MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Amazonki” wzbudzały ciekawość

Wiadomości: REGION, Szczawno Zdrój
Wtorek, 11 września 2012, 16:48
Aktualizacja: 16:49
Autor: PAW
Fot. PAW
Wystawa zdjęć „Amazonki 2011" była eksponowana najpierw w Galerii „Ogród Sztuki" w Szczawnie Zdroju, a następnie przed Teatrem Zdrojowym.

Projekt został zrealizowany przez duet artystyczny: fotografa Katarzynę Piwecką i Ewę Rzyczniak odpowiedzialną za wizaż i stylizację.
- Pomysł narodził się ze społecznych pobudek związanych z ogólną potrzebą podniesienia świadomości na temat kobiecych problemów, które nierzadko bywają tematami tabu. Kult kobiety bez skazy, idealnej matki, żony i gospodyni jest daleki od rzeczywistości, bowiem codziennie borykamy się z chorobami kobiecymi, niepłodnością, uzależnieniami, menopauzą, nerwicą, depresją, które czynią nas niedoskonałymi. Nie mamy odwagi o tym mówić, a otoczenie nie chce słuchać — wyjaśnia Ewa Rzyczniak.

Autorki raz w roku realizują cykl sesji zdjęciowych, których tematem przewodnim jest ważny problem społeczny dotykający kobiety. Cykl przedstawianych fotografii ukazuje dziesięć bohaterek. Są to kobiety w różnym wieku i z różnymi kolejami losu. Akceptujące swój wygląd, świadome własnej wartości, ponieważ kobiece piękno nie ogranicza się wyłącznie do jednego elementu. Prowadzą zwykłe życie, pracują, wychowują dzieci, udzielają się na różnych obszarach życia społecznego i pomagają tym, które są na początku tej trudnej drogi.

Amazonki nie traktują już choroby, jako zdradę ze strony własnego organizmu lub jako niesprawiedliwość losu. Nie boją się odrzucenia, a utrata piersi nie narusza już ich indywidualnego obrazu i nie powoduje negatywnej samooceny. Osobiste doświadczenia i przeżycia Amazonek pomagają wytrwać kobietom, które są na początku choroby.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów Złośliwych każdego roku blisko trzynaście tysięcy kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka piersi – ponad pięć tysięcy z nich umiera. W jaki sposób zatrzymać jego niszczycielską potęgę? Bardzo często wystarczy odpowiednio wczesna diagnoza. Niestety, brak właściwej edukacji profilaktycznej pozwala nowotworowi na obfite żniwo.

Rak piersi to najważniejszy problem zdrowotny Polek szczególnie po menopauzie, gdyż aż w osiemdziesięciu procentach przypadków dotyka on kobiety pomiędzy 45 a 69 rokiem życia. Na jeden nowotwór złośliwy przypada dziesięć innych łagodnych i niegroźnych. Właściwa edukacja i profilaktyka badań ograniczy znacznie statystykę zachorowań.

Cykl portretów ukazuje kobiety, które wygrały z rakiem dzięki pomyślnemu leczeniu z jego nieuniknionym skutkiem, czyli zabiegiem całkowitej lub częściowej amputacji piersi. Portrety kobiet „Amazonki 2011” zostały 25 sierpnia 2012 roku wystawione w Dzierżoniowie i towarzyszyła temu akcja profilaktyczna i edukacyjna w zakresie omawianej choroby. Przeprowadzane były również badana mammograficzne i cytologiczne, które wykonywała doktor Halina Szymiec-Raczyńska.
- Ta wystawa pokazuje, że najważniejsze jest to, by walczyć o życie i nie poddawać się – mówi Marzena Sobczyk, dyrektor Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju. – Chodzi o to, by pokazać wszystkim, że z tym nowotworem można wygrać.

Marzena Sobczyk podkreśla, że Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju włączył się do propagowania tej wystawy, bowiem łączy ona elementy sztuki kulturalnej z akcją profilaktyczną mającą na celu walkę z chorobą.

Opiekunem wystawy była doktor Halina Szymiec-Raczyńska.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co ze stadionem?

Pieniądze dla działkowców

Uroczyste obchody

Zagra Nullizmatyka

Kuchciński nie zaszkodził

Wysoki poziom

Ubaw po pachy

Pieśni Moniuszki na kontrabas i fortepian w Szczawnie Zdroju