MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

83–latek stracił oszczędności swojego życia

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Piątek, 3 sierpnia 2018, 12:45
Autor: red
Fot. KMP Wałbrzych
Wałbrzyscy policjanci prowadząc działania prewencyjne wciąż ostrzegają przed oszustami, którzy wymyślają kolejne pomysły, by okradać osoby starsze. Złodzieje próbują działań przestępczych udając pracowników wodociągów, gazowni, spółdzielni mieszkaniowych, ośrodków pomocy społecznej, a ostatnio nawet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przestępcy podają się m.in. za lekarzy lub adwokatów. Kampania informacyjna prowadzona przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu w dużej mierze pozwala temu procederowi zapobiec, jednak zdarzają się wyjątki.

Niestety 1 sierpnia w Wałbrzychu 83-latek stracił oszczędności swojego życia. Kwotę ponad 70 tysięcy złotych. Do jego drzwi zapukały dwie młode kobiety. Pierwsza podała się za pracownika ZUS-u, druga za lekarza orzecznika. Nieświadomy wałbrzyszanin wpuścił oszustki do swojego mieszkania, a przestępczynie wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonego dokonały kradzieży gotówki. Kobiety podstępem dowiedziały się, gdzie starszy mężczyzna trzyma pieniądze, następnie jedna z nich zaprosiła seniora do innego pokoju na badania, a druga z oszustek ukradła oszczędności.

Policja kolejny raz zwraca się z apelem do dzieci oraz wnuków, którzy mają w rodzinie osoby starsze!

Pamiętajmy, że sprawcy mogą osobiście zapukać do drzwi naszych rodziców lub dziadków podając się za pracowników gazowni, wodociągów lub każdej innej firmy. Co powinniśmy przekazać osobom starszym, by nie dały się oszukać?
- Powinni spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno.
- Jeżeli nie znają osoby lub osób znajdujących się po drugiej stronie, nie otwierają drzwi lub otwierają je w sposób bezpieczny - w przypadku posiadania tzw zasuwki.
- Pytają o cel wizyty oraz proszą o pokazanie dowodu tożsamości i legitymacji służbowej lub identyfikatora.
- W przypadku wątpliwości ustalają inny termin wizyty. Jest wtedy czas na potwierdzenie w firmie, czy osoba, która podaje się za pracownika w ogóle widnieje w spisie ewidencyjnym przedsiębiorstwa.

Przestępcy często dzwonią także do osób starszych i przy każdej możliwej okazji zmieniają metody działania. Osoba odbierająca telefon myśli, że ma do czynienia z policjantem albo członkiem rodziny, którego dawno nie widziała.

Podczas próby wyłudzenia pieniędzy np. na policjanta sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne jaki budzi nasz zawód. Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu z poszkodowanym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują osoby starsze o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki. Kilkakrotnie dzwonią pod różnymi nazwiskami, w taki sposób, aby wciągnąć ofiarę w swoją grę. Ostatecznie proszą o przekazanie pieniędzy w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Informują poszkodowanego, że kiedy prawdziwego oszusta uda się złapać, pieniądze zostaną mu oddane. Tak jednak się nie dzieje. Oszuści znikają z gotówką, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności.

Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują oczywiście o ostrożność, gdyż sprawcy podają się nawet za członków bliskiej rodziny. Bardzo często zmieniają głos udając chorego, po to aby wzbudzić w osobie, którą chcą okraść poczucie winy, ewentualnie współczucie. Często zdarza się, że proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy na leczenie, ale niekiedy próbują wyłudzić dużo mniejsze kwoty. Informują wtedy, że środki finansowe chcą przeznaczyć np. na remont samochodu, który akurat się zepsuł, na operację, czy też na wakacje.

Pamiętajmy!
- Informujmy osoby starsze, aby nie wypłacały gotówki, jeżeli mają jakiekolwiek podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści,
- Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może uchronić osoby starsze przed utratą swoich oszczędności,
- Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy,
- Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy policji 997 i zastosować się do poleceń dyżurnego jednostki.

Czytaj również

Dopięli swego

Przyjazny środowisku

Budują na Staszica

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ja 3-08-2018 15:37
on to trzymał na tak zwaną czarną godzinę. a mógł wczesniej pomyslec o dzieciach wnukach.i ma za swoja glupote.a teraz policja ma co robic
~~~~~~~~~ 3-08-2018 15:44
Policja doskonale wie jakiej narodowości sa te panie więc przestrzegać trzeba i powinno,ale może tak do roboty panowie operacyjni.........
~@ 5-08-2018 10:47
KAŻDEMU WEDŁUG POTRZEB.Jemu te pieniądze nie były potrzebne. Służyły mu do zabawy. Układał przekładał, segregował. Teraz niech bawi się papierkami. Gotówka na konto!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poszukują świadków

Wałbrzych nisko

Kuchciński nie zaszkodził

Znamy wszystkich kandydatów PiS–u

Oddaj krew