MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Akcja strażaków na ,,Kamykach”

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Wtorek, 24 sierpnia 2010, 12:57
Aktualizacja: 20:44
Autor: red
Tym razem wałbrzyscy strażacy trenowali w Głuszycy
Fot. Urząd Miasta w Głuszycy
Na terenie zalanego kamieniołomu w Głuszycy Górnej Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Podziemnego Wałbrzych–1 ewakuowała z półki skalnej wspinacza, a z pomostu transportowała na linach wędkarza. Na szczęście tylko w ramach ćwiczeń.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Podziemnego Wałbrzych-1 działa już od 2003 roku.

Właśnie wróciła z Bogatyni. Wałbrzyscy strażacy byli jedną z pierwszych ekip ratunkowych, która ruszyła z pomocą powodzianom. Mimo to nie zrezygnowali z przeprowadzenia zaplanowanych ćwiczeń i doskonalili swoje umiejętności na terenie zalanego kamieniołomu w Głuszycy Górnej.
- Co miesiąc przeprowadzamy ćwiczenia doskonalące - mówi Paweł Kaliński dowódca Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Podziemnego Wałbrzych-1 oraz rzecznik prasowy Straży Pożarnej w Wałbrzychu i dodaje, że grupa uczestniczy w poligonach na szczeblu krajowym, a w ubiegłym roku organizowała dla dolnośląskich strażaków ćwiczenia w naszym regionie. Na co dzień szkoli się w jaskiniach w okolicach Wojcieszowa.

Głuszycki kamieniołom został wybrany z dwóch powodów: po pierwsze - w ubiegłym, roku miał tu miejsce wypadek, podczas którego motocyklista spadł z półki skalnej do wody, a po drugie - miejsce jest atrakcyjne pod względem doskonalenia technik linowych, co było głównym celem piątkowych ćwiczeń. Strażacy przeprowadzili dwie symulowane akcje ratownicze.
- Pierwsza polegała na przetransportowania ofiary z pomostu na drugi brzeg za pomocą lin. W drugiej założyliśmy, że wspinacz uległ wypadkowi na półce skalnej. Naszym zadaniem było do niego dotrzeć i przetransportować go do łodzi - wyjaśnia Paweł Kaliński.

W kilkugodzinnych ćwiczeniach wzięło udział 11 strażaków z jednostki wałbrzyskiej oraz 4 z Ochotniczej Straży Pożarnej z Głuszycy. Dowódca jednostki odradza jednak wszystkim chętnym wspinaczkę skałkową na terenie kamieniołomu, gdyż skały są bardzo kruche. Należy także uważać spacerując wokół zbiornika, bowiem teren wokół jest mało stabilny.

Czytaj również

Co ze stadionem?

Dwie reprezentacje w Aqua Zdroju

Toyota Półmaraton

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~V.L 24-08-2010 18:39
a po co to takie linoskoczki? to już GOPR nie istnieje?
~ 24-08-2010 22:08
chcą się wykazać że są komuś potrzebni!!!
~ludzieeee 25-08-2010 9:29
nawet strażacy wam przeszkadzają, zobaczcie czy nie ma was na madagaskarze ;) tam wam nikt nie będzie przeszkadzał
~ogniomistrz 25-08-2010 14:46
Byłem na madagaskarze... Przeszkadzał mi niejaki Lucjan!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W oczekiwaniu na start

Radni będą głosować w sprawie referendum

Kładka – duże wrażenie

W strugach deszczu

Kuchciński nie zaszkodził