MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

75– lecie parafii w Szczawnie Zdroju

Wiadomości: Szczawno Zdrój
Poniedziałek, 24 września 2012, 6:33
Aktualizacja: Wtorek, 25 września 2012, 7:24
Autor: Michalina
Fot. Michalina
W niedzielę, 23 września w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie Zdroju odbyły się obchody 75. rocznicy istnienia parafii– Brylantowy Jubileusz. Z tej okazji, o godzinie 12.00 w tymże kościele odbyła się uroczysta msza św. z udziałem władz Kościoła, miasta i wielu innych ważnych gości.

Było to wielkie święto nie tylko w powodu rocznicy konsekracji kościoła, ale także dlatego, że było ono połączone z 75. rocznicą istnienia Zakonu Sióstr Służebniczek w Szczawnie Zdroju oraz 10.- cynowy jubileusz istnienia przy parafii Wniebowzięcia NMP chóru Salve Regina, który również ubogacił mszę swoją obecnością.

Wśród gości znalazł się przewodzący Mszy Biskup Świdnicki- Ignacy Dec, ksiądz Julian Źrałko, ksiądz Andrzej Raszpla- proboszcz Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, ksiądz Stanisław Chomiak- kanclerz kurii oraz wiele innych znakomitości Diecezji Świdnickiej. Pojawiło się także wiele władz świeckich- burmistrz Szczawna- Tadeusz Wlaźlak, Roman Szełemej, wałbrzyski prezydent, przedstawiciele Rady Miasta Wałbrzycha oraz reprezentanci różnych instytucji, które w jakimś stopniu są związane z parafią i wpływają na jej rozwój i funkcjonowanie.

Uroczystość rozpoczęła się od podziękowania dzieci biskupowi za przybycie i udział w jubileuszowych obchodach, później nastąpiło przemówienie burmistrza miasta przedstawiające rys historyczny od początku istnienia kościoła. Wreszcie wystąpił proboszcz parafii- ksiądz Józef Strugarek. Podziękowaniom nie było końca.
– Nasz kościół jest źródłem, do którego przychodzą spragnieni wierni - mówił o swoich parafianach proboszcz.

Po obrzędach Eucharystii nastąpiło poświęcenie pamiątkowej tablicy z okazji Jubileuszu 75- lecia przez biskupa oraz księdza proboszcza. Poza koncertem wcześniej wspomnianego chóru, rocznicę uświetnił też występ orkiestry dętej z Zespołu Szkół w Szczawnie Zdroju.

Obchody rocznicy były bardzo uroczyste, a we Mszy, poza zaproszonymi gośćmi, wzięło udział wielu mieszkańców Szczawna i okolic, którzy razem świętowali jubileusz parafii.

Czytaj również

Budują na Staszica

Tężnia solankowa zamiast rowerów

Kładka – duże wrażenie

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Kwasi 24-09-2012 7:27
No oczywiscie samorzadowcy musieli bic poklony przed klerem,jakzeby inaczej bylo.
~to nie w porządku 24-09-2012 8:28
No proszę, jaka godna reprezentacja, a z Niemiec nawet wikary nie przyjechał.
~jaro 24-09-2012 10:01
Wiele przyszło na uroczystości "znakomitości",i tych ubranych w purpurowe wdzianka(facet w takich ciuchach kojarzy mi się dziwnie) .Wielu przedstawicieli władzy Wałbrzycha i Szczawna(liczą na ulgowy bilet do nieba) elektorat , czy z potrzeby ducha.A może, umowa wiązana.Wy nam pokropki na świeckich imprezach,a my uświetnimy naszą obecnością Wasze.Przypomina mi to zależności między,"Panem,wójtem a plebanem" . Kiedy w naszym kraju państwo będzie wolne od tych zależności? Jak na tyle ważnych osobistości ,to frekwencja nie dopisała.Gdy by nie "Wałbrzyszek" to medialna klapa.Jedyny pozytyw to chór ,któremu się chce i jest coraz lepszy.Ps. p......... powinien już dawno się wycofać.On wielu zniechęcił do tej instytucji(nie mylić z katolikami)
~Aga 24-09-2012 10:12
Czy my żyjemy w państwie kościelnym?Co prezydent ma wspólnego z ta parafią?
~jaro 24-09-2012 11:12
Co to!?w redakcji "WAłbrzyszka"działa cenzor? poprzednio pisałem o p.JULIANIE ŻRAŁKO (były prałat z Białego Kamienia),który bardzo wiele ,nie zawsze dobrego zrobił w naszej parafii.A tu nazwisko tego pana wykropkowane w ocenie uroczystości.Może to tylko jakiś błąd komputera.Jeśli nie to fe........redakcjo.
~gość portalu 24-09-2012 15:53
Jesień piękna, a u antyklerykałów zawsze mroczna zima. Szczekają szczekają a karawana i tak jedzie dalej. Nie żyjemy w państwie kościelnym, takowe prócz Watykanu nie istnieje, ale bardzo wielki wpływ na jego powstanie miał Kościół. Odsyłam do książek historii. Co prezydent ma wspólnego z tą parafią? Może tyle że to jedyna parafia w Szczawnie? Może po prostu został zaproszony i wziął udział w obchodach? Inni politycy tak samo. 75 lecie parafii to spory jubileusz, palikoty nie pójdą ale inni może chcą. A jak jakiś polityk w kościele się pojawi to żyjemy w państwie kościelnym. Ale nie zauważyłem żeby jakiś samorządowiec się kłaniał... Ciekawa analogia :) Aha, i pamiętajcie że jak wam ziemnioki pognijo w piwnicy to też wina Kościoła. Buziaki :*
~~~ 24-09-2012 16:02
Piszesz o kimś po nazwisku , to sam też podpisz się swoim nazwiskiem. Jeśli podpisujesz się nickiem , to znaczy , ze chcesz komuś dokuczyć anonimowo?
~zyga 24-09-2012 17:17
Nawet Donek wziął ślub kościelny żeby się podlizać klerowi więc jego podwładni biorą przykład z mistrza.A bilet do nieba też może dostaną w promocji.
~żul 24-09-2012 17:43
Jak nie znalazł nasz "Łukaszenka"zrozumienia u mieszkańców, to szuka go u klechów.
~do Aga 24-09-2012 18:46
No nie wiem... może to samo co lekarz, hydraulik, nauczyciel, pani sprzedawczyni i inni, jest wierzący?
~ 24-09-2012 22:37
To nie jest jedyna parafia w Szczawnie. Mało kto wie że Szczawno ma 4 parafie!!! ulica Okrężna należy do parafii św.Rodziny w Wałbrzychu! ulica Baczyńskiego,Prusa należy do parafii MB Częstochowskiej w Wałbrzychu - Konradowie!; ulica Łączyńskiego należy do parafii św.Wojciecha w Wałbrzychu Piaskowej Górze! Ks.Żrałko nie jest prałatem tylko infułatem i nie nazywa się Józef a Julian! Może by redakcja wałbrzyszka pisała fakty a nie konfabulacje!
~Kwasi 27-09-2012 16:54
Do goscia portalu; Jezeli wzywasz do ksiazek,to moze warto,zebys znal slowa ministra J.Becka tu cytat; Nikt tak Polsce nie zaszkodzil, jak Watykan; Czy znasz te slowa? co Rydzyk ich nie cytuje?
wolfen 29-09-2012 2:10
Pod jakim dokladnie adresem miesci sie ten zakon Siostr Slozebnych?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będą aplikować

W oczekiwaniu na start

Radni będą głosować w sprawie referendum

Kuchciński nie zaszkodził

"Lata Dwudzieste..."