MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Anna Frank. Opowieść współczesna"

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 4 czerwca 2013, 6:30
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
3 czerwca w Zespole Szkół nr 1 im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu otwarto wystawę pod tytułem "Anna Frank. Opowieść współczesna". Organizatorem wystawy jest Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Podczas ceremonii otwarcia przemówienie wygłosił Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów – Edward Skubisz.

Wystawa przedstawia losy żydowskiej dziewczynki Anny Frank, która po opuszczeniu wraz z rodziną Niemiec opanowanych przez nazistów przez ponad dwa lata ukrywała się w Amsterdamie podczas II Wojny Światowej. Ekspozycja dokumentuje też sytuację panującą w tamtych latach w Europie, los żydów, prześladowania i dyskryminacje, skutki braku tolerancji a także historię i genezę powstania holocaustu. Prezentowane tablice zawierają fragmenty wspomnień Anny Frank zapisane przez nią w dzienniku, który jest podstawowym nośnikiem informacji o tamtych wydarzeniach i o losach rodziny Franków. Na wystawie można też zobaczyć inne dokumenty urzędowe, listy, artykuły i zdjęcia archiwalne dotyczące historii Anny Frank.

- Dziennik ukazuje losy dziewczynki, która miała wtedy 12-13 lat. Mówi o tym, co się czuje żyjąc w ukryciu, co się widzi, gdy cały czas okna są zasłonięte, o tym, że nie można się nawet poruszyć, bo ktoś może to usłyszeć – powiedział Edward Skubisz

Podczas ceremonii otwarcia wystawy młodzież szkolna czytała zebranym wybrane fragmenty dziennika Anny Frank. Wystawa potrwa cztery tygodnie. W tym czasie do jej odwiedzenia zapraszana będzie młodzież ze szkół w Wałbrzychu i okolicy. Po wystawie zwiedzających oprowadzać będą przewodnicy, którzy podczas specjalnie w tym celu zorganizowanych warsztatów zdobyli pełną wiedzę na temat historii Anny Frank.

Czytaj również

To nie sztuka – to wandalizm

Janusz Korwin–Mikke ponownie odwiedził Wałbrzych

Jak funkcjonuje wałbrzyska służba zdrowia?

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Monika 4-06-2013 16:28
Byłam, widziałam - muszę powiedzieć, ze młodzież z technikum w niczym nie ustępowała licealistom. Brawo! Wystawa dała do myślenia.
~Kati 4-06-2013 20:39
A dlaczego miałaby ustępować? Technikum nr 5 w Wałbrzychu ma wspaniałą młodzież, potrafiącą zawsze stanąć na wysokości zadania :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Majówka w Mieroszowie

Poważny wypadek w Unisławiu Śląskim

Wałbrzych pełen alimenciarzy

Szef PO z wizytą w Wałbrzychu

Czekają nas utrudnienia w ruchu