MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

A jednak chcą podnieść ceny biletów MPK

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 23 marca 2011, 7:23
Aktualizacja: Piątek, 25 marca 2011, 15:01
Autor: Sven
Fot. red
Wbrew zapewnieniom z grudnia ubiegłego roku, władze Wałbrzycha zamierzają podnieść ceny biletów MPK. Decyzja zapadnie najpewniej na najbliższej sesji Rady Miasta .

Komisje rady pozytywnie odnoszą się do podwyżki, między innymi Komisja Gospodarki Miejskiej, która obradowała w środę. Wydaje się więc prawie pewne, że uchwała zostanie przyjęta głosami większościowej koalicji PO/SLD. Obecnie obowiązujące ceny biletów zostały ustanowione uchwałą z 29 marca 2007 roku.

Najważniejsze zmiany cen proponowane w nowej uchwale:
- bilet jednorazowy normalny – 2,40 (2,20), studencki – 1,20, ulgowy – 1,50 (1,10)
- jednorazowy socjalny – 1,20 (0,50)
- jednorazowy wakacyjny – 1,20 (1,00)
- jednorazowy dobowy normalny – 9,00 (8,00), studencki – 4,50, ulgowy – 5,60 (4,00).

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy między innymi:
„W okresie od 2007 do 2010 roku wzrosły koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej, a od stycznia 2011 roku zwiększeniu uległa stawka podatku VAT z 7 na 8 %.

Systematyczne zwiększanie wydatków na komunikację miejską, przy utrzymaniu cen biletów na stałym poziomie, powoduje zwiększenie się różnicy pomiędzy kosztami ponoszonymi na lokalny transport zbiorowy a uzyskiwanymi z tego tytułu dochodami.

Działania organów gminy powinny zmierzać do zapewnienia sytuacji, w której dofinansowanie ze strony samorządu będzie na poziomie optymalnym, uwzględniającym istniejące możliwości finansowe. W związku z tym proponuje się podwyższenie cen biletów jednorazowych i okresowych obowiązujących w środkach transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Wałbrzych”.

Trudno zaprzeczyć twierdzeniu, że w ciągu czterech lat wzrosły koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej skoro w tym czasie wzrosło mnóstwo innych kosztów. Zastanawiające jest tylko, dlaczego dopiero w lutym pojawił się projekt uchwały. O zmianie podatku VAT informowała w listopadzie treść stosownej ustawy, a o wzroście kosztów funkcjonowania komunikacji wiadomo było równie dobrze pół roku temu jak i w grudniu. Jednak właśnie w grudniu ubiegłego roku władze miasta w oświadczeniu rzecznika prasowego kategorycznie odcięły się od sugestii, że w 2011 roku wzrosną ceny biletów.

Poniżej przypominamy treść tego oświadczenia.

OŚWIADCZENIE RZECZNIKA PRASOWEGO

W nawiązaniu do kłamliwych i nieścisłych informacji zawartych w artykule red. Artura Szałkowskiego „Wałbrzych podrożeje”, który ukazał się 17 grudnia w Gazecie Wrocławskiej, informuję:
Zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej Wałbrzycha z 16 grudnia 2010 roku w 2011 roku wzrosną stawki podatku od nieruchomości i środków transportu. Stawki podatku od nieruchomości od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrosną o 8 groszy za m2 (z 0,72 do 0.80 zł), natomiast od budynków przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej o 1,85 zł za m2 (z 19,20 do 21,05 zł). Przykładowo więc przedsiębiorca prowadzący działalność w 100 metrowym lokalu położonym na 50 m działce zapłaci w skali miesiąca niecałe 16 złotych więcej.

W 2011 roku – wbrew temu co sugeruje red. Szałkowski – nie wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej oraz stawki czynszu.

Ewa Frąckowiak
rzecznik prasowy UM

Czytaj również

Pieniądze dla działkowców

Pobiegli z prezydentem

Falstart Górnika

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~ 23-03-2011 7:53
cukier,benzyna,bilety
~ktos 23-03-2011 7:55
skandal Szukają pieniędzy nie tam, gdzie powinni. Złym zarządzaniem przedsiębiorstwem i gospodarowaniem pieniędzy chcą obarczeć jak zwykle niewinne osoby. Ceny, ktore proponują są takie jak we Wrocławiu, a niektóre rodzaje biletow nawet wyższe niż we Wroclawiu. Przy czym popatrzmy na Wrocław a Wałbrzych jaka roznica i w zarobkach i w sieci lini komunikacji. Nie dość, że wycofują ważne połączenia nadal wśród mieszkańców jest duże niezadowolenie, że linia autobusowa nr3 zostala zlikwidowana nawet dosc pelne jezdzily te 3... niech znajda dobrego GOSPODARZA a nie tylko ciagle od Nas kase ciagna
~jan 23-03-2011 8:07
brawo!!! i jeszcze powinni cos wymyslec zeby brudas bez biletu w ogole nie wsiadł do autobusu!!!!
~podzamcze vel student politologii 23-03-2011 8:22
Ładnie pogięło ich :)
~ 23-03-2011 8:28
Wałbrzch sie zmienia sami tego chcieliscie teraz mozna podziekowac kruczkowskiemu!!!!!!
~ 23-03-2011 8:32
a gdzie sa pieniadze w mpk ze prokurator siedzi prezesowi na głowie a znikło 2,5 mln ludzie nie dostaja swoich pieniedzy z kasy zapomogowej to otym sie nie pisze- bo wypłynęy a teraz podwyzka biletów by zatuszowac sprawe-smieszne!!!!
~WAŁBRZYSZANKA 23-03-2011 8:47
Proszę najpierw rozliczyć Zarząd MPK i radę nadzorczą, zmniejszyć koszty funkcjonowania Zarządu Dróg i Komunikacji (rozbudowana administracja), a potem sięgać po pieniądze podatników!!!!!! Dlaczego w tym mieście nikt nie odpowie za złe zarządzanie spólką? Po co wiceprezes MPK, który wcześniej był Dyrektorem ds. socjalnych? "Jak zwykle wszystko po wałbrzysku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! WAŁBRZYCH SIĘ ZMIENIA? ALE W CO?
~pan fesz 23-03-2011 9:05
bilety socjalne cholera i znow podatnicy doplacaja do nierobow, a te na miesiecznie zarabiaja na czarna i jeszcze od mopsu kase biora wlasnie walbrzych sie zmienia pytam sie na co???
~hmmm 23-03-2011 9:12
A ile ostatnio premi zostalo rozdanych dla zarzadu? Zaraz wyliczymy ile pieniedzy z tych premi starczylo by na te podwyzki. Slyszalem, ze premie dostaje sie za jakies wyjatkowe osiagniecia. DObre wyniku spolki, a nie za bycie kolesiem z partii. Zaraz bedzie strajk pracownikow, ceny biletow rosna, ceny parkingow rosna, podatki podniesli, a ci sobie premie rozdaja. KPINA! Ptfuu pluje na to parszywa oblude rzadzacych naszym miastem! Na taczki ich!!
~ niecierpliwy 23-03-2011 10:25
Publiczną tajemnica jest to, że MPK oszczędza.Jak to możliwe że pomimo likwidacji części kursów jeszcze dodatkowo nie kursuja niektóre autobusy(te z rozkładu jazdy)? Proste-autobus nie jedzie to oszczędność na paliwie. Ostatnio stało sie to plagą na liniach C i A.Tłumaczenie, że autobus się zepsuł to kpina.Jest przecież stanowisko "DYSPOZYTORA".Co robi ta osoba jeśli ma zgłoszenie o awaeii ?Dlaczego nie robi korekty wyjazdów? Przykład?-Pl.Grunwaldzki-Chrobrego.Pod biurami MPK stoi "C" godz.15.29. odjazd o 15.35. Na przystanek podjeżdża o 15.45.-a poprzedni? Pan kierowca nie wie(ma prawo).CIEKAWE? Dyspozytor bierze kasę -ciekawe za co ?-itd,itp.
~!!!! 23-03-2011 10:43
NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK BILETY MPK!!
~do niecierpliwy 23-03-2011 11:03
Jeżeli się nie znasz na tym co robi dyspozytor to się nie odzywaj. Jeżeli nie ma aut sprawnych to co on ma wysłać? Taczkę ? Takich jak Ty powinni od razu za takie słowa .......... Stanowisko dyspozytora jest cholernie stresujące zwlaszcza wtedy, gdy autobusy się psują (bo mają takie prawo po 14 latach funkcjonowania) a on nie może wysłać nic innego bo poprostu NIE MA NIC W ZAMIAN. A to, że jedno C stalo sobie pod dyrekcja to nie znaczy ze kierowcy się tak podobało jechac. Moze to poprzednie C sie wlasnie zepsulo a to mialo taka a nie inna godzine odjazdu na swoim rozkladzie i tak ma jechac. A dyspozytor bierze kase zeby dakie dupki jak ty mialy chociaz czym jechac bo jak by nie bral kasy to by to wszystko mial w d... i nic by nie jezdzilo.
~ona77 23-03-2011 13:00
Porażka - nie dość że została zlikwidowana linia nr "3" nie ma dogodnych połączeń : Sobięcin - Nowe Miasto,Sobięcin - Podgórze,Podgórze - Nowe Miasto to jeszcze chcą podnieść ceny biletów? Wiadomo autobusami jeżdżą osoby,które są raczej biedne !!!!! Co za idiota zarządzam tą spółką.O jakości jazdy już nie wspomnę z reguły stare rupiecie ze słabym ogrzewaniem i klimatyzacją .... które na najmniejszej dziurce ( których u nas nie brakuje) zachowują się tak jakby miały zaraz się rozłożyć .....brak mi słów ... Wałbrzyszanie na ulicę - Krukoszenko na taczkę i na MOBRUK .....
~leon 23-03-2011 17:25
O ironio....... Jesienią Pan Prezes biedny chłopina otrzymał 30 tys. extra dukacików za rewelacyjne wyniki Spółki MPK. Wszystkie pewno stracił na kampanie wyborczą i jest w radzie. Teraz wyniki Spółki szybko szlag trafił jakby jakie tsunami przez MPK przeszło...... i trzeba pieniądze wyciągnąć z portfeli Wałbrzyszan. Recepta: zabierzcie się za analize kosztów wszystkich etatów w tzw. nadbudowie tj. administracji, zarządzie , radzie nadzorczej - zaaplkujcie sobie "odchudzanie". Jeżeli dalej nie będzie sie bilansowalo to ogłoście jeszcze włodarze tego miasta uczciwy przetarg kolejno na poszczególne linie....... a okaże się , że MPK nie jest nam potrzebne.....
~lonia 23-03-2011 17:34
Z tekstu zamieszczonego przez walbrzyszek jasno wynika , że jeszcze prezydent Pan Piotr Przejrzysty zyskuje nowy przydomek...... tj. Piotr Kłamliwy. Tak Panie Prezydencie kolejny raz kłamie Pan. My wyborcy to nie stado baranów-tumanów a wielu z nas jest lepiej wykształconych od Pana. Pamięć też mamy dobrą i nie zapomnieliśmy co Pan usteczkami rzeczniczki Ewuni tak niedawno deklarował.......... Nie dziękuję bo my wyborcy już niedługo zbiorowo Panu podziękujemy......
~szymon 23-03-2011 17:55
Pracownicy MPK wycofajcie swoje wkłady z kasy zapomogowej .Podajcie termin wypłaty np.1 tygodnia.
~bezsilna 23-03-2011 21:41
Nie nawidzę tego Wałbrzycha, tej Polski. Moja mama przewraca się w grobie!!!Do czego doszło w tym kraju. Już sił brak na komentarz!!!!
~ niecierpliwy. 24-03-2011 9:03
Do obrońcy DYSPOZYTORA. Nie wiedziałem że to takie stresujące.Autobusy sie psują po 14 latach-mają prawo.A jak się nie psują to walimy w bęben i prosimy opatrzność by się coś działo?Człowieku, na jakim świecie Ty żyjesz?MPK ma świadczyć usługi przewozowe dla pasażerów według rozkładu jazdy a nie jak się podoba kierowcy czy dyspozytorowi.Pasażera nie powinno obchodzić to, że coś się zepsuło i jakiś nieudacznik nie potrafi zorganizować nic na zastępstwo(mając kierowcę i sprawny autobus pod swym nosem-jak opisałem powyżej).Pasażer wykupując E-kartę płaci z góry za przejazdy których niejednokrotniwe MPK nie realizuje. To chyba według reklamy "kiedy ,dokąd,czym chcesz" tyle że nie dopisano słowa PIESZO !!! :)) P.S. Spraw panu dyspozytorowi takie coś jak telefon by mógł porozumieć się z panem kierowcą i wysłac go na trasę .Mamy ponoć XXI wiek i nie żyjemy w "Ciemnigrodzie"-a może jednak?
~do niecierpliwy 24-03-2011 12:39
Ty debilu. Mowilem, ze jak dyzpotyor nie ma co wyslac to co ma wyslac? taczke? Ja piernicze czlowieku nie rozumiesz co sie do Ciebie pisze? Jak nie mozna to NIE MOZNA. I sam jeste nieudacznik ale umyslowy. Powtarzam jeszcze raz: JAK NIE MA CO WYSLAC TO CO MA TAKI BIEDNY DYSPOZYTOR ZROBIC?? Nie ma wozow i tyle, koniec kropka. Moze idz sobie do Kruczka zeby zakupi 50 nowych aut to wtedy bedzie co jezdzic. A co do kierowcy pod nosem i sprawnego auta: jezei ten kierowca ma np C a inne C sie zepsulo to ten kierowca sprawny musi jechac na swoje C, bo po jakiego ch*** ja ma jechac na to co sie zepsulo, jeden pies czy pojedzie na tamto czy na swoje. Czlowieku nie siedzisz w tym to sie nie orientujesz. Ja akurat mam tate w tym zakladzie i wiem jak to sie odbywa. Ciemniaku jeden.
~do niecierpliwy 24-03-2011 12:40
Aha i jescze jedno: Zrozumcie ludzie ze ceny biletow podwyzsza urzad miasta a NIE MPK, MPK NIE MA NIC TUTAJ DO GADANIA !!!!!
~UWAGA 24-03-2011 22:55
To prawda o cenach biletów nie decyduje MPK, w żadnym wypadku, decyduje ZDIK I Miasto. Warto zapamietać.
~Tomek 25-03-2011 23:05
Podnoszą ceny biletów a stare wysłużone neoplany jeżdżą połamane to jest skandal żeby dopuścić do ruchu autobusy nie sprawne.Widać że Kruczkowskiemu mało kasy to teraz chce sięgać do nas.
~do niecierpliwy 26-03-2011 11:54
Ja tam się nie znam ale ...w Jeleniej każdy autobus ma cb czyli łączność w czasie rzeczywistym z dyspozytorem tylko że ulgowy kupiony u kierowcy kosztuje 1.60 -
~O 26-03-2011 13:52
MPK chce wymienic stare autobusy na SOLBUSY jednak to kosztuje dostali pieniadze z UE ale musza jeszcze dolozyc jeszcze grubo 2 mln Pytanie skad ?? Najlepiej uciac kierowcy pensje i tyle a prezes siedzac na dupie bedzie zarabiac po kilka tysiecy miesiacznie i bral wysokie pensje na to stać MPK Gratuluje
~adrian madryt 28-03-2011 15:15
na gape i koniec lub nyskami.polska europa..haha
~Czesław 11-04-2011 18:45
Lepiej niech zaczną trzymać się rozkładów jazdy i przestaną wozić lumpów bez biletów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co ze stadionem?

Kuchciński nie zaszkodził

Ratują koźlęta

Dyduch z numerem 1

Solidarny Wałbrzych