MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ambasador Białorusi z wizytą w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 20 maja 2015, 14:23
Aktualizacja: Czwartek, 21 maja 2015, 6:57
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Od wczoraj w Wałbrzychu przebywa Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej – J.E. Aleksandr Averyanov. Wizyta związana jest między innymi z odbywającą się dziś konferencją "Stan i perspektywy współpracy gospodarczej Polski z Białorusią".

Konferencja "Stan i perspektywy współpracy gospodarczej Polski z Białorusią" została zorganizowana przez Stowarzyszenie Współpracy Polska - Wschód oraz regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan - Dolnośląscy Pracodawcy w Centrum NGO na terenie Starej Kopalni. Jej celem było zapoznanie lokalnych przedsiębiorców ze stanem białoruskiej gospodarki i możliwościami inwestycyjnymi w tym kraju, poznanie zasad współpracy handlowej, możliwości eksportowych a także pośredniczenie w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych i biznesowych.

- Celem mojej wizyty jest poznanie tego regionu i poznanie możliwości współpracy z lokalnymi władzami, współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, współpracy w dziedzinie kultury. Jest to też możliwość pokazania jakie są możliwości biznesowe w naszym kraju - powiedział J.E. Aleksandr Averyanov - Ambasador Republiki Białoruś.

Białoruś zachęca Polskich inwestorów i przedsiębiorców do rozpoczynania działalności gospodarczej na swoim terenie. Ma to być korzystne między innymi dzięki sprzyjającym przepisom rejestracji, prowadzenia i późniejszego wsparcia prowadzenia tam firmy, między innymi poprzez udogodnienia finansowe i podatkowe.

- Bardzo się cieszę, że doszło do tego spotkania. Kontakty nawiązane przez to spotkanie ludzi zainteresowanych wspólnym biznesem mogą przyczynić się do wspólnego rozwoju, rozwoju naszego miasta, naszego regionu. Jest duża szansa, żeby z naszym sąsiadem, partnerem kontakty były coraz lepsze. Nasze przedsiębiorstwa są obecne na Białorusi, wymiana import-eksport istnieje, ale można te działania zwiększyć dla dobra naszego miasta, naszego regionu i dla dobra naszego kraju - powiedział Zygmunt Nowaczyk - Wiceprezydent Wałbrzycha.

Podczas konferencji omawiane były również przepisy dotyczące wymiany handlowej i wzajemnych relacji handlowych pomiędzy Polską a Białorusią. W tej sprawie głos zabrał Igor Sekreta - Radca Ministra ds. handlu Ambasady Republiki Białoruś w Warszawie, Kazimierz Zdunowski - Prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Warszawie i Zbigniew Bereza - Dyrektor Biura Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Spotkanie prowadził Leszek Solarek - Prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Oddział w Wałbrzychu.

W ramach pobytu J.E. Aleksandra Averyanova w naszym mieście zaplanowano również spotkanie Ambasadora ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, z władzami uczelni i z Prezydentem Wałbrzycha. Zakończeniem wizyty ma być otwarcie wystawy "Edward Hartwig w Zamku Książ".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Włamał się do mieszkania i ukradł sprzęt elektroniczny

Jutro nastąpi gwałtowne załamanie pogody

Biblioteczne Święto w Czarnym Borze

Znamy zwycięskie projekty budżetu partycypacyjnego powiatu wałbrzyskiego

Szef PO z wizytą w Wałbrzychu

Czujnik dymu prawdopodobnie uratował im życie

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

Po co nam Unia?