MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Altanki znów podpalane!

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 15 lipca 2009, 0:26
Aktualizacja: 0:31
Autor: JB
Fot. JB
Włamania, kradzieże, podpalenia oraz inne akty wandalizmu, to prawdopodobnie największy problem, z jakim działkowcy od lat nie mogą sobie poradzić. Rozległe tereny ogródków działkowych, położenie daleko od zabudowań mieszkalnych oraz brak jakiegokolwiek nadzoru w godzinach nocnych, przyczyniają się do bezkarności przestępców.

Ogródki działkowe są obiektem pożądania bandziorów z różnych względów. – Najczęściej chuligani sięgają po różnego rodzaju sprzęty ogrodnicze, np. łopaty, pilarki, kosiarki. Wszystko to bardzo łatwo można sprzedać. Poza tym często niszczone są nasze płody rolne. Złodzieje kradną ziemniaki, truskawki, ogórki, wszystko, co da rade zamienić na pieniądz. Parę lat temu z mojej altany złodzieje wynieśli nawet kable od instalacji elektrycznej - mówi pan Zygmunt z POD Podgórze.

Jak przyznaje wałbrzyska policja, włamania oraz akty wandalizmu na terenach ogródków działkowych zdarzają się przez cały rok i z podobną częstotliwością.- Tego typu procedery mają miejsce bez względu na porę roku, a winnymi tych zdarzeń najczęściej okazują się bezdomni, którzy nielegalnie zamieszkują ogródkowe altany oraz nieletni, którzy „trudnią” się poszukiwaniem złomu na terenach działek - mówi Magdalena Korościk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Ostatnie zanotowane przez policję podpalenie miało miejsce w dzielnicy Podgórze, gdzie w nocy z soboty na niedzielę doszczętnie spłonęła altana, drzewa oraz ogrodzenie w jednym z ogródków. – To już nie pierwsze podpalenie na terenie POD Podgórze. Co roku spaleniu ulega kilka ogródków. Tym razem padło na nasz - mówi pani Anna, właścicielka niefortunnej działki. – Tak naprawdę nie wiem, co się spaliło, a co ukradli. W każdym razie altanka była naszym małym domkiem letniskowym, w którym spędzaliśmy całe wakacje. Teraz wszystko zniszczone, tyle lat pracy, pieniędzy i nic nie zostało - dodaje załamana.

W przypadku tego pożaru straż pożarna prowadzi działania, mające wkrótce wyjaśnić czy ów pożar to wynik umyślnego podpalenia czy przypadkowego zaprószenia ognia. – W momencie, gdy straż pożarna ustali przyczynę i będzie to podpalenie, wówczas policja rozpocznie czynności mające na celu wykrycie sprawcy - zapewnia nadkom. Korościk.

Jak się ustrzec przed występkami wandali i złodziei? Pan Kazimierz Wojtanowski, który od lat walczy ze złodziejami na terenie swojego ogrodu, podał nam kilka praktycznych rad, które pomagają ograniczyć ów proceder:

- nie należy kusić złodzieja, a więc nie pozostawiać w altankach drogocennych rzeczy (narzędzi, sprzętu elektronicznego, kosiarek); obserwować obcych ludzi kręcących się w pobliżu działki, nie trzymać na działce materiałów łatwopalnych, np.butli z gazem, benzyny itp.; ponadto należy jak najczęściej bywać w ogrodzie, gdyż nasza obecność jest jedynym sposobem na odstraszenie złodzieja.

Czytaj również

Falstart Górnika

Referendum nie przeszło [Aktualizacja]

Uroczyste obchody

Komentarze (5) Dodaj komentarz

piipi 15-07-2009 17:40
~Mamy wakacje i nawet do Walbrzycha przyjezdzaja podejrzane osoby ! SZKODA ..jest tutaj wlascicieli ..bo to jest ich drugi *fajny DOMEK !
~ 15-07-2009 21:48
Gdyby winnymi tych zdarzeń były osoby przyjezdne...Niestety, to sami mieszkańcy zapewniają nam takie "rozrywki"
piipi 16-07-2009 9:54
~Masz racje .. a w okresie wakacji to przyjezdzaja DODATKOWE sily wandali ! ~ONI ..sa wszedzie i nawet .. w Jelonce !
~fan piipi 16-07-2009 10:09
to napewno mężczyzni jacyś;)
piipi 16-07-2009 18:04
..skad to wiesz ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dyduch z numerem 1

Zarobisz więcej

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na życie

Wypożyczalnia działa

Radni będą głosować w sprawie referendum