MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 czerwca
im. Walerii, Waltera

Aglomeracja Wałbrzyska przyznała dotację na przebudowę i doposażenie obiektów instytucji kultury w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 13 września 2016, 16:24
Autor: red
Fot. red
Dofinansowanie przyznane zostało ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014–2020.

Wybór projektów do dofinansowania został zatwierdzony w imieniu Aglomeracji Wałbrzyskiej przez jej Lidera – Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, a następnie 13 września przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania jest projekt Gminy Wałbrzych pod nazwą „Rozwój oferty kulturalnej w Aglomeracji Wałbrzyskiej poprzez przebudowę i doposażenie obiektów instytucji kultury w Wałbrzychu: Zadanie nr 1 „Przebudowa budynku przy ul. Broniewskiego 65A w Wałbrzychu na potrzeby Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury i Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu”, Zadanie nr 2 „Adaptacja budynku przy ul. 1 Maja 149 na potrzeby oddziału bibliotecznego”, Zadanie nr 3 „Doposażenie w sprzęt komputerowy, biurowy, multimedialny wraz z oprogramowaniem w celu rozszerzenia dostępu do zbiorów Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu”.

W ramach pierwszego z zadań parter budynku przy ul. Broniewskiego 65 A zostanie zagospodarowany na potrzeby Filii nr 7 z oddziałem dziecięcym Biblioteki Pod Atlantami. W jasnej, otwartej przestrzeni zostaną połączone różne funkcje biblioteki, jak wypożyczalnia, strefa multimedialna, czytelnia czasopism o klubowym charakterze oraz 2 stanowiska do indywidualnej pracy na miejscu. W przestrzeni czytelni czasopism zostanie zaaranżowane także miejsce pozwalające na organizację kameralnych spotkań z czytelnikami z możliwością pokazów prezentacji multimedialnych. Odrębną część będzie stanowił oddział dla dzieci młodszych, z wyodrębnionym kącikiem malucha z miękką wykładziną. Ze względu na najmłodszych użytkowników zaplanowano miejsce na wózki dziecięce, a przed wejściem do Biblioteki -stojaki na rowery.
Piętro oraz piwnicę budynku zajmie Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Pomieszczenia na pierwszym piętrze zagospodarowane zostaną na cztery sale, w tym salę taneczną i pracownię plastyczną. W kondygnacji piwnicy planuje się zagospodarowanie pomieszczenia higieniczno-sanitarnego i magazynu na potrzeby WOK.
Projekt przewiduje wykonanie robót w branżach: budowlanej, sanitarnej i elektrycznej, m.in. w celu dostosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z planem, prace będą trwały do końca listopada 2016 r.

Realizację zadania nr 2 zaplanowano w związku z koniecznością przeniesienia Filii nr 5 Biblioteki do innej lokalizacji, ze względu na tworzenie oddziałów przedszkolnych w szkole PSP nr 17, m.in. w pomieszczeniach zajmowanych obecnie przez Bibliotekę. Nowa siedziba Filii to parter budynku przy ul. 1-Maja 149, z dogodnym dostępem /dojazdem dla użytkowników, w tym dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia zostaną przebudowane na potrzeby oddziału dla dzieci, wypożyczalni dla dorosłych, strefy multimedialnej, czytelni prasy, klubu seniora oraz strefy pomieszczeń dla personelu i szatni. Obecna lokalizacja biblioteki nie sprzyjała rozwijaniu i upowszechnianiu czytelnictwa wśród dorosłych, postarano się więc, by w nowej siedzibie, poza tradycyjnym udostępnianiem zbiorów (także multimedialnych), oferta kulturalno-edukacyjna obejmowała odbiorców w każdym wieku.

Zgodnie z planem prace będą wykonane do końca października 2016 r.

Zadanie nr 3 objęte projektem to zakup sprzętu komputerowego, multimedialnego i biurowego z oprogramowaniem, który wykorzystywany będzie w siedzibie główniej Biblioteki w Rynku oraz 8 filiach: przy ul. Piłsudskiego, ul. Niepodległości, ul. Armii Krajowej, ul. 1 Maja, ul. Andersa, ul. Broniewskiego oraz przy ul. Glinickiej. Zakup i wdrożenie nowego programu bibliotecznego umożliwi dostęp on-line do katalogów bibliotecznych, dostęp do konta czytelnika, zamawianie i rezerwację książek przez Internet, a także powiadamianie za pomocą poczty elektronicznej i sms-ów o zbliżającym się terminie zwrotu książek.

Wartość całkowita projektu to 4 081 841,71 zł, natomiast wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 1 864 635,32 zł.

Czytaj również

Kino "Zdrowie" online

Teatr z dotacją

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~emigrant bez polskiego IP 13-09-2016 18:25
,,Polska jest biednym krajem i nie powinna stosowac metod krajow bogatych". To wszystko odbywa sie kosztem wyrzucenia milionow mlodych Polakow za granice, zadluzeniem kraju na setki lat i uzaleznieniem kraju od pomocy miedzynarodowej co jest rownoznaczne z zaglada. Jestesmy dziadami, powiedzmy to wyraznie.Nie stac nas na takie wydatki. Szela jest wspolwinny ubostwa i rozpadu wielu Polskich rodzin.
~fajny_reader 14-09-2016 9:48
Po co ta szopka, skoro w tej bibliotece nie ma żadnych nowych książek i nikt tam już prawie nie przychodzi. Ktoś będzie zwiedzał pomieszczenie albo zachwycał się komputerem? Pan pierwszy bibliotekarz Szełemej pewnie książek nie czyta, bo nie ma czasu, ale są tacy, co czytają i wolą zapisywać się do bibliotek w okolicznych miejscowościach, ponieważ Pod Atlantami zalega głównie podniszczona makulatura. A w księgarniach pełno nowości!
~Kuesnacht 14-09-2016 10:15
fajny reader na pewno wiesz dlaczego nie ma nowości w bibliotekach, więc ..... Jesteś człowiekiem obytym, poinformowanym...Złosliwości nie są tu potrzebne. A swoją drogą na ileż to innych rzeczy niepotrzebnych wydaje się w Naszym Nieszczęśliwy kraju ogromne pieniądze? I nikt nie protestuje.
~Czytelniczka 14-09-2016 13:23
Wiele osób już nie może się doczekać biblioteki w byłym Gimnazjum nr 4. Oby wszystko przebiegło pomyślnie!
~Bibliotekarz 15-09-2016 8:11
Czyli to zwykła niegospodarność, wydawać prawie 100 tys. PLN na nowości, które i tak zostaną nazwane "podniszczoną makulaturą"...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odpracuj dług

Nagroda dla aktora

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Opowie o pasji

Efektywna kamera