MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

6–letni studenci zaczęli swój rok akademicki

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 22 października 2011, 16:36
Aktualizacja: Niedziela, 23 października 2011, 9:24
Autor: PAW
Fot. PAW
Dziś na wałbrzyskiej PWSZ zainaugurował swoją działalność Uniwersytet Dziecięcy Unikids.

Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS funkcjonuje w aż 25 polskich miastach. Najmłodsi studenci uniwersytetu mają 6 lata, a najstarsi 12. Podobnie jest w Wałbrzychu, gdzie podczas zajęć maluchy dowiedzą się, jak wydobyć dinozaura ze skały, a także czy Wikingowie mieli rogi.

Dziś, na pierwszym inauguracyjnym wykładzie 6, 10 i 12–latkowie, poznali tajniki fizyki.

Skąd się bierze prąd? Elektryczność – to pierwszy temat, z którym zmierzyli się studenci Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS w Wałbrzychu. 6, 8 i 12-latkowie na własne oczy przekonali się, czym tak naprawdę jest prąd elektryczny.
- Niemal każde dziecko spotkało się już z określeniem „prąd”, czy „energia”, ale żadne z nich nie rozumie, co to jest i jak działa – mówi Anna Lenkiewicz-Budny, koordynatorka Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS w Wałbrzychu.

Mali naukowcy wzięli dziś aktywny udział w doświadczeniach, które specjalnie dla nich przygotował prof. zw. Grzegorz Karwasz.

Dzięki interaktywnej formie nauczania, dzięki przeprowadzanym doświadczeniem i eksperymentom, uniwersytety dziecięce cieszą się dziś ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. W samej Polsce liczba Uniwersytetów Dziecięcych UNIKIDS wzrosła czterokrotnie w ciągu zaledwie dwóch lat. Szacuje się, że z tego typu edukacji korzysta ponad 250 tys. dzieci w wieku 6-12 lat, a licznik rośnie bardzo szybko.

Fizyka to pierwszy etap naukowego tournee, jaki zaplanowano dla najmłodszych studentów z Wałbrzycha i okolic. Przed 6-latkami zmagania edukacyjne zarówno z konwencjonalnych, jak i najnowocześniejszych dziedzin nauki.

- W sumie przygotowaliśmy pięć wykładów w pierwszym semestrze. Nasi studenci spotkają się z Wikingami, poznają ich historię, jak żyli, a także poznają odpowiedź na wiecznie nurtujące ich pytanie: czy oni faktycznie mieli rogi? Ciekawie zapowiada się także wykład z paleontologii, na którym 6, 10 i 12-latki dowiedzą się, dlaczego wyginęły dinozaury, a także zobaczą prawdziwe skamieniałości pochodzące z ich czasów. Dodatkowo studenci poznają historię telekomunikacji, przekonają się, że wiele lat temu ludzie nie mogli skorzystać nie tylko z telefonu komórkowego, czy komputera, ale nawet z telewizora, czy radia. Dodatkową atrakcją będzie także z pewnością wykład z sędzią Anną Marią Wesołowską na temat bezpieczeństwa – zdradza szczegóły pierwszego semestru Lenkiewicz-Budny.

Studenci Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS poza wykładami będą także brali aktywny udział w organizowanych warsztatach, m.in. z ekologii, astronomii, antropologii, architektury, przyrody, sztuki, chemii czy fizyki.
- Świetny pomysł. Z mężem od razu zadecydowaliśmy, że zapiszemy naszego syna na te zajęcia - mówią rodzice 7-letniego Michała.

Czytaj również

Wałbrzych z Kurdami

Nobel dla Tokarczuk!

Dary dla bibliotek

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~trol 23-10-2011 8:21
ZENADA!!!!. Oddajcie dzieciom dziecinstwo...nie robcie z nich starych malenkich...poczatek wyscigu szczurow....o moje dziecko nie zapisalo sie a kowalskich tak musze zpisac, bo straci szanse na dobra podstawowke i przegra zycie.....
~rodzic 23-10-2011 10:42
dokladnie zgadzam sie kazdy wiek ma swoje prawa i nie zabierajmy dzieciom to co im sie nalezy niech ich swiat dzieciecy bedzie taki jaki powinien byc. Zamiast posylac dzieci na wyklady to to powiniscie poswiecic ten czas sami jako rodzice byc z tym dzieckiem, a nie od szkoly do szkoly.
~sarna7 24-10-2011 9:25
Mam inne zdanie! Moje dziecko uczestniczyło w pierwszych zajęciach i jest bardzo szczęśliwe...oby więcej takich pomysłów dla dzieciaczków. Lepsze takie zajęcia niż kolejna sobota w supermarkecie.Pozdrawiam
~tahamata 24-10-2011 20:41
Nasze dziecko też uczestniczyło w zajęciach i nie może doczekać się kolejnych.A co do sposobu spędzania czasu, to jest to tylko sprawa rodziców i samego dziecka, czy che , czy tez nie. Nic na siłę, te wykłady i warsztaty to nie szkoła a forma zabawy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Punkty za szczepienia

Koalicja zmobilizowana

Dzień kropki

Czyste miasto

Prezydent podsumował