MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

75. rocznica Sybiraków

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 14 lutego 2015, 11:55
Aktualizacja: Niedziela, 15 lutego 2015, 7:41
Autor: opr.red.
Fot. Kazimierz Masiuk
W miniony czwartek o godzinie 12.00 pod pomnikiem Sybiraków przy kościele na ul.Wyszyńskiego odbyła się uroczystość związana z 75. rocznicą wywiezionych na Sybir.

Z tej okazji pod pomnikiem „Ofiar syberyjskiej Golgoty”, znajdującym się przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu odbyła się msza świętą, złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano hołd Sybirakom. W obchodach upamiętniających tragedię i tułaczy los Sybiraków wzięli udział przedstawiciele Koła Związku Sybiraków oraz władze miejskie. Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń w Publicznym Gimnazjum Nr 6. (fotorelacja z uroczystej Akademii na naszym portalu w poniedziałek).

Zapraszamy na fotorelację Kazimierza Masiuka z wydarzenia.

****

W latach 1940-1941 nastąpiły cztery masowe deportacje, w wyniku których setki tysięcy ludzi wywieziono daleko na wschód. Obszarami docelowymi deportacji były między innymi obwody: czelabiński, mołotowski, archangielski, irkucki, kirowski, jarosławski, iwanowski, nowosybirski, omski i wołogodzki a także takie kraje jak: ałtajski, krasnojarski, baszkirski, jakucki, oraz Komi i Kazachstan.

Deportowani mogli wziąć ze sobą jedynie przedmioty codziennego użytku. Towarowymi i bydlęcymi wagonami, z małymi, zakratowanymi oknami, w katastrofalnych warunkach wywożeni byli na wschód, gdzie czekał na nich głód, bieda, choroby, przenikliwe zimno i ciężka, mordercza praca. Do czasu częściowej zmiany polityki ZSRR i pewnych możliwości powrotu Sybiraków, na wschodzie dziesiątki tysięcy Polaków straciło życie z głodu, zimna, chorób czy wyczerpania fizycznego, spowodowanego wyjątkowo ciężką pracą, w ekstremalnie trudnych warunkach.

Czytaj również

Wyłonili wykonawcę

Piękne posesje

Ratują koźlęta

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~WACLAW 15-02-2015 11:55
POZDRAWIAM WSZYSTKICH SYBIRAKÖW I ICH RODZINY ZYCZE PANSTWU WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO WIELE RADOSCI ZDRÖWKA I SLONECZKA NA CODZIEN I DUZO USMIECHU

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kuchciński nie zaszkodził

Dalej nie pojadą?

Sportowa Sobota

Dyduch z numerem 1

Chronią przyrodę