MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

33 miejsce dla Wałbrzycha w rankingu Rzeczpospolitej

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 16 lipca 2009, 0:23
Aktualizacja: 0:24
Autor: Dominika Krawczyk
Już po raz 11. "Rzeczpospolita" w swoim rankingu wybrała najlepsze miasta, gminy miejskie i miejsko–wiejskie oraz gminy wiejskie. W tym roku, wśród województw, prym wiodą: Małopolska, Pomorze oraz Dolny Śląsk. Wałbrzych znalazł się na 33 miejscu.

Ranking, sporządzany w trzech kategoriach (miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gminy wiejskie) miał na celu uhonorować samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców.

Nad wyborem najlepszych samorządów czuwała kapituła, na czele której stanął prof. Jerzy Buzek. Gminy oceniane byty za cztery ostatnie lata. Jednak największy wpływ na ostateczny wynik miały osiągnięcia z 2008 roku.

Ranking przeprowadzony został w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2005-2008 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. W tym etapie wzięto pod uwagę dane pochodzące z Ministerstwa Finansów i dotyczące wszystkich samorządów w Polsce w poszczególnych kategoriach.

Przy wyborze samorządów do drugiego etapu punktowano m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wartość pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów oraz dynamika wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca.

Ogólnie Wałbrzych znalazł się na 33 miejscu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Polsce oraz na 16 w zestawieniu "Innowacyjna Gmina", w którym oceniano m.in. możliwości załatwiania spraw przez Internet, szkolenia dla urzędników w zakresie korzystania z technologii teleinformatycznych oraz dostęp gospodarstw domowych do szerokopasmowego Internetu.

Do drugiego etapu zakwalifikowano 464 samorządy - 64 miasta na prawach powiatu, 200 miast i gmin miejsko-wiejskich oraz 200 gmin wiejskich. Do wybranych samorządów wysłano ankiety składające się z 15 pytań. Odpowiedzi na nie pomogły wybrać najlepszych.

- Samorządność udała się nam w Polsce i nie mamy powodów do wstydu - stwierdził prof. Michał Kulesza, współautor reform samorządowych, jeden z członków kapituły zapewnia - Nasze samorządy wypadają bardzo dobrze, zwłaszcza na tle Europy Środkowowschodniej.

W rankingu wyjątkowo dobrze wypadły także inne miasta z woj. dolnośląskiego. Wysokim, szóstym miejscem chwali się na swojej stronie m.in. Dzierżoniów, który w pod względem zarządzania okazał się najlepszy w Polsce.

Czytaj również

Otrzymali ozonatory

Posprzątają park

Wyborcza loteria

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~piipi. 16-07-2009 13:27
..NAJcudowniejsza Jelonka ..na pewno ZNOWU jest wyzej !
~ago 16-07-2009 23:50
Ale z Ciebie piipi zadufana w sobie osoba! Czy Ty potrafisz sobie wyobrazić, że są też inne miasta, w których dużo lepiej się dzieje niż w naszej zapyziałej Jeleniej Dziurze? Wstyd przynosisz naszemu miastu, czy tylko po to przyszłaś na to forum?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Aglomeracja dla medyków

Książ zapłaci czynsz

Miasto broni strażników

Zarząd z absolutorium

Przyjedzie Duda