Tamte damulki z PO to tylko potrafią wstążki ciąć a do roboty konkretnej to one są oporne. Tylko posłanka z PiS robi coś pozytywnego i tego nie mogą platformiani opluwacze przeżyć :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Bili go butelką i metalową rurką

Pielęgniarki Sanatoriów Dolnośląskich otrzymały "Złote Czepki"

Dwie nowe ulice w Wałbrzychu

Zmarł pierwszy burmistrz Szczawna–Zdroju