MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 czerwca
im. Walerii, Waltera

Adam Borowski o konieczności reformy sądownictwa

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 4 sierpnia 2017, 7:55
Aktualizacja: Sobota, 5 sierpnia 2017, 8:26
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w wałbrzyskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyło się spotkanie z legendarnym działaczem "Solidarności" – Adamem Borowskim. Spotkanie dotyczyło reformy sądownictwa.

Podczas spotkania Adam Borowski - wieloletni działacz NSZZ "Solidarność", więzień polityczny, wydawca, publicysta, społecznik odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski udowadniał, że konieczna jest jak najszybsza reforma wymiaru sprawiedliwości.

- Nie udało nam się zbudować sprawiedliwej Rzeczpospolitej. Nie udało się osądzić komunistów. Nie przeprowadziliśmy dekomunizacji. Lustracja przebiegała z dużymi trudnościami. Doprowadziliśmy do tego, że nomenklatura się uwłaszczyła a wielu działaczy "Solidarności" III Rzeczpospolitą niestety przeklinało, jako że brakowało im na lekarstwa, stracili pracę, żyli w bardzo marnych, żeby nie powiedzieć niegodnych, warunkach. Rzeczpospolita nie była dla nich łaskawa, nie potrafiła docenić ich zasług i wkładu pracy. Zmianę w 2015 roku traktuję z nadzieją, że przyszła ekipa, która będzie myślała o społeczeństwie, nie o własnych apanażach, nie o własnej kieszeni. Tak postrzegam wiele działań tej władzy. Ta ekipa zapowiedziała dwie podstawowe reformy: reformę oświaty i reformę wymiaru sprawiedliwości. Żeby nasza ojczyzna była twarda dla aferzystów, oszustów, złodziei, łapówkarzy i sprawiedliwa dla ludzi wykonujących dobrze swoją robotę, reforma wymiaru sprawiedliwości jest absolutnie kluczowa. Setki tysięcy poszkodowanych ludzi są dowodem na to, że nie uczynimy naszej ojczyzny sprawiedliwej bez tej reformy. Odzyskaliśmy niepodległość a wymiar sprawiedliwości nie został tknięty. Swoimi korzeniami sięga początków komunistycznego sądownictwa, kiedy komuniści kształcili prawników na trzymiesięcznych kursach. Od tamtej pory ci ludzie decydują o tym kto zostanie dopuszczony do zawodu sędziego, prokuratora. Potworzyły się kasty, kliki, rodzinne mafie nie kontrolowane przez nikogo. Oni sami siebie dobierają, sami siebie oceniają. Kiedy zacząłem się interesować wymiarem sprawiedliwości zalała mnie lawina spraw wołających o pomstę do nieba. W wymiarze sprawiedliwości zostało kilkuset funkcjonariuszy - sędziów i prokuratorów, którzy skazywali działaczy solidarnościowego i niepodległościowego podziemia w latach osiemdziesiątych - powiedział Adam Borowski.

Jako inicjator i współtwórca apelu o reformy wymiaru sprawiedliwości Adam Borowski podczas spotkania zachęcał też do podpisania petycji w tej sprawie. W apelu mowa jest między innymi o tym, że polskie sądy jako jedyna instytucja państwowa nie podległy żadnej reformie po 1989 roku, nie ma nad nimi demokratycznej kontroli, w ich funkcjonowaniu pojawiają się zjawiska patologiczne, nie służą ani obywatelom, ani Polsce, a jedynie różnym grupom systemu postkomunistycznego. Petycję można podpisać na stronie internetowej: https://www.petycjeonline.com/apel_o_reform_wymiaru_sprawiedliwoci_dla_dobra_polski.

Czytaj również

Odpracuj dług

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Referendum już w niedzielę

Komentarze (64) Dodaj komentarz

~ks Sowa 4-08-2017 10:27
Brawo. Ja juz podpisalem. Ja bym dorznal watahe w sadach. Potem media, repolonizacja na wzor Francuski, by udowodnic wszystkim w Polsce, ze UE dowali sie do zmian w Polsce, majac swiadomosc,z e rozwiazania sa skuteczne we Francji od wielu lat. PIS udowodni Europejskie podwojne standardy, ze traktuje sie nas nie na rowni z innymi. Jak popychadla. Tusk i PO na to pozwalali. PIS nie. To bedzie dowod i znow PIS zrobi co bedzie chcial i co nalezy i nawet na tym zyska a UE straci.
~ks Sowa 4-08-2017 10:32
Zreszta kazdy inteligennty czlowiek wie, ze to nie sa podwojne standardy, tylko cyniczna polityczna ingerencja w prawicowy rzad. UE chce tu zmienic waldze, bo lewacy ja tu stracili. Taka jest prawda. Teraz sie mieszaja i ingeruja w nie swoje sprawy, tak jakby mysleli ze moga niemieccy urzednicy manipulowac i rzadzic Polakami z Brukseli. Z PO im sie udawalo. Teraz widaj jak na dloni, dlaczego Makrela tak walczyla o Tuska, ze nawet splunela na wole panstwa, z ktorego pochodzil kandydta. Cel byl jeden. Miec swojego pacholka na stolku, nie zas niezaelznego urzednika. Mozecie zaklinac co chcecie , ale takie sa fakty matolki. Tusk to czlowiek Makreli. SPrzedal socznie, niszczyl kopalnie, zniszczyl transprot srodladowy na odrze. Dostepny tylko dla Niemcow.Wiec w nagrode dostal stolek od pani.
~roś 4-08-2017 10:39
A to już nam Zalewska i arsenalczyk Dworczyk nie wystarczają?
~Janosik 4-08-2017 10:50
A kto to jest ten Adam Borowski. Może to ten co w dowód przyjaźni sprowadził Czeczenów do Polski? Jednemu z nich tak się spodobał hymn ISIS , że grano go na wejście przed walką KSW. Zadyma była w mediach z tego powodu. Jedni go brali w obronę inni wygwizdali. A ów Czeczen powiedział - mniej więcej -, że już mu się Polska przestała podobać i takie tam
~olo 4-08-2017 11:02
Komuchy wszystko krajów łączcie się bierzcie do obrony byłych Ub-eków oraz Solidaruchów którzy w latach 90 dorobili się dzięki wam majątków Bez szkoły ale z układami. Stracimy sądy stracimy wszystko
~ks Sowa 4-08-2017 11:07
Widac lewackie grono zaczelo pluc, nawet nie zainteresowalo sie tym o czym mowi, co mowi. Nie wazne. Haslo pluc to plujemy. Pytanie do plujek. Jak rozpoznac faszyste? Czym jest faszyzm?
~Adi 4-08-2017 11:22
Jesli chodzi o Walbrzych to takie posiedzenia jak to a zwlaszcza posiedzenia urzedu miasta dzisiaj powinny służyć do tego aby rozliczyc tych ludzi którzy zniszczyli walbrzyskie kopalnie walbrzyska hutę szkla itd do dzisiaj w niemczech dobrze funkcjonuja te dzialy przemyslu!!!! Jeszcze jest smieszna sprawa w Walbrzychu gdzie wszystkie malolki z PO skonczyli wwszip przeciez to w wiekszosci analfabeci ktorzy przypadkowo dostali sie do partii Tuska czyli PO
~Troll 4-08-2017 11:22
Czy nie wystarczy, że ten jeden najpobożniejszy działacz w imieniu wszystkich pod swoim imieniem BOLEK się nieźle uwłaszczył?
~Janosik 4-08-2017 11:47
P. Borowski . Powiedzenie mówi " nie sądż a nie będziesz sądzony". Chcę pan usunięcia jednych to przyjdą inni bardziej radykalni nie z wyboru społecznego ( na wzór sędziego pokoju) ale z nadania partyjnego na wzór "sądów ludowych. Na koniec opis z życia króla Zygmunta Starego i jego trefnisia Stańczyka. Pewnego razu król miał dosyć korupcji i złego zarządzania państwem przez swych urzędników. Zwolnił większość . Na to Stańczyk zaczął się śmiać z króla. Gdy ten zapytał powód śmiechu Stańczyk odpowiedział. Kawałek strawy jadły muchy i się objadły . Więcej nie mogą . Ty królu je przepłoszyłeś. Przylecą nowe i wezmą wszystko od nowa dla siebie. Morał taki, że wymiana sędziów nic nie da ale ich sposób wyboru choćby społecznego tak.
~ks Sowa 4-08-2017 11:56
chcesz robic wybory na sedziow? Hohohoho... W Polsce? To dopiero by byly polityczne wybory. Nie widzisz co sie dzieje jak walcza politycy o koryto? Myslisz ze sedziowie beda inni? Ktorzy ci co ze sceny z totalniakami ujadaja? Zwariowales? Uswiadomie cie. W kazdym kraju na sswiecie zawsze ktos sedziego mianuje. A kasta zasluzyla na to by ich dorznac. 25 lat Kiszczaka i Jaruzela nie skazali. TO dowod na apolitycznosc? Kazdy wie ze to pacholki elit sa. Trzeba ich wymienic. Natychmiast. Jezeli nastepni beda tak samo upolityczninie, To tez ich wymienic. Ale niegy nie mozna, nigdy bronic skompromitowanych i skorumpowanych i upolitycznionych sedziow. Nigdy!! Bo to daje im przyzwolenie na takie dzialania jeszcze bardziej. Wymienic i patrzyc na rece!!
~ 4-08-2017 12:42
Ks. Sowa. W moim ,życiu czasami bardziej mi po drodze było z człowiekiem nie po studiach ale z doświadczeniem życiowym. Czy to ks. Sowa nie był w kościele na mszy kiedy czytano wyjątki ze Starego Testamentu: " Boże daj mi mądrość sądzenia". Jeśli mowa o sprawiedliwości przez kogokolwiek to obawiam się najgorszego. Kardynał Richelieu mówił :" Nie ma ludzi niewinnych . Jeśli dasz mi sześć linijek napisanych przez najbardziej uczciwego człowieka to i tak znajdę przyczynę do powieszenia go ".
~Troll 4-08-2017 13:05
04-08-2017 11:22 | ~Ad- pierwszym rozpoznawczym harcownikiem w zakresie likwidacji wałbrzyskich kopalń był właśnie ten Lityński,"bohater i gość honorowy" na otwarciu Starej Kopalni, czyli koszerna ironia losu..Nihil novi.
~ks Sowa 4-08-2017 13:08
No tak zgadza sie, nawet podam dwod na twoje twierdzenie. W czasach Tuska, Miackei Dobrowolski, kibic Legii przesiedzial w areszcie tymczasowym bez zarzutow, podkreslam bez postawionych zarzutow 4 lata. Areszt Tymczasowy pozwala na 3 miesiace. Gdzie byla Gersdorf z tymi jej haslami, ze kazdy czlowiek ma prawo do sprwiedliwego procesu, gdzie obroncy praw czlowieka byli? dlaczego milczeli, gdy przez 4 lata, na kazdym stadionie w Poslce co weekend wisal transparent Uwolnic Macka, na kazdym stadionie mimo wojen kibicowskich? Gdzie byl Tusk obronca sadow? GDzie amnetsy International. A wiesz co sie stalo gdy kibice Legii zrobili zbiorke na kaucje dla Macka? SN uznal,z e zbiorka jest nielegalna, bo nie zarejestrowana i nie zaplacono podatku, i trzymali Macka dalej. A Jaruzel? Kiszczak? 25 lat..
~treser IDLERA73 4-08-2017 13:13
Idlerku73 kundelku jesteś tresowany! Ładnie szczekasz na komende😊 , a więc jeszcze raz, DAJ GŁOS!😁
~antygona 4-08-2017 13:30
to czy będą Ci czy następni jeden uj. Ale gdyby jeden czy drugi poszedł do bozi to inaczej by to wyglądało. Proste.
~antygona 4-08-2017 13:47
zresztą ha hahahaha o jakiej my tu reformie piszemy, zastanawiamy się skoro Konstytucja nie jest przestrzegana. Kolejny temat dla odmóżdżonego bydła bucha cha cha cha cha
~bicz_bozy 4-08-2017 13:56
pierwszy z prawej to Święczkowski?
~Skazanyna PiS 4-08-2017 14:01
Bardzo dobrze, bo jestem fanem PiSu, teraz jak coś zrobię to mnie PiS uchroni
~roś 4-08-2017 14:18
Pierwszy z prawej to pewnie jakiś prominent, a nie Galareta Święczkowski.
~Cebulak>>> 04-08-2017 13:56 | ~bicz_bozy 4-08-2017 14:25
Bozo nie jesteś z Wałbrzycha? To radny PiS p.Kuriata...
~Cebulak>>> 04-08-2017 13:56 | ~bicz_bozy 4-08-2017 14:28
Bozo nie jesteś z Wałbrzycha? To wałbrzyski radny PiS p.Kuriata...
~ks Sowa 4-08-2017 14:54
Bozo wporzo... miales dac namiary do ciebie. Chciales mnie zatrudnic i co? ZNow klamales? Tak sie zastanawiam, kiedy zwierzeta udowodnia ze maja cechy ludzkie. Mam na mysli, rozwiniety mozg, samodzielne myslenie, argumenty rzeczowe, wyciaganie wnioskow, umiejetnosc czytania ze zrozumeniem, wypowiadanie sie na temat, kultura osobista... szukam cech ludzkich u lewactwa... i nic. tylko plucie. Ile ratusz wam placi? Czy nie placi poporstu macie jako urzednicy takie obowiazki sluzbowe? Ciekawe ktory z tych anonimow to Torbus, ktory doradca Romana od public relation za 8 tysi miesiecznie i praca z domu? Ktora to Mrzyglocka? Pewnie Asia, bo malo ma do powiedzenia. Ktory to Rombacher? Myslicie ze milcza i tylko czytaja? Hehehehehe.... drodzy czytelnicy, nie jeden ze szczurow i chamow to polityk PO
~Janosik 4-08-2017 15:22
Do bicz Boży. Nie poznajesz swojego radnego w Radzie Miasta .Pierwszy z prawej to Cezary Lech Kuriata urodziny 4 lipca 1958 r . w Nysie . Już emeryt ale pracujący . Podobnie jak jego małżonka. Wg oświadczenia majątkowego jego za 2017 r . miiesięczny dochód (we wspólnocie małżeńskiej na osobę wynosi 6460 zł. I tak trzymać tę Sprawiedliwość Pisowską. To trzy razy więcej niż przychody funkcjonariuszaSB po redukcji emerytur. Ale aż 30 % mniej niż przysłowiowe 10 tys.zł prezes Sądu Najwyższego na prowincji. Wniosek jeden. Żeby dalej trzymać się głównego nurtu i koryta PiS od czasu do czasu reflektory muszą być skierowane na swoistego Humbejwina rugującego wszystko co ma na swojej drodze w tym "inaczej myślących".
~ks Sowa 4-08-2017 15:43
A Henryka Krzywonos ile dostala emeryturki do Kopaczowej? Emerytura + praca = 6 tysi to duzo? Janosik, ja bez emerytury sam zarabiam ponad 10 tysi i co? Ktos mi dal? Nie, wyksztalcilem sie i sobie prowadze dzialalnosc. A skad sie wzial majatek Gersdorf? Szelemej ile miesiecznie dostaje? Starcza godzin ciagu doby na jego etaty? Kiedy spi? lub chociaz je? No i ciekawi mnie mozg PO w Walbrzych Torbus. Ile on zarabia? Heretyk? Ten od pracy ROmanowej?
~Husky29 4-08-2017 16:37
Jestem osobą po 30 i mam gdzieś komuchów solidarchów czy inne pozostałości poprzednich dekad. Potrzebuje ludzi co pokierują tym państwem w Polsce jak i na płaszczyźnie międzynarodowej abym bez wstydu oglądał wiadomości z których wynika że polska w rozsypce a teraz trwa masakra i zemsta Kaczora. Ludzie zadbajcie o Polskę a nie o zemstę. Czy wy nie widzicie że pod hasłami dekomunizacji walką z ubecja to tylko farmazony aby Kaczyński posiadał władze absolutną. Ludzie komuna się skończyła 27 lat temu a wy ciągle bijecie piane. A co przez kolejne 50 lat będziemy ścigać i poniżać PISIORÓW. Polityka to szambo
~ks Sowa 4-08-2017 17:31
Widzieliscie co robia na Brudstocku?? Ale perfidna propaganda. Krasko Bodnar, Schetyna, Sedzia jakis, Biedron. Pierwszy raz tak perfidnie wepchali sie na festiwal, by siac propagande. Masakra. Masakra... Czy ktos kto jedzie na woodstock chce sluchac o sadach? Masakra. Ale was maytoly formatuja. Masakra. Oczywiscie dyskusje nie maja nic wspolnego z debata. Bo jak mozna mowic o debacie, gdzie wszyscy rozmowcy prezentuja ten sam poglad. Wtedy to nazywa sie pozorna dyskusja, tak zwana propaganda. Ja lemingi cieszycie sie ze formatuja was nawet na festiwalu? Masakra. Kiedys Kaczynski mowil o ukladzie. Widzicie juz go? Widzicie jak na was zerowali?
~pytacz 4-08-2017 17:31
Janosiku, nie uważasz że wzięcie nomenklatury sędziowsko-prokuratorskiej na ,,ręczne sterowanie" to duży postęp mimo wszystkich wad PiSu i okolic? Może poczekajmy nieco z podkopywaniem bo inaczej przystapimy do obozu zdrajców, nie sądzisz? Ktoś musi zmiękczyć osady PRL-owskie, niech tą rolę wezmie na siębie PiS.
~ks Sowa 4-08-2017 17:58
Janosik smierdzi rusofilem. Niech odpowie wporst czy wybaczyl czerwonej armii gwalcicieli, Czy wybaczyl Moskwie za ponad polwieczna okupacje i proby wynarodowienia zbrodnia Polakow i za proby zniszczenia Polskiej kultury. Czy uwaza Jarzueslkiego za bohatera, czy uwaza, ze nalezal u sie pogrzeb Panstwowy. Udowodnil po razk kolejny ze jest rusofilem. Straznikiem komuszej historii Polski, oraz straznikiem komuszych sedziow jak widac, ktorzy krwawego zbrodniarza, ktory osobiscie krwawo wylapywal Zolnierzy Wykletych Jaruzela przez 25 nie skazali. Uzywa do tego metod Totalniakow. On stoi tam, gdzie stalo zomo. Domaga, sie by Polska wbila noz w plecy Ukrainie w wojnie z Rosja. Bo w wojnie Ukrainsko Ruskiej, trzyma strone Rosji.
~ks Sowa 4-08-2017 17:59
Zas Ukrainskich obroncow Donbasu w wojnie z Rosja, ktorzy skladali kwiatu na grobach ofiar UPA w rocznice Wolynia ma za faszytsow. Coz wiecej o nim? Sam sie zasegregowal.
~ks Sowa 4-08-2017 18:00
Mamy straznikow Niemieckich skarbow, on jest straznikiem komuszej pamieci.
~Janosik 4-08-2017 19:00
Do pytacz. Od "ręcznego sterowania" zawsze zaczynały dyktatury. Rewolucja Francuska dawała upust "słusznym" sądom w postaci gilotyny. Stalin w majestacie prawa zlikwidował bolszewików z okresu rewolucji październikowej. Mao doprowadził do perfekcji hasła rewolucji kulturalnej poświęcając miliony . Pol Pot podobnie. Mamy czekać na kolejnych w imię Prawa i Sprawiedliwości.
57jurand 4-08-2017 19:10
,,Skoro zwalniają , znaczy się będa przyjmować''Do towarzyszy ,,solidarnościowcow'' walbrzyskich apel. Zamiast świrować przed kamerami weźcie się do roboty i usprzątnijcie ze śmieci i chwastow swój pomnik na ,,Chwalibogu '' bo wstyd .
~Troll 4-08-2017 19:32
04-08-2017 14:18 | ~roś - to Cezary-waga ciężka, więc uważaj! ;)
~pytacz 4-08-2017 21:19
Janosiku, więm że chciałbyś dobrze ale jesteś jednak naiwny. Przed PiSem mieliśmy przecież paskudną dyktaturę zwyrodniałej kasty sedziowskiej i politycznego układu magdalenkowego. Zmiany jakie proponuje PiS są oparte na wzorcach wypracowanych w demokracjach zachodnich, więc nie można mówić o próbie wprowadzania dyktatury jeśli się nie zna nowego mechanizmu. W tej chwili mamy dodatkowo dyktaturę motłochu któremu zezwala się na udział w wyborach; Nie może być tak że np. pracownicy budżetówki z natury nieobiektywnie głosujący są dopuszczani do głosowania. Najsprawiedliwszym kryterium dopuszczenia do głosowania jest tzw.stateczność czyli fakt posiadania nieruchomości , firmy, itp. majątku tak jak w okresie republiki Imperium Rzymskiego. Niewolnicy i motłoch nie miał prawa głosu.
~bicz_bozy 4-08-2017 22:08
@cebulak @janosik - dzięki, nie jestem biegły w facjatach lokalnych funkcjonariuszy pisu. choć musicie przyznać, że podobieństwo uderzające.
~bicz_bozy 4-08-2017 22:16
czytam i słucham pisowskich działaczy bredzących o genezie reform sądownictwa i serio nie mogę uwierzyć, że ktokolwiek się na to łapie. od kiedy to w ogóle pis chce się wzorowqć na zachodniach standardach, skoro niemcy to banda zwyrodnialców, unia to bolszewicki twór i generalnie kraina lewaków. to się pytam jak te wzorce mają być dobre skoro tacy ludzie tam rządzą? po drugie, pis manipuluje okrutnie tymi wzorcami, ponieważ słowa nie mówi o sposobie doboru kandydatów do mianowania do KRS czy SN, co w gruncie rzeczy jest kluczowe dla całego obrazu reformy. pozostaje jeszcze funkcja asesorów, czyli de facto kuźni politycznych sędziów, bo ich kareira zależy bezpośrednio od MS. reforma jest typowo polityczna, i fani pisu muszą sobie zdawać sprawę, że po precedensie skrócenia kadencji sędziów
~bicz_bozy 4-08-2017 22:19
kolejna władza zachowa się dokłądnie tak samo, co spowoduje po prostu chaos. trzeba pamiętać, że czym innym jest kontrola parlamentu (np. 3/5 głosów) wymagająca kompromisów a czym innym kontrola rządowa, która będzie powodowac wymianę elit co 4 lata. w moim odczuciu jest to tak oczywiste, że dyskutować z tym mogą rzeczywiście jedynie osoby związane z pis lub pobierające korzyści z tej zmiany.
~Janosik 4-08-2017 22:46
Do Pytacz. Przykro mi napisać, ale w Twojej wypowiedzi nie ma przesłania. Po pierwsze piszesz o dyktaturze motłochu (termin ochlokacja - Polibiusz II w. p.n.e.), która polega na demagogicznym rządzeniu schlebiającym najbardziej prymitywnym żądaniom tłumu. Taką formułę władzy ludu przeciwstawną demokracji uważano za zwyrodniałą (Platon, Arystoteles). Ochlokracja z czasem przeradzała się w dyktaturę gdy władzę obejmowała jednostka. Uwidacznia używanie siły wobec przeciwników politycznych, brak szacunku wobec praw obywatelskich, czy dowolność stanowienia systemu prawnego .
~Janosik 4-08-2017 22:49
skazujesz na demokrację w której źródło władzy stanowi wola większości obywateli. Ale czyż nie demokracja w 399 r. p.n.e. wniosła oskarżenie przeciwko Sokratesowi - miłośniku mądrości (filozof) i poszukiwaczu prawdy - „o niewyznawanie bogów, których uznaje państwo, i wyznawanie bogów, których nie uznaje państwo oraz psucie młodzieży” i skazała go na wypicie trucizny (cicuta). Segregujesz dalej ludzi ze względu na pracę, stan posiadania. Toż to formuła pierwotnego niewolnictwa prawnie na świecie zakazana we wszystkich prawodawstwach świata i Konwencji Genewskiej (1926, 1956 r) . Końcowe stwierdzenie „niewolnicy i motłoch nie miał prawa głosu” wyklucza Ciebie na tym etapie z dyskusji. To już ochlokacja , dyktatura i niewolnictwo razem wzięte. Gdzie miejsce na demokrację?
~pytacz 4-08-2017 23:47
Dalej Janosiku ujawniasz swoją naiwnośc. Cenzus majątkowy był od dawien dawna czymś normalnym, dopiero marksiści doprowadzili do jego zniesienia. Piszę naiwność, bo wierzysz naiwnie w równość wszystkich ludzi, co stawia ciebie w jednym szeregu z rewolucjonistami francuskimi. W tej chwili mamy dla osoby pozbawionej majątku i dochodu pasywnego realną wolnośc mniejszą, niż miał niewolnik rzymski. Z tą różnicą, że rolę pana przejęło państwo z policjantem i urzędnikiem skarbowym jako egzekutorami. Jesteś naiwny bo wierzysz w pozorne prawa i konwencje które nie funkcjonują w praktyce.Mącisz ponadto terminami historycznymi zamiast podać argumenty. Udowodnij mi, że Republika Rzymska nie była najlepszym systemem? Gdyby wprowadzic bezpiecznik przeciw tyranii Cezarów, była by nią nadal.
~pytacz 4-08-2017 23:50
Czy nie jest tak,że durni ludzie głosując odbierają i sobie i innym wolność głupimi wyborami? Paradoks Korwina: ,,Siła głosu menela spod budki z piwem jest w naszej demokracji równa sile głosu profesora uniwersytetu". Jak proponujesz to zmienić? Bo chyba nie można tego tak pozostawić jakby chcieli marksiści?
~freedom 5-08-2017 2:15
po raz pierwszy sie z tobą zgadzam, ale nie można tego tak pozostawić również jak chcą jarkacze, dwóch meneli > jeden profesor. Co tu dużo mówić. przykro ale to prawda Polacy nie dorośli do demokracji. Odpowiedzialnej demokracji jaka jest np w Szwajcarii.
~Janosik 5-08-2017 9:31
Pytacz, freedom . Korwin to człowiek "barwny" pozbawiony jednolitej myśli na przyszłość. Przywołana sentencja o "profesorze i menelu" stawia go w pierwszym szeregu z typowymi rasistami. Rasizm oparty na przekonaniu nierówności społecznej i intelektualnej w społeczeństwie. Nierówność można, żartobliwie znieść na sposób Napoleona. Jeden z jego rozmówców uwłaszczył mu jego wzrostowi, mówiąc, ze jest o głowę wyższy. Napoleon odpowiedział, że tą nierówność można zniwelować ucinając mu głowę. Niewolnik o imieniu Temudżyn z czasem potężny władca mongolski - Czyngis-chan wyrównywał "nierówności" do wysokości kół wozu. Czy zatem niewolnik nie może wspiąć się na wyżyny hierarchii społecznej swoimi zdolnościami choćby wojskowymi?
~ks Sowa 5-08-2017 9:40
Czy wy nie widzicie, ze janosik to leming, komuch, ma ta sama tendencje do unikania prostych pytan. Leje swoja wode, unikajac trudnych tematow. Czyli taki komuszy propagandzista. Mialem juz z nim wczesniej okazje dyskutowac, potem sie zakamuflowal, ale pokazal po raz kolejny jaki jest tu jego cel. Plucie na rzad Polski, ochrona komuszej pamieci historii. Dla niego Armia Czerwona to wyzwoliciele Polski. Reszta juz sie sama uklada. Kolejny komuch, ktory chce bronic komuszych sadow. By bylo jak bylo.
~ks Sowa 5-08-2017 9:41
janosik to leming o czerwonym zabarwieniu.
~Janosik 5-08-2017 9:46
Pytacz, freedom Polska przyjęła demokrację parlamentarną. Przedstawicielską. W przypadku zatargów politycznych jednak Piłsudski przyjął formułę dyktatury w "przewrocie majowym". W Szwajcarii w przypadku potrzeby głosowania - nad tym czy owym - burmistrz zbiera lokalną ludność, która wówczas głosuje za lub przeciw. U nas wybór przedstawiciela do Parlamentu ma znaczenie wyłącznie na czas wyboru. Wyborca wybiera np. posła imiennie upatrując w nim mentora dla okręgu wyborczego. To drogowskaz, że powinien mieć zobowiązania wobec wyborcy a tak nie jest. Głosuje jak mu partia nakazuje - nawet wbrew sumieniu. Pod koniec kadencji zaczyna się "głaskanie wyborcy" na zasadzie - jak ja chcę być ponownie wybranym i wam obiecuję..*(*tutaj wpiszcie co chcecie mieć).
~ks Sowa 5-08-2017 10:12
strazniku komuszej pamieci. Wasza rola w tym Panstwie wraz z reforma sadow i repolonizacja mediow sie skonczyla. Koniec waszych komuszych wplywo na cokolwiek. Na polityke, zagraniczna, wymiar sprawiedliwosci, na polityke wewnetrzna. Koniec waszych komuszych wplywow na Polske. Teraz Polska bedzie sie uczyla o Polskich boahterach, Polskiej historii, prawdziwej, w ktrej Moskwa i Berlin maja prawdziwe znaczenie. Nie ze Hitlerowcy zaaatakowali Polske, nie ze Moskwa wyzwolila Polske, tylko Ze Moskwa i Berlin darzyli do zniszczenia i wynarodowienia wszystkiego co Polskie. Czy bylbys takim zielonym ludzikiem w Polsce, jakie pojawily sie na Ukrainie?
~Janosik 5-08-2017 11:32
Polewa z leminga ksywa ks. Sowa . Czy potępiasz zbrodnię ludobójstwa przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach i Sprawiedliwych Ukraińcach?
~Janosik 5-08-2017 12:49
Zatkało Polewo z leminga (ksywa ks. Sowa) sławiący Banderę i zbrodniczy nacjonalizm D. Doncowa oparty na nacji ( stąd wspomniany okrzyk "sława nacji" nie razi ciebie). Na koniec bandersynu napisz w jakiej jednostce służyli twoi ? Legion Ukraiński , Dywizja SS Galizien, Nachtigal, policji pomocniczej podległej Niemcom, UPA ? A może w pospólstwie siekierników szlachtujących sąsiadów?
~pytacz 5-08-2017 15:35
Kolego Janosik, rasizm jest wymysłem marksistowskim w celu wywołania podwójnych standartów. Największymi i bezkarnymi rasistami są czarni : Czarnemu wolno bezkarnie znieważyć białego w świecie zachodnim - za top samo biały jest od razu ukarany. Nie wiedziałeś że w Szwajcarii, wzorze demokracji obowiązuje cenzus majątkowy w wyborach? Bezrobotni i zadłużeni, będący na zasiłki gminy - nie mają prawa głosu.Faktycznie wychodzi na to że jesteś zwyczajnym marsksistą podważając oczywisty fakt nierówności ludzkiej oraz unikając odpowiedzi na proste pytania w zamian wypisując pozorne mądrości o Napoleonie i Czyngis-Chanie.
~poeta 5-08-2017 16:58
Nic nie piszcie na Kuriatę, bo zaraz do sądu poleci i poskarży się, że np. boi się dekapitacji i takie tam. Duży to on może i jest, ale odwaga z masą w parze nie idą.
~Janosik 5-08-2017 17:20
do Pytacz. Przeorałeś historię rasizmu przez wieki w ogromnym uproszczeniu. Według mojej oceny rasizm w kategorii biały – czarny, biedny – bogaty, z prawem głosu i bez niego, klarować się zaczął w dobie powstawania struktur wczesnego kapitalizmu i przemieszczania niewolniczej siły roboczej głównie z Afryki do kolonii Brytyjskich ( XVII i XVIII w) . Przeciw temu postawiono dwie idee „wolność, równość, braterstwo” we Francji (stąd mowa o Napoleonie) i później w Stanach Północnych Ameryki „wszyscy ludzie zostali stworzeni równi” . Aczkolwiek do końca epoki niewolnictwa nowi kapitaliści zarabiali pieniądze na brutalnym, lecz ogromnie zyskownym handlu i pracy niewolniczej.
~Janosik 5-08-2017 17:27
Za twórcę doktryny rasizmu uważany jest Artur hrabia de Gobineau (1816 – 1882), dyplomata pisarz (Esej o nierówności ras ludzkich). Mimo upływu czasu rasizm był, jest i będzie dzielił narody i społeczeństwa. Znam przesłanie Marksa, Hitlera, Doncowa, Ku- Klux- Klanu i innych. Nie widzę w tym kontekście, żeby nie poddać krytyce Szwajcarów. U nas dopiero sąd odbiera prawa wyborcze a nie ujemny stan konta . Stąd Polskie prawo uważam za właściwe i demokratyczne . Ponadto według oświadczeń majątkowych co drugi poseł w Polsce ma długi . Nie miałby zatem ani biernego ani czynnego prawa wyborczego . Już o kobiecie nie wspominając, która według J. Korwina – Mikke ma mniejszy mózg i tym samym nie może się równać z „samcem. Zapomniał jednak , że prawo wyborcze jest w Polsce powszechne.
~bicz_bozy 5-08-2017 20:14
@janosik - chłopaku mam często odmienne zdanie od Twojego na tym forum, ale słowa uznanie za wiedzę. nie obrażasz, sama merytoryka, zero emocji. chapeau bas.
~pytacz 5-08-2017 23:40
czy protokoły wiedzy mędrców internetu mogą konkurować z trzezwoscią osądu i skutecznoscią działania? Czy najbardziej ułomny ustrój jakim jest demokracja przetrwa konkurencję władzy autorytarnej? Wątpię , bo to te drugie są w natartciu, a nie kraje demokratyczne (PS. jeśli ktoś uważa że USA są krajem demokratycznym to raczej nie mamy o czym dyskutować)
~pytacz 6-08-2017 1:31
Mogę sobie uważać że te idee o których napomknąłeś, rasizm itd to są kretyństwa lewackie które zaczynają się chęcią zbawiania świata a kończą na obozach koncentracyjnych i reedukacyjnych?Jeśli uważasz że polskie prawo jest właściwe i demokratyczne to jesteś Janosik zwykłym matołem który zna tylko prawo ze szkoły jazdy i kilku lekcji ,,Prawa o ruchu drogowym".Cymbałowi co siedzi w domu albo na beznadziejnym etacie tylko znajomośc prawa jak przechodzić po pasach jest potrzebna. No, chyba że np.orżnie takiego żona przy rozwodzie w sądzie to zaczyna się jeden matoł z drugim budzić.
~Janosik 6-08-2017 9:31
Do Pytacz. Zawsze wśród zawirowań społecznych, dyskusji o tym i o owym ktoś staje się trybunem za którym podążają owieczki. Jedni z braku zajęcia i talentu. Inni z wyrachowania według hasła " Wodzu prowadź". Ale społeczeństwo już mające pewne pozytywne zachowania, wyuczone właśnie w demokracji odbiera to na swój sposób. Z jednej strony instynkt człowieka do upraszczania rzeczy trudnych. Z drugiej pragmatyzm i właśnie demokracja staje w opozycji wobec dyktatury w bliższym lub dalszym terminie.
~Janosik 6-08-2017 9:46
Do Pytacz. Jeśli mowa o "matole" , demokratycznym podejściu i "Prawie o ruchu drogowym" to dwa przykłady. W okresie budowy osiedla Podzamcze "władza" zarządziła wyznaczenie ścieżek betonowych tak jak im to na myśl przyszło a później sianie trawy wokół nich. Nijak się to miało do przechodzenia na skróty. Wówczas "władza" posadowiła tabliczki pt." Ja tu chodzę - ze świnią w tle". Dopiero w następnym roku "władza" przyszła po rozum do głowy i wybudowała kolejne ścieżki na nowych wydeptanych traktach. Drugi przykład. Starsza Pani przechodzi przez jezdnię w niedozwolonym przez "Prawo.." miejscu . Policjant wyznacza jej 50 zł mandatu. Ona płaci 100 zł i odchodzi. Policjant na to - proszę pani reszta. Zatrzymaj ją syneczku zaraz będę tędy wracać. Życie zawsze koryguje wszelkie niedogodnośći
~pytacz 6-08-2017 9:55
Ty Janosiku nie zaliczasz jakiegoś odlotu? Wykręcenie się z dalszej dyskusji o twojej znajomosci prawa jakimiś babciami i scieżkami rowerowymi pozwala wysnuć wniosek że nie jesteś poważną osobą albo jesteś typowym bałwanem życiowym.Przykro mi.
~ 6-08-2017 12:54
Do pytacz. Ludzkość od zarania spotykała się z zakazami i nakazami. 10 przykazań to formuła prawna i duchowa dla narodu żydowskiego Z czasem nałożono na nich takie obowiązki ,że każdy Rabbi w nich się gubi. Po dziś dzień stanowi jednak podstawę moralną, obyczajową i także prawną do kary śmierci włącznie (np.nie cudzołóż - kamienowanie w ortodoksyjnych islamie). Pamiętaj, że prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa. Prawo ewaluuje. We wspomnianym Rzymie niewolnictwo było czymś naturalnym . Zaś obecnie nie jest. Dałem przykłady wcześniej, że ludzie nie zawsze poddają się nakazom i prawu. Wręcz ośmieszają pracodawcę czy nakazującego. I to jest właśnie Demokracja przez duże D. A poza tym wyloczywaj . Dużo słońca i śpiewu ptaków , którym żadne prawo tego nie zabrania . Bywaj
57jurand 6-08-2017 19:53
Badania społeczne CBOS wykazały ,że 24proc. badanych miało cokolwiek wspólnego z pracą sądów 76 proc. nigdy nawet nie było w sądach. Jednak 100 proc. jest przekonana ze sądy pracują żle i trzeba je reformować. PiS KŁAMIE.
~Cebulak>>> 06-08-2017 19:53 | 57jurand 7-08-2017 8:34
Jurij, znowu "grzmociłeś" bimber, to szkodzi conajmniej na serce i "głowę". Stawałem w sądzie w 3 rożnych sprawach, w 2 jako świadek, w jednej jako strona, byłem sąsiadem sędziego. Stwierdzam, że sądy pracują i działają bardzo źle!!! JURIJ KSYWKA JURAND57 - swoją drogą, stary już jesteś - i CAŁA TZW. OPOZYCJA KŁAMIE!!!
~Janosik 7-08-2017 9:58
Do Cebulak. Prawo jest - sądów nie ma lub działają źle. Jeśli zupa ci nie smakuje to wyrzucasz talerz? Nie jest winą prawa , że Hoss "zgarnia metodą na wnuczka" 2,6 miliona zł w różnych krajach a kobieta zagarnia batonik za np. 2,60 zł . Prawo stanowi drogowskaz - tego ci nie wolno, bo to jest współcześnie potępiane przez społeczeństwo. Przez analogię . Dokumentacja budowy drogi na łączniku ul Wyszyńskiego z Żeromskiego była dobra ale w praktyce coś "poszło nie tak". Społeczeństwo musi się składać na kolejną obwodnicę. Jest słuszne aby stworzyć mechanizm lepszej pracy a nie zmian w ustawie dotyczących ręcznego sterowania sędziami (m.in. nagradzania i kar doraźnych - to patologia nakazowo - rozdzielcza) Nie trzeba do tego zmian ustawy a lepszej organizacji pracy np losowanie sędziów
~ks Sowa 8-08-2017 17:01
oj straznik komuszej pamieci zaciekle broni obroncow Jaruzela i Kiszczaka, katow z kopalni wujek i pomorza. Ma w tym interes.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Sparingi Górnika

Seans odwołany!

Efektywna kamera