MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Anima sana in corpore sano”

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 13 października 2011, 14:36
Aktualizacja: 14:39
Autor: Sven
Fot. organizatorzy
Czyli „w zdrowym ciele zdrowy duch”. W myśl tej łacińskiej maksymy prezydent Szełemej, o czym pisaliśmy wczoraj, chce ożywić Śródmieście i samych wałbrzyszan.

Służbom Ratusza nie wystarczyło, że o pomyśle wspólnego biegania z prezydentem poinformowały wszystkie media. Poszły za ciosem i dzisiaj otrzymaliśmy pismo zachęcające do wzięcia udziału w przedsięwzięciu i plakat, który prezentujemy.

Oczywiście publikujemy treść tego pisma, wychodząc z założenia, że jeżeli chociaż jedna osoba weźmie sobie do serca zawarte w nim prawdy i zacznie biegać, będzie nam bardzo miło. Oto treść pisma:

Wałbrzych biega z prezydentem

Prezydent Wałbrzycha mimo rozlicznych obowiązków nie przestał być lekarzem i leży mu na sercu również zdrowie Wałbrzyszan w jak najszerszym pojęciu, gdyż „anima sana in corpore sano” – w zdrowym ciele zdrowy duch. Już w XVI w jeden z lekarzy stwierdził, że ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu. Przede wszystkim ruch jest niezbędny dla prawidłowego krążenia krwi i w znacznej mierze zapobiega takim chorobom układu krążenia jak zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, czy choroba niedokrwienna serca. Ponieważ najprostszą formą ruchu a jednocześnie najtańszą jest bieg i jego odmiany (jogging, trucht), więc też bieg obok jazdy na rowerze, pływania i narciarstwa jest szczególnie zalecany. Pierwsi zrozumieli to Amerykanie i od kiedy na szeroką skalę zaczęli uprawianie joggingu (na początku lat 80-tych ubiegłego wieku) w USA śmiertelność na choroby układu krążenia spadła o 30%.

W Polsce, również w Wałbrzychu, coraz więcej ludzi nabiera przekonania do biegania. Wielu jednak na ten krok jeszcze się nie zdecydowało. Aby im to ułatwić i zachęcić Prezydent Szełemej proponuje wszystkim chętnym wspólne cykliczne treningi, których ukoronowaniem będzie reaktywowanie w sierpniu przyszłego roku Biegu Ulicznego w Wałbrzychu, w którym będą mogli wystartować zarówno zaawansowani biegacze jak i początkujący adepci biegania. Pierwszy trening odbędzie się w dniu 15 października o godz. 10.00 . Zbiórka przed Ratuszem, a główna cześć trasy prowadzić będzie alejkami Parku Sobieskiego. Wszystkich chętnych zdecydowanych i niezdecydowanych Pan Prezydent serdecznie zaprasza.

Podpisano: Witold Radke (maratończyk), Wojciech Karczewski (Biuro Promocji Miasta)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyprawki czytelnicze

Wyraźnie na PiS

Większość za rządzącymi

Odbudowują perełkę

Dzień Przedszkolaka

Święto spółdzielni

Kamieniecka oddana

Niepewny los basenu