MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Akcja zbiórki krwi w ratuszu

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 29 lutego 2012, 15:08
Aktualizacja: 15:21
Autor: Sven
Fot. Sven
Osiem litrów krwi zebrano dzisiaj w ratuszu podczas akcji zbiórki tego cennego leku. Krew oddało szesnaście osób, w tym kilkoro pracowników UM z prezydentem na czele.

- To już kolejna akcja zbiórki krwi, którą zorganizowaliśmy w ratuszu z inicjatywy prezydenta. Takie akcje są potrzebne, bo w Polsce nadal jest niska świadomość tego, ze krew jest niezbędna w leczeniu wielu chorób czy przy operacjach i nie ma jej czym zastąpić ani kupić. Źródłem krwi jest jedynie człowiek. Staramy się docierać do wszystkich krwiodawców. Codziennie z Wałbrzycha wyjeżdżają trzy zespoły, które obsługują dawne województwo wałbrzyskie i jeleniogórskie. Zapotrzebowanie na krew jest olbrzymie. Właściwie nie dysponujemy bezpiecznym zapasem, dlatego apeluję do mieszkańców do oddawania krwi także w Wałbrzychu, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Bolesława Chrobrego 31. Można nas odwiedzić od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 13:30 i w każdą pierwsza sobotę miesiąca od 8:00 do 12:00 – zapraszała Teresa Kamińska z RCKiK w Wałbrzychu.

Wśród szesnastu krwiodawców, którzy zdecydowali się oddać krew podczas akcji zorganizowanej w ratuszu był prezydent Roman Szełemej, który przyznał, że oddaje krew dwa razy do roku:

- Do tej pory zwykle oddawałem krew w szpitalu, teraz w ratuszu. W dzisiejszych czasach stacja krwiodawstwa przyjeżdża do krwiodawcy i właściwie każdy, kto nie ma przeciwwskazań medycznych może krew oddać. To nadal jest jeden z tych obszarów medycyny, w którym postęp naukowy i technologiczny nie okazał się na tyle skuteczny, by wymyślić zastępstwo dla krwi. Jest ona nadal potrzebna dla osób operowanych, chorych na nowotwory, dla dzieci rodzących się z problemami konfliktu serologicznego. Nie da się krwi w 100 % zastąpić, a ponieważ operujemy więcej i leczymy intensywniej, to krwi potrzeba więcej. Nie da się jej niczym zastąpić – podkreślał dr Roman Szełemej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PiS stracił przodownictwo w sondażu

Doglądali stanu technicznego budynków oświatowych

Czy wałbrzyskie Zakłady Koksownicze "Victoria" będą pod pełną kontrolą Agencji Rozwoju Przemysłu?

Solidarność daje rządowi czas do 28 marca

Nowe logo dla schroniska wybrane

Strażnicy miejscy z Boguszowa–Gorc kontrolowali

Wichura spowodowała spore straty

Za nami już IX Gminny Dzień Kobiet w Czarnym Borze